Volkswagen ID.5 GTX
Volkswagen ID.5 GTX

Volkswagen osobní vozy výrazně překonal evropské cíle ohledně emisí CO2 i v roce 2021

Průměrné emise CO2 flotily nových osobních vozů Volkswagen v Evropě byly o 5,5 milionu gramů nižší než legislativou stanovený cíl. Předseda představenstva značky Volkswagen Ralf Brandstätter: „V transformaci na elektromobilitu a v procesu dekarbonizace dosahujeme rychlého pokroku, a významně tak přispíváme ke splnění pařížských klimatických cílů.“ Počet dodaných elektromobilů se v roce 2021 zdvojnásobil. Představení nových modelů v roce 2022 přinese další urychlení elektrické ofenzivy. Otevřený vůz s lehkou skládací střechou navazuje na legendární modely Brouk a Golf Cabriolet. Nový VW T-Roc Cabriolet 1.5 TSI lze objednávat s výbavou Style nebo R-Line.

Praha - Značka Volkswagen osobní vozy na základě předběžných údajů překonala ambiciózní evropské cíle ohledně flotilových emisí CO2 pro rok 2021 a vyprodukovala o 5,5 milionu gramů méně CO2, než vyžaduje legislativa. Flotila nových osobních vozů Volkswagen v Evropské unii dosáhla průměrných emisí CO2 113 g/km - legislativou stanovený cíl emisí CO2 pro značku Volkswagen osobní vozy byl 119 g/km. V roce 2021 byl přitom předchozí zkušební cyklus EU nahrazen realističtější metodikou WLTP. Volkswagen splnil emisní cíle s rezervou již v roce 2020.

"Tím, že jsme znovu výrazně překonali naše cíle stran emisí CO2, ukazujeme, jak rychle a důsledně postupujeme v oblasti trvalé udržitelnosti a uskutečňování transformace na elektromobilitu v rámci naší strategie ACCELERATE. Významně tak přispíváme k dosažení pařížských klimatických cílů. V letošním roce celý proces ještě urychlíme představením našich nových modelů," říká předseda představenstva značky Volkswagen Ralf Brandstätter.

Volkswagen v uplynulém roce dodal na celém světě nejvyšší počet elektrických vozů ve své historii. Celkem předal zákazníkům více než 369 000 vozů s elektrickým pohonem (+73 % oproti roku 2020) - z toho bylo 106 000 plug-in hybridních vozů PHEV (+33 %) a 263 000 elektromobilů (+97 %). Společnost tak meziročně zdvojnásobila počet dodaných vozidel kategorie BEV (elektromobily na baterie).

Volkswagen v příštích pěti letech znovu zvýší své investice do budoucnosti - na 18 miliard eur. Převážná část z této částky, téměř 14 miliard eur, připadá na elektromobilitu a bude využita například na vývoj dalších nových modelů a transformaci výrobních závodů na výrobu elektromobilů. Více než jedna miliarda eur bude směřovat na hybridizaci. Ve výrobních závodech Emden a Chattanooga (USA) bude v letošním roce zahájena výroba modelu VW ID.41. Volkswagen letos navíc rozšíří svou nabídku modelů na základě modulární elektromobilové platformy MEB. Na mezinárodní trhy budou postupně uvedeny zcela elektrické modely VW ID.52, VW ID.5 GTX3 a ID. BUZZ4.

Dekarbonizační program "Way to ZERO" značky Volkswagen se zaměřuje především na urychlenou realizaci elektrické ofenzivy v rámci strategie ACCELERATE. Volkswagen počítá s tím, že klimaticky neutrální bilance dosáhne nejpozději v roce 2050. Dílčím cílem pro rok 2030 je snížení emisí CO2 na vozidlo v Evropě o 40 procent (v porovnání s rokem 2018). Klimaticky neutrální bilanci bude mít také výroba včetně dodavatelských řetězců i samotný provoz elektromobilů.

Cílem je kompletní elektrifikace flotily nových automobilů Volkswagen. Do roku 2030 budou elektromobily tvořit nejméně 70 procent celkového prodeje značky Volkswagen v Evropě, což představuje výrazně více než jeden milion prodaných vozů s výhradně elektrickým pohonem. V Severní Americe a Číně budou mít elektromobily podíl minimálně 50 procent.

Finální schválení údajů o emisích CO2 Komisí EU proběhne později.

1) ID.4 - spotřeba elektrické energie v kWh/100 km (WLTP): 20,9-16,7 (kombinovaná); kombinované emise CO2 v g/km: 0; třída hospodárnosti: A

2) ID.5 - spotřeba elektrické energie v kWh/100 km (EU): 16,2 (kombinovaná); kombinované emise CO2 v g/km: 0; třída hospodárnosti: A+++

3) ID.5 GTX - spotřeba elektrické energie v kWh/100 km (EU): 17,1 (kombinovaná); kombinované emise CO2 v g/km: 0; třída hospodárnosti: A+++

4) Tento model se v EU zatím neprodává


Informace o značce Volkswagen:

Značka Volkswagen osobní vozy působí na více než 150 trzích po celém světě a vyrábí vozidla ve více než 30 závodech ve 13 zemích. V roce 2020 vyrobil Volkswagen 5,3 milionu vozidel, mezi něž patří bestsellery, jako jsou VW Golf, VW Tiguan, Jetta nebo VW Passat, ale také úspěšné modely elektromobilů VW ID.3 a VW ID.4. V současnosti pracuje pro značku Volkswagen 184 000 lidí na celém světě. K tomu je nutné připočítat více než 10 000 prodejců s 86 000 zaměstnanci. Volkswagen svou strategií ACCELERATE důsledně urychluje transformaci na softwarově orientovaného poskytovatele mobility.