U Horejska jde technická hladčeji!

06. 06. 2017
Komu se nechce jezdit na technickou prohlídku častěji než jednou za dva roky, měl by zpozornět. Spousta chyb, kvůli kterým se majitelé aut poroučejí pryč, totiž nemusí vůbec nastat.

U Horejska jde technická hladčeji - Auto HorejsekPřed cestou k povinné prohlídce na STK je dobré najít si čas a vozu věnovat alespoň trochu péče. Všichni chtějí mít prohlídku rychle za sebou, ale ne vždy se na ni dobře připraví. Majitelé aut často dělají zbytečné chyby, kvůli kterým musejí přijet znovu – ať už z nedbalosti, nevědomosti, nebo si jen prostě myslí, že jim to projde.

Zbytečné chyby

K jejich odstranění stačí jen před cestou na STK přemýšlet a odpověď si na dvě základní otázky: co mám mít s sebou a jak má být vůz před technickou připravený. Pokud má například řidič dodatečně namontované tažné zařízení, ale není to zapsáno v dokladech, vyjel zbytečně – musí si napřed nechat změnu zapsat a teprve pak může na STK přijet znovu. Část chyb se dokonce dá odstranit na místě. Když jsou malé, technik skutečně přimhouří oko a po jejich odstranění lze prohlídku absolvovat. Příkladem je třeba náklad kufru nebo nesundané kryty kol. Vše ale musí majitel auta udělat sám, technik není povinen to obstarat za něj. A pokud se vlastníkovi vozu poklice sejmout nechce, musí přijet jindy. STK může v takovém případě uskutečnění technické prohlídky odmítnout. Jednu banální věc ale na prohlídce technického stavu neodpustí nikdy – absenci velkého techničáku. Pokud jej s sebou žadatel o prohlídku nemá, nezbývá než se otočit a přijet s ním znovu. Bez něj totiž nelze technickou udělat.

Hop nebo trop

STK Děčín - Auto HorejsekTyhle závady jsou tak trochu „hrou na chytrého“ – majitelé vozidel se občas staví do pozice, že o tom nevědí. Přitom z logiky věci například zatmavovací fólie i na předcích bočních sklech prostě nemůžou projít. Stejné je to s rozměry ráfků a pneumatik – když jsou jiné než ve velkém techničáku, musí se na kontrolu prostě znovu. Buď s původně zapsanými, nebo jinými, ale dodatečně potvrzenými.

O funkčnosti světel, povinných kontrolek či pásů platí to samé – jestliže správně nefungují, musí si majitel zajistit opravu a přijet znovu.

Jen málokteré závady spadají do kategorie A, tedy lehkých, které se mohou odstranit a auto už na technickou nemusí. Patří sem například poškozená zásuvka nebo zástrčka tažného zařízení, jenže za předpokladu, že stav poškození nemá vliv na elektrické propojení vozidel. Nebo když je porouchaný či nefunkční odstřikovač zadního okna, případně nefunguje zadní stěrač. Vracet se nemusí ano auto s prošlými některými zdravotnickými prostředky v lékárničce nebo lehce poničenou registrační značkou.

Jedná se o poškození některého jejího písemného nebo číselného znaku, které částečně snižuje její čitelnost. Větší poškození registrační značky nebo umístění mimo podélnou osu vozidla u motorky už neprojde.

Jestliže je některý znak poškozený tak, že nejde rozeznat, nebo je tabulka deformována například ohnutím, které snižuje její čitelnost, případně opravovaná, má majitel smůlu. Musí si nechat tabulky vyměnit. Jakékoli opravy registračních značek jsou nepřípustné. Lze je pouze vyměnit, kompletně to vyjde na necelou pětistovku.

To jsem vážně nevěděl

STK Děčín - Auto Horejsek

Jsou ale chyby, o kterých majitel ani netuší, že chybami jsou. Smůla navíc je, že do doby, než je závada odstraněna, získá vlastník auta novou červenou nálepku s platností pouze na 30 dnů.

Například při použití zimních pneu s nižším rychlostním indexem než zapsaným v techničáku musí být vylepena dodatková nálepka v zorném poli řidiče. Vlastník vozu si ji musí sehnat, vylepit a teprve pak může přijet znovu. Stejný metr platí pro poškozený výrobní štítek auta uvedeného do provozu po 1. lednu 2002, nefunkční stahování oken nebo neshodné pneumatiky na téže nápravě a řadu dalších věcí.

Co zahrnuje povinná technická prohlídka osobního auta?

Stanice technické kontroly je vybavena několika stáními, kterou jsou předepsána. Na každém z nich se kontrolují určité části vozidla. Obecně řečeno se prověřuje téměř vše – tedy i to, o čem si řidiči myslí, že není předmětem prohlídky (funkčnost kontrolek, větrání a topení, sedačky a mnoho dalších oblastí). Jednotlivé úkony jsou pak rozděleny podle skupin.

Kontrola emisí již bez nálepky na SPZ

My v článku emisemi končíme, ale vy jimi rozhodne začněte. Než se dostavíte na technickou prohlídku, musíte mít kontrolu emisí již za sebou. Nestačí V8m přitom jen potvrzení v kartičce, je potřeba mít i protokol o měření emisí.

STK Litoměřice s.r.o. nabízí veškeré služby spojené s technickou kontrolou, tedy i měření emisí (jak benzinové, tak i naftové motory).

Stanici najdete v zadním traktu areálu GERHARD HOREJSEK za salonem VW
v obloukové ulici, v Děčíně.
Otevřeno mají od pondělí do čtvrtka 7.00 - 18.00m v pátek 7.00 – 17.00
a v sobotu 8.00 – 12.00.

Pro další informace volejte na telefonní číslo 412 589 926
nebo piště na e-mail: stk@dc.horejsek.cz.

STK Děčín - Auto HorejsekVÍTE, ŽE...

... na technickou musíte přijet s malým i velkým techničákem (přesněji technickým průkazem a osvědčením o registraci vozidla)? Tam by měly být zapsané a potvrzené všechny změny, které auto mělo poté, co opustilo výrobní linku (doplněné závěsné zařízení, další rozměry kol či pneumatik a podobně).

... technická prohlídka trvá od 20 do 45 minut pro osobní auto? Záleží i na výbavě vozu. Platí, že čím je rozsáhlejší, tím se prohlídka prodlouží – například prověřováním funkčnosti zásuvky tažného zařízení.

... běžná cena prohlídky na STK Litoměřice s.r.o. stojí 600 Kč pro osobní auta, měření emisí 460 Kč pro benzínové motory a 640 Kč pro naftové motory?

... na odstranění vážných závad na vozidle platí lhůta 30 dnů?Mohlo by vás také zajímat

Stinger bere cenu v anketě Auto roku 2018
10. 01. 2018

Tisková zprávaStinger bere cenu v anketě Auto roku 2018

Fastback Kia Stinger, který se v hlavní soutěži probojoval do užšího finále Auta roku 2018, se stal vítězem diváckého hlasování v kategorii VELKÉ VOZY. Do hlasování veřejnosti se zapojilo celkem 35.810 lidí. Kolik má vůz v Česku objednávek? více

Autosalon na Zahradě Čech
05. 06. 2017

Tisková zprávaAutosalon na Zahradě Čech

Autosalon na Zahradě Čech ovládla prezentace společnosti Gerhard Horejsek a spol., s.r.o. více

Prodejce ojetých vozů
29. 11. 2016

Tisková zprávaProdejce ojetých vozů

Byli jste celý rok hodní a rádi byste si pod stromeček pořídili nový automobil? Ale nechcete, nebo nemůžete do něj investovat tolik peněz? Bojíte se, že v autobazaru nedostanete reálné informace o stavu vozidla? více