Volkswagen Touran
Volkswagen Touran

Všechno nejlepší k narozeninám, Tourane! Volkswagen Touran je již 20 let víc než jen rodinným vozem

Výbavu modelu VW Touran rozšíří nové asistenční systémy. Zdokonalený motor TSI je koncipován i pro paliva se složkami z obnovitelných zdrojů. Úspěšného modelu Touran bylo na celém světě prodáno více než 2,6 milionu vozů.

Praha - Úspěšný příběh modelu Touran zdaleka nekončí. Volkswagen oblíbené MPV technicky zmodernizoval a rozšířil jeho výbavu. Touran slaví v letošním roce 20. výročí, a i nadále ohromuje velkorysou nabídkou vnitřního prostoru, mimořádnou variabilitou interiéru, hospodárnými pohony a agilní ovladatelností. Kromě velkého počtu sériově dodávaných bezpečnostních systémů je nově k dispozici mimo jiné asistenční systém "Travel Assist" spolu s dynamickým asistentem pro dálková světla, Dynamic Light Assist, a to v paketu asistenčních systémů "IQ.DRIVE včetně IQ.LIGHT" nabízeném na přání.

Bestseller Touran se i v roce 2023 může pochlubit nejmodernější technikou

"Víc než jen rodinný vůz" - tak zněl slogan k uvedení modelu Touran na trh dne 14. března 2003. Toto kompaktní MPV je mimořádně variabilním vozem s všestrannými vlastnostmi pro rodiny, volný čas i podnikání. A s již více než 2,6 milionu prodaných vozů je celosvětově jedním z nejúspěšnějších modelů v segmentu MPV (Multi-Purpose Vehicle).

V roce 2015 se začala prodávat druhá generace modelu VW Touran. A to jako první MPV značky Volkswagen zkonstruované na základě modulární platformy MQB (Modularer Querbaukasten) pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč. Touran tak dosáhl mimořádného pokroku, a to nejen po technické stránce.

Výbava s velkým počtem asistenčních systémů

Sériová výbava zahrnuje mimo jiné adaptivní tempomat "Active Cruise Control" (ACC) s omezovačem rychlosti jízdy, asistenta pro nouzové brzdění "Front Assist", asistenta pro jízdu v jízdním pruhu "Lane Assist" a asistenta pro změnu jízdního pruhu "Side Assist". Takový rozsah výbavy asistenčními systémy je jinak obvyklý pouze ve vozech vyšších tříd, ale Touran jej může nabízet díky platformě MQB.

K sériové výbavě nově patří mimo jiné systém "PreCrash" vzadu. Tento systém využívá soustavu senzorů asistenta pro změnu jízdního pruhu "Side Assist". Radarové senzory zaznamenávají polohu a rychlost jízdy vozidel za Touranem. Pokud PreCrash vzadu detekuje na základě polohy za ním jedoucího vozidla a příliš vysokého rozdílu v rychlostech jízdy obou vozidel hrozbu nárazu, aktivuje "preventivní systém pro ochranu cestujících" - a to nejen za jízdy, ale také u stojícího vozu s běžícím motorem nebo v režimu start-stop. V případě elektronického vyhodnocení rizika nehody dojde k automatickému, dovření oken, případně panoramatického okna, natlakování brzd a přitažení bezpečnostních pásů.

Všechny vozy Touran jsou nyní dodávány také s "multifunkční kamerou", která umožňuje co nejrychlejší rozpoznávání objektů nebo osob. Kamera je tak s ohledem na asistenční a bezpečnostní systémy jedním z nejdůležitějších komponentů v automobilu.

Zákazníci si kromě toho mohou na přání objednat paket asistenčních systémů "IQ.DRIVE včetně IQ.LIGHT", který zahrnuje mimo jiné asistenční systém "Travel Assist"2 ve spojení s asistentem pro jízdu v jízdním pruhu "Lane Assist"2. Tento systém pomáhá řidiči udržovat vůz v jízdním pruhu, bezpečnou vzdálenost od vozidla vpředu a nastavenou maximální rychlost jízdy. Asistent přitom využívá mimo jiné funkci adaptivního řízení vozu v jízdním pruhu, která aktivně udržuje vůz uprostřed jízdního pruhu. Travel Assist se však dokáže přizpůsobovat stylu řízení řidiče. Vůz tak může jet ve vlastním jízdním pruhu nikoli přesně uprostřed, ale více vlevo nebo vpravo. Ve spojení s dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG je jízda v dopravních zácpách a popojíždějících kolonách mimořádně komfortní.

Součástí nového paketu asistenčních systémů je rovněž dynamický asistent pro dálková světla "Dynamic Light Assist"2, který zajišťuje lepší viditelnost za tmy. Systém rozpoznává vozidla vpředu, která jedou stejným nebo opačným směrem, a automaticky odcloňuje příslušné části kuželu vlastních dálkových světel. V obcích se dálková světla navíc automaticky přepnou na tlumená. Tato komfortní funkce zlepšuje celkové osvětlení vozovky a usnadňuje včasné rozpoznání překážek.

Vylepšení také v oblasti komfortu

Volkswagen vylepšil u modelu Touran nejen asistenční systémy, ale také komfort. Rodinné MPV má nyní volant nejnovější generace, který dokáže detekovat stav, kdy řidič volant nedrží. Novinkou od modelového roku 2023 je 8" libovolně programovatelný panel sdružených přístrojů Digital Cockpit (linie Highline a R-Line jsou sériově vybaveny 10" panelem Digital Cockpit Pro). Nové jsou i ovládací panely klimatizace vpředu a vzadu s dotykovým ovládáním. Aktuálně nejvyšší úrovně dosahuje také uživatelská přívětivost modelu Touran, který je na přání k dispozici s funkcemi "Easy Open & Close" (zavírání zadního výklopného víka pohybem nohy) a "Keyless Access" (bezklíčkový přístupový systém a spouštění motoru tlačítkem).

Ještě hospodárnější pohony

Pro bestseller jsou připraveny rovněž hospodárné pohony. Volkswagen mimo jiné zdokonalil svůj mimořádně oblíbený zážehový motor 1.5 TSI, jehož nejnovější generace, TSI evo2 s výkonem 110 kW (150 k)1, může nyní pohánět i vozy Touran. Modernizovaná verze nabízí další snížení spotřeby paliva a emisí CO2 a je koncipována i pro paliva se složkami z obnovitelných zdrojů. Nejnovější evoluční stupeň jednotky 1.5 TSI navíc disponuje systémem deaktivace válců ACTplus, systémem dodatečného čištění výfukových plynů v blízkosti motoru a moderním spalovacím procesem TSI Evo.

Nejvyšší míra praktičnosti pro každodenní provoz v až sedmimístném interiéru

Touran boduje velkým a mimořádně variabilním interiérem, v němž je v závislosti na přání zákazníka pět až sedm sedadel. Enormní šířka interiéru nadchne především rodiny, protože na zadní sedadla je díky ní možné namontovat tři dětské sedačky vedle sebe. Pomocí úchytů Isofix ve druhé a třetí řadě sedadel lze v Touranu bezpečně zajistit dokonce až pět dětských sedaček. K nevšední variabilitě interiéru přispívají kompletně sklopná sedadla, po jejichž složení vznikne zavazadlový prostor s rovnou podlahou a objemem až 1980 litrů. Téměř jakýkoli předmět, který je dobré mít v dosahu rukou, lze pak uložit do některého ze 47 odkládacích prostorů, které doplňují výsuvné schránky pod předními sedadly.

Řízení a podvozek modelu Touran přesvědčí ovladatelností, která se vyrovná Golfu. Touran je agilní, jeho řízení citlivé a na přání dodávaný adaptivní podvozek (DCC) zajišťuje vysokou úroveň jízdního komfortu. Průměr otáčení je pouhých 11,5 metru.

1) Touran 1.5 TSI OPF 110 kW (150 k) - spotřeba paliva v l/100 km: kombinovaná 7,2-6,5; emise CO2 v g/km: kombinované 162-146. Údaje o spotřebě paliva a emisích jsou pro tento model k dispozici již jen podle metodiky WLTP, a nikoli podle metodiky EU.

Uvedené údaje o spotřebě paliva a emisích CO2 jsou závislé na zvolené výbavě vozidla.

2) V rámci systémových limitů: Řidič musí být kdykoli připraven zasáhnout a převzít od asistenčního systému řízení v plném rozsahu. Řidič není v žádném okamžiku zbaven odpovědnosti za bezpečné řízení vozidla.

vw touran 20 let rodinnym vozem 02 800 vw touran 20 let rodinnym vozem 03 800

vw touran 20 let rodinnym vozem 04 800 vw touran 20 let rodinnym vozem 05 800


Informace o značce Volkswagen:

Značka Volkswagen osobní vozy působí na více než 150 trzích po celém světě a vyrábí vozidla ve více než 30 závodech ve 13 zemích. V roce 2021 vyrobil Volkswagen 4,9 milionu vozidel, mezi něž patří bestsellery, jako jsou VW Polo, VW T-Roc, VW Golf, VW Tiguan nebo VW Passat, ale také úspěšné modely elektromobilů VW ID.3 a VW ID.4. V uplynulém roce předala společnost zákazníkům na celém světě více než 260 000 elektromobilů, což je dosud nejvyšší počet. V současnosti pracuje pro značku Volkswagen 184 000 lidí na celém světě. K tomu je nutné připočítat více než 10 000 prodejců a servisních partnerů s 86 000 zaměstnanci. Volkswagen svou strategií ACCELERATE důsledně urychluje transformaci na softwarově orientovaného poskytovatele mobility.

Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel Volkswagen do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.