Volkswagen Group China
Volkswagen Group China

Volkswagen Group China prezentuje prototyp inovativního osobního dronu „V.MO“

Volkswagen Group China představuje první prototyp osobního dronu V.MO, který patří do nové kategorie eVTOL. Zkratka eVTOL znamená „electric Vertikal Take-Off and Landing aircraft“ a označuje elektrické létající dopravní prostředky, které mohou vzlétat a přistávat vertikálně. Městská letecká mobilita má potenciál stát se důležitým tržním segmentem. Volkswagen Group China vyvíjí v rámci svého projektu „Vertical Mobility“ nový koncept prémiové mobility, který bude zpočátku zaměřen na VIP zákazníky se zájmem o inovativní techniku.

Definitivní verze nyní představeného dopravního prostředku eVTOL by mohla zajistit přepravu čtyř cestujících včetně zavazadel na vzdálenost až 200 km. Předseda představenstva Stephan Wöllenstein: „V dlouhodobém horizontu chceme tento koncept připravit pro sériovou výrobu a jako ‚Flying Tiger‘ převzít na tomto novém a dynamickém trhu s mobilitou roli průkopníka.“

Praha - Společnost Volkswagen Group China představila 27. července svůj první prototyp plně elektrického osobního dronu se schopností vertikálního vzletu a přistání (eVTOL). Koncern se tak vydává ve vývoji konceptů zcela elektrické a trvale udržitelné individuální mobility novými cestami. V roce 2020 zahájila společnost projekt "Vertical Mobility", jehož cílem je vyvinout řešení pro mobilitu budoucnosti. Mezi tato řešení patří také trh městské letecké mobility a rozšíření městské dopravy z ulic do vzdušného prostoru. Po intenzivní výzkumné, koncepční a vývojové práci dokončil nyní projektový tým první prototyp V.MO připravený k testování ve vzdušném prostoru. Jeho přezdívka "Flying Tiger" (Létající tygr) vznikla nejen na základě nápadného lakování kombinací černé a zlaté barvy, ale také premiéry v roce tygra.

Koncept prototypu vychází z již existujících řešení pro autonomní jízdu a akumulátorových technologií pro mobilitu s nulovými emisemi. Dopravní prostředek má exkluzivní konfiguraci "X-Wing" s vnější délkou 11,2 m a rozpětím křídel 10,6 m. Osm rotorů zajišťuje vztlak a dva rotory pohyb v horizontální rovině. Koncern uskuteční v průběhu letošního roku řadu testovacích letů za účelem technické optimalizace. Vylepšený prototyp absolvuje další zkušební lety do konce léta 2023. Zcela elektrický a automatizovaný dopravní prostředek eVTOL by mohl ve své definitivní verzi přepravit čtyři cestující včetně zavazadel na vzdálenost až 200 km.

Dr. Stephan Wöllenstein, předseda představenstva společnosti Volkswagen Group China, k tomu říká: "Tímto pilotním projektem posouváme dlouhou tradici Volkswagenu v oblastech techniky, designu a inovací na novou úroveň. Vyvíjíme totiž prémiový produkt, který uspokojí požadavky našich budoucích, technicky orientovaných zákazníků v Číně na vertikální mobilitu. Jedná se o průkopnický projekt, jehož zcela nová koncepce je dílem našeho mladého týmu čínských odborníků. Ti přitom využívají nejen nové koncepty designu a inovativní materiály, ale také vyvíjejí nové standardy bezpečnosti, které nově definují celý vývojový proces a přinášejí inovace. Představením prototypu V.MO jsme dosáhli prvního milníku na naší vzrušující cestě za mobilitou v městském vzdušném prostoru. Jedná se také o ukázkový příklad realizace naší mise 'From China, for China'. V dlouhodobém horizontu chceme tento koncept připravit pro sériovou výrobu a jako 'Flying Tiger' převzít na tomto novém a dynamickém trhu s mobilitou roli průkopníka."

Volkswagen Group China důsledně rozšiřuje své lokální výzkumné a vývojové kapacity a rozvíjí své softwarové kompetence. Cílem je rychleji reagovat na přání zákazníků a výrazně zvýšit inovační tempo. Projekt "Vertical Mobility" vyžaduje interdisciplinární a inovativní myšlení v nové oblasti. Koncern proto pověřil realizací tohoto projektu tým mladých čínských odborníků, který je podporován čínskými partnery. Mezi ně patří například Hunan Sunward Technology, dceřiná společnost koncernu Sunward Group se sídlem v Chu-nanu. Tato společnost se specializuje na vývoj a prodej letadel pro všeobecnou leteckou dopravu a poskytování souvisejících služeb a je lídrem na trhu lehkých sportovních letadel.

Městská letecká mobilita je rychle rostoucím trhem, který využívá vzdušný prostor pro přepravu na krátké a střední vzdálenosti, a to především ve velkých městech a mezi jednotlivými aglomeracemi. V Číně sehraje důležitou roli v budoucí městské a komunální dopravě v megaměstech sužovaných dopravními zácpami. V průběhu první fáze komerčního provozu bude létající dopravní prostředek V.MO pravděpodobně nabízen jako prémiový produkt pro VIP zákazníky v Číně se zájmem o inovativní techniku, například k přepravě VIP hostů. Letadla eVTOL budou přepravovat cestující rychleji, efektivněji a flexibilněji než aktuálně dostupné pozemní dopravní prostředky. Volkswagen Group China bude v rámci projektu "Vertical Mobility" spolupracovat s příslušnými čínskými úřady s cílem získat veškerá potřebná povolení.

vw group china prototyp osobniho dronu 01


Informace o značce Volkswagen:

Značka Volkswagen osobní vozy působí na více než 150 trzích po celém světě a vyrábí vozidla ve více než 30 závodech ve 13 zemích. V roce 2020 vyrobil Volkswagen 5,3 milionu vozidel, mezi něž patří bestsellery, jako jsou VW Golf, VW Tiguan, Jetta nebo VW Passat, ale také úspěšné modely elektromobilů VW ID.3 a VW ID.4. V současnosti pracuje pro značku Volkswagen 184 000 lidí na celém světě. K tomu je nutné připočítat více než 10 000 prodejců s 86 000 zaměstnanci. Volkswagen svou strategií ACCELERATE důsledně urychluje transformaci na softwarově orientovaného poskytovatele mobility.