VW -  ID.4 „Světlo je nový chrom“
„Světlo je nový chrom“: Světelný design nového modelu ID.4

První elektricky poháněné SUV značky Volkswagen přináší nová řešení v oblasti osvětlení. IQ.Light: světlomety Matrix LED s funkcemi trvale zapnutých dálkových světel a mrknutí oka. Zadní světlomety LED ve verzi 3D: nová technologie pro extrémně homogenní světlo.

Nový Volkswagen ID.4 vyzařuje sílu a sportovního ducha. Současně je však také sympatický. Velký podíl na tom má vnější osvětlení, které je neodmyslitelnou součástí konceptu designu elektrického SUV a dodává mu nový emocionální náboj.

Pozoruhodný a nezaměnitelný: Přední světlomet systému IQ.Light ve výbavě nového modelu ID.4

Pokud chtěli automobiloví designéři dosud něco zvýraznit, používali často detaily a lišty z chromu - v interiéru i exteriéru. Již několik let se však v interiéru prosazuje trend nových osvětlovacích prvků. V poslední době nalézá unikátní osvětlení stále častěji uplatnění také v oblasti vnější výbavy. "Světlo je nový chrom," vysvětluje Klaus Zyciora, šéfdesignér koncernu Volkswagen a bývalý šéfdesignér značky Volkswagen. "Právě u elektromobilu hraje světlo mimořádně významnou roli. Symbolizuje energii a elektřinu, ale také vřelost a bezpečnost. Světlo je perfektním symbolem mobility budoucnosti."

Zyciora vytvořil se svým týmem na základě této filozofie nový, nezaměnitelný světelný design pro model ID.4. Přídi elektrického SUV dominují velké světlomety a propůjčují mu přátelský pohled. Již v sériové verzi používají pro naprostou většinu funkcí technologii LED. Zadní svítilny jsou kompletně osazeny elektroluminiscenčními diodami a vzájemně propojeny červenou světelnou lištou. Další osvětlovací prvek se nachází v krytech vnějších zpětných zrcátek. V nich ukryté projekční svítilny promítají při otevření dveří na zem kosočtvercový vzor, typický motiv designu modelů ID.

High-tech od značky Volkswagen: IQ.Light. Ještě náročnější zákazníci si mohou na přání objednat IQ.Light se světlomety Matrix LED. Jejich světelné moduly jsou na každé straně složeny z jedenácti jednotlivých diod LED. Tyto zdroje světla lze samostatně vypínat a ztlumovat. Díky tomu mohou zajišťovat funkci inteligentně řízených, trvale zapnutých dálkových světel, která vždy osvětlují vozovku s nejvyšší možnou intenzitou, aniž by docházelo k oslňování ostatních účastníků silničního provozu.

Moduly výrazně připomínají lidské oči. Obklopují je dole zploštělé, světelné prstence, které jsou charakteristickým znakem modelů ID. se systémem IQ.Light. Voštinové otvory v tělesech modulů a světlovody po jejich obvodu plní funkci světel pro denní svícení. Po zapnutí tlumených světel spojuje přední světlomety horizontální světelný pruh.

Světelné moduly ve světlometech modelu ID.4 komunikují s řidičem již před zahájením jízdy. Pokud se řidič s klíčkem přibližuje k vozu, moduly se elektricky natočí zespodu nahoru a pozdraví ho "mrknutím oka". Je-li součástí výbavy přístupový systém Keyless Advanced, přichází ke slovu rozšířený pozdrav. Světelné moduly se po otevření očí ještě natočí do stran jako by hledaly oční kontakt s řidičem, který přichází k vozu.

Světová novinka: na přání dodávané zadní svítilny LED 3D. V modelu Volkswagen ID.4 nalézají poprvé uplatnění zadní svítilny LED 3D. Jejich koncová světla, vytvářející plochý oblouk, působí mimořádně homogenně a trojrozměrně. Devět plošných světlovodů na každé straně vyzařuje neobvykle sytý odstín červené. Tyto plochy, tvořené několika tenkými vrstvami, se jakoby volně vznášejí v prostoru před černým pozadím. Brzdová světla mají podobu zářícího písmene "X".

Světlomety se přivítají nebo rozloučí s řidičem rychlými světelnými animacemi, které začínají v logu. Zákazník zde může přepínat mezi dvěma stylovými inscenacemi. Součástí zadních svítilen LED 3D jsou dynamické ukazatele směru, které se rozsvěcují postupně od vnitřního okraje k vnějšímu, a dávají tak jasné signály o zamýšlené změně směru jízdy. Klaus Zyciora k tomu říká: "Osvětlení není u modelu ID.4 samoúčelné. Inteligentně zajišťuje důležité funkce a tvoří neodmyslitelnou součást vnějšího designu."

Elektricky do budoucnosti. Volkswagen zintenzivňuje novými modely ID.3 a ID.4 svou elektrickou ofenzivu. ID.3 se již prodává na prvních evropských trzích včetně České republiky. Světová premiéra modelu ID.4 se uskuteční 23. září. Tento model vstoupí do dynamicky rostoucího segmentu kompaktních SUV. První vozidla budou předána zákazníkům ještě v letošním roce.

Volkswagen tak potvrzuje své ambice stát se lídrem na globálním trhu s elektromobilitou. Koncern za tím účelem investuje do roku 2024 přibližně 33 miliard eur, z toho 11 miliard v rámci značky Volkswagen. Německý závod Cvikov se promění v největší a nejvýkonnější továrnu na výrobu elektromobilů v Evropě, a sehraje tak průkopnickou roli v rámci transformace celosvětové výrobní sítě koncernu Volkswagen. Přípravy na zahájení výroby elektrického SUV běží na plné obrátky také v mezinárodním měřítku. Čínský závod Anting již zahájil předsériovou výrobu. Závod Chattanooga v USA spustí výrobu modelu ID.4 v roce 2022.

vw id 4 svetelny design 02 vw id 4 svetelny design 03

1 ID.3 - Spotřeba elektrické energie v kWh/100 km: 15,4 - 14,5 (kombinovaná); emise CO2 v g/km: 0; třída hospodárnosti: A +