Kia Sportage Plug-in Hybrid
Kia Sportage Plug-in Hybrid

Sériová výroba modelu Kia Sportage Plug-in hybrid

Kia zahájila výrobu plug-in hybridní verze nejnovější generace modelu Sportage. Po hybridní a mild-hybridní verzi se jedná o třetí elektrifikovanou variantu modelu vyráběnou v evropském závodu na Slovensku. Pohonná jednotka a její systém byly pečlivě uspořádány tak, aby neomezovaly prostor pro cestující a zavazadla. Karoserie nejnovější generace modelu Sportage byla od počátku vývoje navržena tak, aby se do ní vešla elektrifikovaná pohonná jednotka.

Samotnému zahájení sériové výroby plug-in hybridní verze modelu Kia Sportage v Teplicích nad Váhom předcházela výstavba nové manipulační stanice na podvozkové lince v montážní hale spolu s krátkým dopravníkem baterií. V této stanici je vysokonapěťový akumulátor upevněn na podlaze karoserie uprostřed vozidla. Centrálně umístěná baterie zajišťuje vyvážené rozložení hmotnosti.

Plug-in hybridní systém páté generace modelu Sportage se skládá z benzinového turbomotoru 1.6 T-GDI kombinovaného s automatickou převodovkou, elektromotoru, lithium-iontového (Li-ion) akumulátoru a pohonu všech kol. Sportage je vybavena synchronním elektromotorem s permanentními magnety o výkonu 66,9 kW. Li-ion polymerový akumulátor má kapacitu 13,8 kWh. Kia Sportage PHEV kombinuje sílu a výkon s výjimečnou kombinovanou spotřebou paliva 1,1 I/100 km a bezemisním dojezdem až 70 km (WLTP), což stačí na většinu každodenního dojíždění.

Plug-in hybrid má stejný elegantní design jako ostatní modely Sportage páté generace. Dodává se ve 23 barvách karoserie, z nichž deset je k dispozici s černou střechou pro výrazný dvoubarevný efekt. Sportage Plug-in hybrid je možné v České republice objednat již od začátku ledna, přičemž dodávky by měly být zahájeny ve druhém čtvrtletí roku 2022.