Hyundai IONIQ 5 N
Hyundai IONIQ 5 N

Prototyp sportovního elektromobilu Hyundai IONIQ 5 N odolává i extrémním arktickým podmínkám v -30 °C

  • Hyundai testuje elektromobil IONIQ 5 N s pohonem všech kol v extrémních podmínkách arktické zimy ve švédském Arjeplogu
  • IONIQ 5 N bude představen v červenci 2023 jako první velkosériově vyráběný vysokovýkonný elektromobil divize N
  • Divize N uvádí první teaser na model IONIQ 5 N, předznamenávající směr vývoje značky s novými vysokovýkonnými elektrickými modely

Značka Hyundai zveřejnila první informace o testování modelu IONIQ 5 N v extrémních zimních podmínkách. Prototypy prvního velkosériově vyráběného vysokovýkonného elektromobilu značky N průběžně absolvují provozní zkoušky na polygonu Hyundai Mobis ve švédském Arjeplogu.

Ten vzhledem ke své poloze nedaleko severního polárního kruhu nabízí všechno, co výrobce automobilů pro komplexní zimní testy potřebuje, například zledovatělé povrchy s nízkým součinitelem adheze a mrazivé počasí s teplotami klesajícími hluboko pod nulu, často až k minus 30 °C. Inženýři značky Hyundai N tak mohou testovat nové modely, včetně IONIQ 5 N, v nejextrémnějších podmínkách, aby nalezli optimálně vyvážené nastavení vozu splňující jak požadavky na potěšení z jízdy s pohotovými reakcemi, tak na bezpečné a předvídatelné provozní vlastnosti za mrazivého počasí.

U modelu IONIQ 5 N Hyundai kombinuje globální modulární platformu pro elektromobily E-GMP (Electrified-Global Modular Platform) s technologiemi a know-how, které značka N přebírá z motorsportu. Nový model posune laťku elektrifikovaných sportovních výkonů a pro opravdové automobilové nadšence se bezesporu stane preferovanou volbou v segmentu sportovních elektromobilů pro běžný provoz.


Till Wartenberg - Jezdec týmu Hyundai Janík Motorsport

"Viceprezident N Brand Management a sub-divize motorsportu, Hyundai Motor Company"


Automobilovými soutěžemi inspirované pilíře vývoje vozů značky N – dravost v zatáčkách, připravenost na jízdu na závodním okruhu a vlastnosti sportovního vozu pro každodenní provoz – nacházejí uplatnění také ve strategii elektrifikace značky N. Ta představila v roce 2015 koncept N 2025 Vision Gran Turismo jako svou vizi trvale udržitelné budoucnosti pro nadcházející generaci automobilových nadšenců. Značka N začala svou strategii elektrifikace realizovat prototypem RM20e a závodním vozem Veloster N ETCR. Loni pak představila pojízdnou laboratoř RN22e, u níž je již patrné využití zkušeností značky N s elektrifikací. Z nich těží také konstrukce prvního sériově vyráběného elektromobilu značky N, IONIQ 5 N, který bude uveden na trh v dalším průběhu tohoto roku.


Albert Biermann - Výkonný technický poradce, Hyundai Motor Group

"Průkopníkem naší elektrické transformace byl závodní Veloster N ETCR a u prototypu RN22e jsme se snažili přenést techniku z motorsportu na silnice. Nyní nastal čas nabídnout veškeré tyto přísliby našim zákazníkům. Jsem přesvědčen o tom, že IONIQ 5 N bude schopen těmto slibům dostát. Dokázali jsme, že IONIQ 5 N umí poskytovat potěšení z jízdy dokonce i v nejnáročnějších podmínkách Arjeplogu."


Inženýři značky N převzali platformu E-GMP modelu Hyundai IONIQ 5 se dvěma elektromotory a optimalizovali ji pro model IONIQ 5 N tak, aby nabízel vysoké výkony ve všech provozních podmínkách – dokonce i na zamrzlých jezerech v Arjeplogu. Úspěšně přitom využili know-how získané prostřednictvím soutěžních vozů Hyundai i20 N WRC Rally 1, které podávaly v Rallye Švédsko vynikající výkony na nejrůznějších površích typických pro severskou zimu.

IONIQ 5 N bude zároveň prvním sériově vyráběným vozem značky N s pohonem všech kol. Značka N se od roku 2015 účastní mistrovství světa v rallye (WRC – World Rally Championship), a sbírá tak cenné zkušenosti s pohonem všech kol. Hyundai získal během osmi let ve WRC bezpočet vavřínů včetně dvou titulů mistra světa.

Mimořádné schopnosti modelu IONIQ 5 N pro ostrou jízdu zatáčkami umocňuje systém N Drift Optimizer, který dokáže řidiči poskytnout jízdní režim pro „driftování“, tedy průjezd zatáčkou řízeným smykem. Za tím účelem optimalizuje rozdělování točivého momentu mezi přední a zadní kola, velikost točivého momentu, tuhost odpružení, ovládací síly na volantu a činnost elektronického samosvorného diferenciálu e-LSD (electronic-Limited Slip Differential).

Systém e-LSD byl speciálně nastaven pro IONIQ 5 N. Elektronická řídicí jednotka sleduje signály ze senzorů otáčení kol a na jejich základě precizně určuje okamžiky, kdy příslušné kolo vyžaduje více točivého momentu, aby se zvýšila celková adheze vozu. To znamená, že e-LSD zlepšuje ovladatelnost při průjezdu zatáčkou a rychlé jízdě na závodním okruhu, ale také za nepříznivých provozních podmínek, například na kluzkém ledu nebo v hlubokém sněhu. Obecně se dá říci, že e-LSD plní stejnou funkci jako konvenční samosvorný diferenciál LSD, ale reaguje rychleji a precizněji, což je mimořádně důležité vzhledem k rychlejšímu nárůstu točivého momentu u elektromotorů v porovnání se spalovacími motory.

IONIQ 5 N navíc využívá funkci N Torque Distribution, která optimalizuje rozdělování točivého momentu v různých jízdních režimech. Řidič si tak může zvolit velikost točivého momentu přenášeného na přední a zadní kola. Mezi systémy N Torque Distribution a e-LSD probíhá vzájemná spolupráce, aby bylo možné plynule měnit poměr rozdělování hnací síly při jejím přenosu na všechna čtyři kola. Oba systémy se vyznačují rychlými reakcemi na okamžitý nárůst hnací síly a její nepřerušovaný přenos, který je pro elektromobily typický – a to dokonce i v podmínkách s extrémně nízkou adhezí, které se vyskytují například v Arjeplogu.

Zároveň se zimním testováním divize N uvádí video Hyundai N | IONIQ 5 N Teaser – Episode 1, vyzdvihující schopnosti nového modelu v zatáčkách. Snímek zobrazuje IONIQ 5 N, driftující bok po boku modelu i20 N WRC Rally 1 týmu Hyundai Motorsport. Scéna se odehrává za rozbřesku, jenž symbolizuje začátek nové éry divize N, směřující dále k elektrifikované éře.

Světová premiéra modelu IONIQ 5 N je plánována na červenec tohoto roku.