ŠKODA FABIA
ŠKODA FABIA

Nová Škoda Fabia získala pět hvězdiček v testu Euro NCAP

Škoda Fabia patří k nejbezpečnějším vozům ve své třídě.

Špičkové hodnocení nové čtvrté generace vozu Škoda Fabia: v referenčním testu bezpečnosti vozů nezávislé organizace European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) získala Škoda Fabia pět hvězdiček. S celkovým počtem 78 % možných bodů patří Fabia aktuálně k nejbezpečnějším vozům ve své třídě. Nová Fabia je poprvé postavena na modulární platformě MQB A0 koncernu Volkswagen a i po zpřísnění hodnotících kritérií v roce 2020 pokračuje v sérii špičkových výsledků vozů značky Škoda. Od roku 2008 získaly všechny nové modely značky Škoda nejvyšší možné hodnocení.

Johannes Neft, člen představenstva společnosti Škoda AUTO odpovědný za oblast Technického vývoje:

„Pětihvězdičkové hodnocení nového vozu Škoda Fabia v testu Euro NCAP potvrzuje náš silný závazek vůči bezpečnosti našich zákazníků a všech ostatních účastníků silničního provozu. Jsme hrdí na to, že již od roku 2008 získávají všechny nové vozy Škoda po uvedení na trh nejvyšší možné hodnocení. Nová Fabia je druhým modelem v řadě, který získal toto ohodnocení po zpřísnění podmínek. Přechodem na platformu MQB A0 nabízí Fabia poprvé mnoho bezpečnostních a asistenčních systémů doposud známých z vozů vyšších tříd, které zároveň zvyšují bezpečnost tohoto oblíbeného modelu.“

Nová Škoda Fabia dosáhla vynikajících výsledků v rozsáhlých nárazových a bezpečnostních testech organizace European New Car Assessment Programme (Euro NCAP). I přesto, že byla hodnotící kritéria těchto testů v roce 2020 opět zpřísněna, získala čtvrtá generace tohoto úspěšného modelu 78 % maximálního možného počtu bodů. Nová Fabia patří k nejbezpečnějším vozům ve své třídě, protože získala 85 % maximálního počtu bodů za ochranu dospělých cestujících a 81 % za ochranu dětí. V obou oblastech tak dosáhla skvělého výsledku. Nová Fabia tím pokračuje v působivé sérii špičkových hodnocení modelů značky Škoda. Od roku 2008 získalo všech 14 testovaných vozů značky Škoda nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení.

Škoda Fabia je vybavena až devíti airbagy a poprvé nabízí na přání kolenní airbag řidiče a zadní boční airbagy. Bezpečné upevnění dětských autosedaček zajišťují systémy uchycení ISOFIX a TopTether, které jsou pro sedadlo spolujezdce a vnější zadní sedadla součástí standardní výbavy.

Platforma MQB A0 přináší nejen vysokou torzní tuhost karoserie díky tomu, že je téměř 80 % použitých komponentů z vysokopevnostní oceli, ale také poprvé umožnila použití sedmi nových asistenčních systémů. Patří mezi ně například Asistovaná jízda 2.0, která sdružuje adaptivní tempomat (ACC), Asistent jízdy v pruzích (Lane Assist) a Rozpoznávání dopravních značek, které umožňuje automatickou podporu podélného a příčného vedení vozu. Fabia dále nabízí Asistenta změny jízdního pruhu (Side Assist) a Front Assist s prediktivní ochranou chodců a cyklistů. Během parkování pomáhají řidiči na přání dostupné Automatické parkování, Asistent pro manévrování (Manoeuvre Assist) a zadní parkovací kamera.

European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) je sdružení ministerstev dopravy, automobilových klubů, svazů pojišťoven a výzkumných ústavů z osmi evropských zemí, založené v roce 1997. Konsorcium má sídlo v belgické Lovani (Leuven). Provádí bezpečnostní testy aktuálních modelů a hodnotí jejich aktivní a pasivní bezpečnost. V uplynulých letech se testy postupně zpřísňovaly a nyní zahrnují několik scénářů kolizí. Zatímco dříve se hodnotily výhradně výsledky nárazových testů, dnes se do výsledku stále výrazněji promítá i hodnocení aktivních bezpečnostních a asistenčních systémů.