Hyundai IONIQ 5
Hyundai IONIQ 5

Hyundai IONIQ 5 ovládl soutěž Světové auto roku 2022 a zvítězil ve všech kategoriích, ve kterých byl nominován

  • Elektromobil IONIQ 5 získal na mezinárodním autosalonu v New Yorku ocenění v anketě World Car Awards ve všech kategoriích, ve kterých byl nominován
  • Inovativní crossover je prvním elektromobilem značky Hyundai na základě vyspělé platformy E-GMP zkonstruované speciálně pro elektromobily
  • IONIQ 5 předznamenává novou éru designu značky Hyundai s motivy „parametrické dynamiky“ a luxusního „životního prostoru“
  • IONIQ 5 získal od svého uvedení na trh v roce 2021 již bezpočet prestižních ocenění včetně titulů Německý vůz roku, Britský vůz roku, Vůz roku podle časopisu Auto Express a Elektromobil roku od časopisu Auto Bild
  • Hyundai Motor plánuje jako poskytovatel chytrých řešení pro mobilitu, že do roku 2030 představí 17 modelů akumulátorových elektromobilů včetně modelů luxusní značky Genesis

Mimořádně oceňovaný Hyundai IONIQ 5 získal prestižní titul Světový auto roku (World Car of the Year) 2022. Zcela elektrický crossover zvítězil v kategoriích Světové auto roku 2022, Světový elektromobil roku 2022 a Světový automobilový design roku 2022. Pořadatelé ankety zveřejnili výsledky na slavnostní akci, která se konala na mezinárodním autosalonu v New Yorku (NYIAS: New York International Auto Show).

IONIQ 5 byl oceněn nezávislou mezinárodní porotou složenou ze 102 motoristických novinářů z 33 zemí celého světa. Inovativní akumulátorový elektromobil, který již získal bezpočet mezinárodních ocenění, dosáhl nakonec celkového vítězství nad ostatními 27 vybranými finalisty ve všech kategoriích, ve kterých byl nominován.

Hyundai IONIQ 5 je prvním modelem v produktové řadě značky IONIQ, která se v rámci nabídky společnosti Hyundai specializuje na akumulátorové elektromobily. IONIQ 5 maximálně využívá výhody originální elektromobilové platformy E-GMP (Electric-Global Modular Platform) s velmi prostorným interiérem a možností 800V, ultra rychlého nabíjení z 10 na 80 procent za pouhých 18 minut. Jedinečné uspořádání elektromobilu umožnilo posunout nápravy co nejblíže k přednímu a zadnímu okraji vozu, čímž vznikl větší vnitřní prostor než v tradičních vozech. Verze vybavené pohonem zadních kol a sadou akumulátorů o kapacitě až 77,4 kWh mají maximální dojezd na jedno nabití cca 470 až 480 km. Mezi nabízené funkce patří technologie napájení externích elektrických zařízení V2L (Vehicle-to-Load), vyspělá konektivita a asistenční systémy, které umožňují vrcholné zážitky z cestování automobilem.

„Je nám velkou ctí, že můžeme převzít tato prestižní ocenění, která oceňují talent a tvrdou práci všech našich zaměstnanců a obchodních partnerů společnosti Hyundai Motor Company. Naší vizí je umožňovat ‚Pokrok pro lidstvo‘, a tento souhlas s naším přístupem ještě více podnítí naši snahu proměnit tuto vizi v realitu,“ řekl Jaehoon Chang, prezident a generální ředitel společnosti Hyundai Motor Company.

Společnost Hyundai Motor v rámci své transformace na poskytovatele chytrých řešení pro mobilitu urychluje realizaci své elektrifikační strategie s cílem stát se předním světovým výrobcem elektromobilů. Hyundai plánuje, že do roku 2030 představí 17 modelů akumulátorových elektromobilů včetně modelů luxusní značky Genesis a ve stejném období zvýší své globální prodeje akumulátorových elektromobilů na 1,87 milionu vozů ročně.

Chang dodal, že „IONIQ 5 je pro nás klíčovým úspěchem v době, kdy zavádíme novou, průkopnickou generaci chytrých řešení pro mobilitu s našimi inovativními technologiemi na základě platformy E-GMP, výjimečnými provozními vlastnostmi a revolučním přístupem k designu a prostorovému uspořádání. IONIQ 5 zanechal ve spotřebitelích na celém světě, jejichž ekologické povědomí neustále roste, silný dojem a jeho úspěchy přispívají k urychlené elektrifikaci automobilového průmyslu. Rychlost změn u značky Hyundai nepoleví ani v dalším průběhu roku 2022. Zanedlouho například opět rozšíříme naši oceňovanou produktovou řadu IONIQ.“

IONIQ 5 předznamenává novou éru designu značky Hyundai. Jeho základem je styl, který designéři značky nazývají „parametrická dynamika“. Vizuální identitu akumulátorového elektromobilu pak na povrchu definují kinetické detaily podobné drahokamu. Jedinečný vnější design crossoveru je charakterizován čistými, ostrými liniemi, které na silnici vyzařují jeho dynamický charakter. Trvalý dojem umocňují osobité světlomety LED s „parametrickými pixely“ a zadní svítilny.

Interiér modelu IONIQ 5, založený na motivu „životního prostoru“, maximálně využívá rozvoru náprav 3000 mm. Díky tomu nabízí dosud nevídanou posuvnou středovou konzolu, která poskytuje cestujícím větší volnost pohybu. Na mnoha místech v interiéru, s nimiž cestující přicházejí do kontaktu, jsou použity ekologické materiály a textilie, například ekologicky vyčiněná kůže, trvale udržitelná vlákna a bio lak. Hyundai tím reaguje na rostoucí zájem spotřebitelů o etické, trvale udržitelné produkty.

„S modelem IONIQ 5 jsme chtěli vytvořit nové zážitky z mobility – opravdu revoluční automobil,“ řekl SangYup Lee, výkonný viceprezident a vedoucí globálního designového centra Hyundai. „Za realizací tohoto výjimečného vozu stojí vášeň a úsilí designérů a konstruktérů, kteří ve světě elektromobilů posunuli hranice možného.“

IONIQ 5 získal od své loňské globální premiéry řadu prestižních mezinárodních ocenění včetně titulů Německý vůz roku a Britský vůz roku. Vozem roku se stal rovněž v anketě časopisu Auto Express a podle časopisu Auto Bild je IONIQ 5 Elektromobilem roku. Tento model obsadil první místo také v prvním ročníku ankety Nejlepší vozy roku 2021/2022.

V anketě Světový vůz roku (World Car of the Year) vybrala porota IONIQ 5 nejprve z 28 nominovaných vozidel a poté ze tří finalistů. Podmínkou nominace je výroba nejméně 10 000 vozů ročně, cena pod úrovní luxusního segmentu na hlavních trzích modelu a zahájení prodeje v období od 1. ledna 2021 do 30. března 2022 alespoň na dvou významných trzích na minimálně dvou kontinentech.

V anketě Světový elektromobil roku (World Electric Vehicle of the Year) vybrala porota IONIQ 5 nejprve z 11 nominovaných vozidel a poté ze tří finalistů. Podmínkou nominace je pohon zajišťovaný výhradně jedním nebo větším počtem elektromotorů, výroba nejméně 5000 vozů ročně a zahájení prodeje v období od 1. ledna 2021 do 30. března 2022 alespoň na dvou významných trzích na minimálně dvou kontinentech.

V anketě Světový automobilový design roku (World Car Design of the Year) vybrala skupina šesti odborníků z Francie, Německa, Japonska, Velké Británie a USA model IONIQ 5 ze všech konkurentů bojujících o úspěch v ostatních pěti kategoriích ankety. Porota posuzovala každý vůz na základě stylu a inovací, které posouvají etablované hranice.

„Jsme hrdí, že jsme součástí nejvýznamnější automobilové ankety na této planetě,“ řekl Mark Schienberg, prezident autosalonu v New Yorku. „Máme radost, že tu dnes na autosalonu můžeme vyhlásit vítěze před živým publikem. Přestože byly uplynulé dva roky pro všechny z nás náročné, zákazníci jsou připraveni prozkoumat a vyzkoušet všechny úžasné nové vozy a technologie, které automobilový průmysl nabízí. Blahopřejeme k úspěchu všem finalistům a přejeme jim hodně štěstí!“

Každoroční anketa World Car Awards oceňuje nejlepší design, luxusní vůz, sportovní vůz, městský vůz, elektromobil a nejlepší vůz roku. Již v únoru byl Luc Donckerwolke, kreativní ředitel společnosti Hyundai Motor Group, porotou ankety World Car Awards vyhlášen Světovou automobilovou osobností roku 2022 za jeho významný podíl na vývoji nových modelů včetně elektromobilu IONIQ 5.