Vozy Škoda veteránský závod v Číně
Vozy Škoda ozdobou veteránských závodů v Číně

Škoda aktivně prezentuje svou historii v pohybu i na největším trhu značky

Mladá Boleslav, 30. září 2019 – Historické automobily Škoda patří k nepřehlédnutelným účastníkům veteránských akcí, jízd a rallye v Číně již od roku 2014 a nyní těží z rostoucí pozornosti, které se těmto aktivitám dostává i u široké veřejnosti. Škoda aktivně využívá těchto závodů k propagaci značky i na svém globálně největším trhu. V září se modely Škoda 422, Octavia, Octavia Combi a Felicia zúčastnily 2 prestižních závodů v rámci série „Top City CLASSIC Rally China“. Na závodech, které se konaly v okolí jihočínského města Šen-čen a následně v pohoří Chuang-šan získaly vozy Škoda řadu ocenění, včetně Special Section Champion, Historical Revival Award a CLASSIC Contributor Award.

„Ocenění získaná na letošní ´Top City CLASSIC Rally China´ jsou výrazem uznání mimořádných kvalit vozů Škoda a vypovídají o lásce milovníků automobilů k naší značce. Historické modely Škoda dokládají, že funkcionalita a Simply Clever řešení tvoří součást naší DNA od samého počátku existence značky,“ říká dr. Ralf Hanschen, prezident Škoda China, a dodává: „U příležitosti 60. výročí zahájení výroby řady Škoda Octavia jsme připravili celou řadu akcí souvisejících s tímto modelem, včetně těchto rallye. Čínským zákazníkům jsme za šest dekád existence tohoto modelu dodali 1,3 milionu exemplářů. Jde tak o náš nejžádanější vůz na zdejším trhu.“

Veterány se v Říši středu těší rostoucí oblibě. Pro mladoboleslavskou automobilku se 124letou historií jsou soutěže historických vozidel ideální platformou pro prezentaci milníků jejího vývoje. Škoda byla v Číně přítomna již ve 30. letech minulého století a v roce 1936 měla v této asijské zemi celkem pět lokálních zastoupení. Od svého návratu v roce 2007 je zde značka Škoda opět velmi aktivní. Již po devět let jde o největší světový trh okřídleného šípu: každý čtvrtý vůz Škoda je prodán právě v Číně. Celkem se od roku 2007 jedná o více než 2,6 milionu automobilů.

Škoda patří k aktivním účastníkům „Top City CLASSIC Rally China“ – první místní akce svého druhu splňující mezinárodní standardy – od počátků této soutěže historických vozidel. Během úvodního ročníku 2014 nadchlo diváky vystoupení automobilů Laurin & Klement 300 a Škoda Felicia, jež zvítězily ve svých kategoriích. „Top City CLASSIC Rally China“ se skládá ze dvou samostatných částí, které se konají první a druhý zářijový víkend. Letos se veterány vydaly nejprve okolím dvanáctimilionového Šen-čenu v jižní Číně, jednoho z nejrychleji rostoucích měst na světě. Po týdenním odpočinku posádky přivítalo krásné prostředí východočínských Žlutých hor (Chuang-šan), zapsaných i na seznam UNESCO. Vozy Škoda byly i tentokrát středem pozornosti diváků a médií, získaly významná ocenění jako Special Section Champion, Historical Revival Award a CLASSIC Contributor Award.

60. výročí zahájení výroby řady Škoda Octavia připomněl bleděmodrý vůz se stupňovitou zádí a také červené kombi, debutující roku 1960. Kdysi stejně jako v současnosti jde o bestseller značky Škoda, úspěšně exportovaný do desítek zemí světa. Aktuálně je vyráběn také v Číně. Šedesátiny letos slaví i nadčasově elegantní kabriolet Felicia, další z tradičních účastníků „Top City CLASSIC Rally China“. Dobu před 90 lety, kdy v Mladé Boleslavi odstartovala efektivní pásová výroba automobilů, připomíná základ tehdejší nabídky, Škoda 422 z období 1930-1934. Čtyřválcový motor srovnatelného objemu 1,2 litru dával výkon 22 koní oproti až 55 koním toplessu Felicia.