1. Základní charakteristika modelu

Volkswagen Golf GTI - síla koní, jež nahání husí kůži

Sportovní, výrazný a plný temperamentu – Golf GTI. Jste připravení na tak velkou sílu? Vyzkoušejte, jaké pocity přináší čistá radost z jízdy.

2. Design karosérie a interiéru

Exteriér

Objevte elegantní atmosféru závodního vozu

Světla

Ekonomické svícení

LED světlomety ještě více akcentují design nového vozu Golf GTI. Vyznačují se nízkou spotřebou energie a díky spektrální charakteristice jimi vyzařovaného světla, která je podobná spektru světla denního, méně zatěžují zrak řidiče.

Pro zajištění jejich spolehlivé funkce pak slouží ostřikovače světlometů s varovnou kontrolkou nízkého stavu náplně v nádržce ostřikovače, jež se dodávají na přání. Volitelně mohou být doplněny i LED mlhovými světlomety, které Vám pomohou, abyste měli i při špatné viditelnosti dobrý výhled na vozovku i na ostatní účastníky silničního provozu.

Integrovaná odbočovací světla, která se dodávají na přání, pak pomáhají k tomu, abyste při projíždění zatáčkou mohli dříve rozpoznat případné překážky. K unikátním vlastnostem osvětlení patří také volitelná zadní světla s dynamickými směrovými světly. Směrová světla jsou u nich nahrazena světelným pásem, jenž se postupně rozsvěcí ve směru odbočení.

Kola

Punc sportovního designu a centrum pozornosti okolních pohledů: Jakmile vyjedete s koly z lehké slitiny "Brooklyn" zpoza rohu, stanou se okamžitě magnetem pro okolní pohledy. Výrazná kola z lehké slitiny se širokými pneumatikami 225/45 R 17 podtrhují dynamický dojem, kterým model GTI působí, a současně jsou znakem silné osobnosti.

Váš Golf GTI může být na přání dokonce ještě sportovnější. Například s osmnáctipalcovými koly z lehké slitiny "Milton Keynes" s černým a leštěným povrchem. A v případě, že ani tato kola pro Vás nejsou dostatečně nápadná, můžete se rozhodnout pro leštěná devatenáctipalcová kola z lehké slitiny "Brescia" s paprsky v "5-Y" designu nebo si můžete nechat namontovat devatenáctipalcová kola z lehké slitiny "Santiago" s leštěnými kříženými paprsky. Ať se však rozhodnete pro kteroukoli variantu kol, vždy budou doplněna charakteristickými brzdovými třmeny v červené barvě s písmeny "GTI".

Exteriér

Design nového vozu Golf GTI je samozřejmě inspirován světem automobilového sportu. Jeho čelní partie s ještě užšími světlomety, typickou mřížkou chladiče s hexagonální strukturou a černými leštěnými vstupy vzduchu jej zcela neomylně identifikuje jako následovníka originálního GTI.

Klasická červená ozdobná lišta se táhne od mřížky chladiče s písmeny "GTI" až nad subtilní světlomety a umocňuje dynamický dojem vozu. Ten je dále podtržen GTI nárazníkem, jenž evokuje sílu nového vozu Golf GTI.

Sportovní dojem, kterým působí boční silueta vozu, navozují jednak rozšířené prahy, které opticky ještě více snižují již tak nízko položenou karoserii vozu Golf GTI a přibližují ji k asfaltu vozovky, jednak loga GTI na obou předních náraznících.

Na zádi pak trvalý dojem zanechá difuzor v matné černé barvě se zvrásněnou strukturou povrchu, chromované koncovky výfuku umístěné na pravé i levé straně a zadní spoiler lakovaný v barvě vozu. Zatmavená zadní světla, v nichž je použita LED technologie, a LED osvětlení panelu poznávací značky se pak naplno projeví zejména za tmy.

Interiér

Interiér

Objevte elegantní atmosféru závodního vozu

Pokud jde o kvalitu interiéru, je na prvním místě startovního pole. Již při otevření dveří řidiče Vás okouzlí červeně podsvícené nástupní prahové lišty. Multifunkční volant v kůži s přímou spodní částí se sponou s logem "GTI" a hlavice řadicí páky, která svým vzhledem evokuje golfový míček.

V průběhu jízdy pak máte díky animovanému barevnému displeji kombinovaného přístroje dokonalý přehled o výkonu vozu.

Nebo si můžete užívat pohled na palubní desku s přístroji, které jsou specifické pro model GTI, resp. na středovou konzolu, která je zdobena sportovními dekory. K navození sportovních pocitů přispívají také kryty pedálů z ušlechtilé oceli s kartáčovanou úpravou povrchu, na kterých jsou přesně vyznačena místa kontaktu s nohou - detail, který je možné vidět pouze u závodních vozů.

Rádio

Rádio "Composition Media", které je součástí sériové výbavy, má barevný dotykový displej s úhlopříčkou 20,3 cm (8 palců), který zprostředkovává reprodukci hudby ve formátech MP3 a WMA. Rádio umožňuje příjem rozhlasového vysílání v pásmu FM, dokáže číst SD karty, disponuje čtyřmi vysoce kvalitními reproduktory a multimediálním rozhraním AUX-IN pro připojení externích zdrojů hudby.

Navíc je vybavené USB portem a protokolem bluetooth pro připojení mobilního telefonu. K jeho vlastnostem patří také anténní diverzita, která zajišťuje dobrý příjem signálu i v náročných podmínkách.

Zde si můžete stáhnout soubory a aktualizace pro rádia a navigační systémy VolkswagenZde si můžete stáhnout soubory a aktualizace pro rádia a navigační systémy Volkswagen

Komfort sezení

Přední sedadla byla postupně vyvinuta až do současné verze sportovních sedadel "Top" s možností výškového nastavení, s bederními opěrkami a kapsami na zadních stranách opěradel. To, co mají společné s originálem, je jistota, že sedíte v automobilu, který je synonymem pro kvalitu, sportovní temperament a praktické každodenní využití. Dalším důkazem tohoto konstatování je asymetricky dělené a sklopné opěradlo zadního sedadla.

Výbava v kůži

Elegantní řešení: Volitelná výbava v kůži "Vienna" navozuje v interiéru vozu příjemnou atmosféru. Přírodní materiál se dodává v černé barvě s perforací a je zdoben kontrastními švy v červené barvě "Flash".

Perforovaná kůže zdobí střední plochy sportovních a komfortních předních sedadel i vnitřní plochy jejich zvýšených boků. Ta jsou kromě možnosti výškového nastavení a výškově nastavitelných bederních opěrek vybavena také vyhříváním a zajišťují jak pevné držení těla, tak i příjemný komfort sezení. Sedadlo řidiče se dodává rovněž ve variantě s elektrickým nastavením. Praktické jsou také zásuvky pod předními sedadly.

Navigační systémy

Pro nový Golf GTI můžete zvolit jeden ze dvou nabízených navigačních systémů. Systém "Discover Media" je vybaven barevným dotykovým displejem s úhlopříčkou 20,3 cm (8 palců), příjmem rádiového vysílání v pásmu FM, CD přehrávačem, dvěma sloty na SD karty, multimediálním rozhraním AUX-IN, USB konektory, protokolem bluetooth pro připojení mobilního telefonu a osmi reproduktory. Data navigačních map lze bezplatně aktualizovat.

Pro ty, kteří chtějí ještě něco navíc, je pak určen navigační systém "Discover Pro", který lze inovativním způsobem ovládat pomocí gest. Jeho prostřednictvím můžete jedním pohybem ruky např. přejít z jedné radiostanice na druhou nebo změnit systémové nastavení Vašeho vozu, jako je intenzita světla vnitřního osvětlení. Systém disponuje displejem s úhlopříčkou 23,4 cm (9,2 palce), na kterém mohou být přehledně zobrazovány navigační mapy ve 3D perspektivě. K jeho další výbavě patří osm reproduktorů, příjem rádiového vysílání v pásmu FM, CD přehrávač s podporou hudebních formátů MP3, AAC a WMA, dva sloty na SD karty, multimediální rozhraní AUX-IN, USB porty a protokol bluetooth pro připojení mobilního telefonu.

Dynaudio Excite

Nejjemnější nuance, přesné basy a křišťálově čisté výšky: Audiosystém "DYNAUDIO Excite" od dánského výrobce specializujícího se na hi-fi techniku zajistí posluchačský zážitek na té nejvyšší úrovni. Osm reproduktorů, které jsou vyladěné na prostorové podmínky interiéru vozu, subwoofer a desetikanálový digitální zesilovač s celkovým výkonem 400 wattů Vám zprostředkují při každé jízdě dokonalou hudbu.

Díky digitálnímu signálnímu procesoru, který řídí vyzařovací charakteristiku jednotlivých reproduktorů v závislosti na jejich umístění ve voze, vždy zažijete zvuk na každém sedadle tak, jako byste seděli v optimální poslechové pozici.

Car-Net Guide & Inform

Mobilní služby online Car-Net Guide & Inform jsou součástí výbavy na přání a lze je využívat pouze v kombinaci s navigačním systémem "Discover Media" nebo "Discover Pro".

Umožňují Vám využívat aktuální data z internetu. V reálném čase se tak například dozvíte, zda se někde vytvořila dopravní zácpa nebo na kterém parkovišti jsou volná místa. Díky službě Vyhledávání zvláštních cílů pak můžete mimo jiné objevit zajímavé cíle, jako např. hotely, restaurace nebo čerpací stanice.

Již Vám neunikne žádný telefonní hovor a přitom se můžete plně koncentrovat na situaci v dopravě. Pro pohodlné telefonování v průběhu jízdy jsou k dispozici dvě telefonní rozhraní. Obě zajišťují prostřednictvím procesoru na zpracování řeči, vysoce kvalitnímu mikrofonu ve stropě a reproduktorům vozu mimořádně dobrou kvalitu hovoru.

V provedení "Comfort" se Váš mobilní telefon spojuje s vnější anténou vozidla bezdrátově prostřednictvím indukční vazby v přihrádce ve střední loketní opěrce. Není tak již nutné pořizovat žádný držák mobilního telefonu.

V provedení "Business" mohou být i telefonní hovory započaté mimo automobil přenesené přes protokol bluetooth na hands free sadu ve voze, zatímco Vy máte telefon stále ve své kapse. Systém lze ovládat i pomocí hlasových pokynů, prostřednictvím multifunkčního volantu nebo přes displej infotainment systému. Zcela jednoduše a přesně tak, jak si přejete.

4. Optimální konfigurace VW Golf GTI

4. Asistenční systémy a bezpečnost

Asistenční systémy

Systém kontroly odstupu "Front Assist" a adaptivní tempomat ACC

I v hustém provozu můžete zůstat uvolnění

ACC měří vzdálenost a rychlost vpředu jedoucích vozidel. Při jízdě v kolonách a dopravních zácpách a v kombinaci s dvouspojkovou převodovkou DSG systém brzdí Váš Golf GTI až do úplného zastavení a během krátké chvíle automaticky opět pokračuje v jízdě. Systém v rámci daných možností udržuje bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozu, a to až do rychlosti 210 km/h.

Někdy nastane v silničním provozu nepředvídatelná situace, při které je nutné nouzově brzdit. V takovém případě může pomoci volitelný systém sledování odstupu "Front Assist", který Vás varuje v případě, že v rámci daných možností rozpozná kritickou situaci, při níž dojde k poklesu vzdálenosti od překážky před vozem. V takových kritických situacích Vás systém podporuje při brzdění nebo dokonce sám automaticky vozidlo brzdí s cílem snížit rychlost, při které dojde k nárazu.

Asistent pro jízdu v koloně a systém "Emergency Assist"

Uvádí věci do pohybu, když vše okolo stojí téměř na místě

Asistent pro jízdu v koloně, který je součástí výbavy na přání, využívá osvědčené funkce, jako např. adaptivní tempomat ACC nebo asistenta pro udržování vozu v jízdním pruhu "Lane Assist", a umožňuje tak komfortní popojíždění ve váznoucí dopravě. Váš Golf GTI následuje vpředu jedoucí vozidlo a automaticky v rámci daných možností ovládá pedály plynu a brzdy. Současně přitom udržuje automobil v jízdním pruhu.

Systém "Emergency Assist", který je součástí výbavy na přání, se automaticky zapne v případě, že systém neregistruje žádnou aktivitu řidiče a ani po varování se nedostaví žádná jeho reakce. Systém se následně snaží prostřednictvím brzdného rázu, varovných tónů, varovného blikání a cyklického jemného natáčení volantu v rámci jízdního pruhu přimět řidiče k reakci a současně tím varuje spolujezdce i ostatní účastníky provozu. Jestliže se ani po všech těchto pokusech nedostaví adekvátní odezva řidiče, systém vozidlo kontrolovaným způsobem zastaví. V rámci daných možností tak lze zabránit nehodě.

Asistent pro jízdu v koloně i systém "Emergency Assist" jsou součástí paketu asistenčních systémů.

Dynamic Light Assist

-

Dokonale osvětlená vozovka i v případě, že v protisměru jedou jiná vozidla

Byli jste již někdy oslněni dálkovými světly protijedoucího vozu? Vaše schopnost vidění je pak na krátkou dobu omezena, protože oči jsou vystaveny extrémní změně mezi jasným světlem a tmou.

Vy však díky volitelné dynamické regulaci dálkových světel " Dynamic Light Assist" již nemusíte myslet na jejich přepínání. Při úplné tmě a od rychlosti 60 km/h systém nejenom automaticky aktivuje dálková světla, ale v případě, že rozpozná protijedoucí vozidlo, je také v rámci možností systému částečně cloní.

Vy tak můžete jet s trvale zapnutými dálkovými světly a vždy máte zajištěno to nejlepší možné osvětlení vozovky.

Vše zajišťuje kamera umístěná v uchycení vnitřního zpětného zrcátka, která rozpoznává světla vpředu jedoucích i protijedoucích automobilů a tyto informace předává do systému. Ten následně prostřednictvím maskovací funkce světlometů na příslušném místě cloní vyzařovaný světelný kužel.

Blind spot sensor

Váš Golf GTI Vám pomůže při změně jízdního pruhu i při couvání z řady stojících vozidel

V případě, že se k Vám zezadu blíží jiné vozidlo a Vy ho nevidíte ve vnějším zpětném zrcátku ani ve vnitřním zrcátku pak se nachází v tzv. "mrtvém úhlu".

Před změnou jízdního pruhu Vám v takové situaci pomůže buď staré a osvědčené ohlédnutí se přes rameno, nebo volitelný systém "Blind Spot" senzor. Ten Vás varuje již od rychlosti 15 km/h prostřednictvím světelné signalizace z LED diod ve vnějším zpětném zrcátku Vašeho vozu Golf GTI. Zapnete-li i přesto směrovku, začne LED signalizace blikat zvýšenou intenzitou světla a varuje Vás tak před vozidlem, které se nachází v tzv. "mrtvém úhlu".

V kombinaci s asistentem pro udržování vozu v jízdním pruhu "Lane Assist" může systém "Blind Spot" senzor v rámci možností systému varovat řidiče před změnou jízdního pruhu dokonce i prostřednictvím protipohybu řízení.

Asistent pro "vyparkování" podporuje řidiče v rámci daných možností při couvání z řady stojících vozidel. Systém prostřednictvím senzorů v zadním nárazníku monitoruje dopravu v příčném směru za automobilem. V případě, že se blíží jiné vozidlo, cyklista nebo chodec, zazní varovný signál a rozsvítí se varovné hlášení na displeji infotainment systému. Jestliže řidič na varování včas nereaguje, systém zabrzdí vozidlo a může tak zmírnit následky potenciální kolize nebo jí v optimálním případě zcela zabrání.

Active Info Display

Díky volitelnému digitálnímu panelu Active Info Display si můžete užívat všechny výhody kombinovaného přístroje na velkém barevném TFT displeji s úhlopříčkou 31 cm (12,3 palců).

Prostřednictvím různých informačních profilů můžete cíleně nastavit data s nejvyšší prioritou, která se na displeji kombinovaného přístroje zobrazí společně s klasickými ukazateli - otáčkoměrem, tachometrem a počítadlem kilometrů.

Informační profily zvolíte rychlým a nekomplikovaným způsobem pomocí multifunkčního volantu. Zcela podle potřeby tak můžete vyvolat např. detailní data o jízdě nebo si můžete na displej přidat optické zobrazení informací Vašich asistenčních systémů. Aktivní plocha displeje přitom může být využita ještě efektivnějším způsobem, protože mezi kruhovými ukazateli mohou být zobrazena další data.

V kombinaci s navigačním systémem "Discover Media" se pak můžete rozhodnout, zda chcete navigační mapu zobrazit na panelu Active Info Display nebo zda ji chcete mít klasicky na displeji přístroje. Navigační systém "Discover Pro" pak umožňuje paralelní zobrazení na obou displejích.

Technologie

Motor

K tomu, aby Vám naskočila husí kůže, stačí pouze otočit klíčkem zapalování. Silný dvoulitrový přeplňovaný motor s přímým vstřikováním benzinu (TSI) s výkonem 169 kW (229 k) katapultuje Váš Golf GTI až do úžasné maximální rychlosti 246 km/h. Bleskové zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy Vám pak připomene, že jízda automobilem může znamenat mnohem více, než jen pouhý přesun z místa A do místa B.

Sportovní podvozek

K tomu, abyste si mohli užívat čistou radost z jízdy, byla karoserie vozu Golf GTI snížena o 20 mm a sportovní podvozek byl doplněn mimořádně tuhým nastavením pružin, tlumičů a stabilizátorů.

Výsledek pak pocítíte zejména při sportovním způsobu jízdy, kdy např. při jízdě v zatáčkách podstatně zlepšuje ovládání vozu a zajišťuje Vám bezprostřední pocity z jízdy. Vy díky tomu můžete maximálním způsobem využít výkon motoru a přitom si nad vozem udržet plnou kontrolu.

GTI Performance

Nad rámec sériové výbavy vozu Golf GTI disponuje uzávěrkou diferenciálu přední nápravy (VAQ), která při smyku Váš Golf GTI stabilizuje. Vy si tak i při sportovním způsobu jízdy můžete užívat mimořádně dobrou kontrolu nad vozem.

A to ještě není všechno: Impozantní výkon 169 kW (230 k) umožňuje vozu Golf GTI Performance sprint z 0 na 100 km/h za 6,4 sekundy a jeho maximální rychlost dosahuje hodnoty 250 km/h (limitováno omezovačem).

Jeho brzdy jsou dimenzovány na vysoký brzdný výkon a na předních kolech jsou vybavené brzdovými kotouči o průměru 340 mm, jejichž velikost vynikne i díky červeně lakovaným brzdovým třmenům s nápisem "GTI".

5. Objednejte si testovací jízdu modelu Golf GTI

Povinná položka


VW Golf GTI - Stránky Wikipedia

Někteří nesprávně říkají: wv golf, wolkswagen golf, wolksvagen golf