SUV Hyundai TUCSON
SUV Hyundai TUCSON

Nošovický Tucson byl v roce 2022 nejprodávanějším kompaktním SUV v Evropě

  • Hyundai Tucson se stal nejprodávanějším vozem v evropském segmentu kompaktních SUV.
  • V roce 2022 bylo v Evropě registrováno 150 803 středně velkých SUV značky Hyundai.
  • Globální bestseller značky Hyundai je nyní na osmém místě v celkovém žebříčku nejprodávanějších modelů na evropském kontinentu.
  • Na českém trhu byl v roce 2022 Tucson 9. nejprodávanějším modelem s celkovým počtem 5816 registrací, v privátním segmentu byl s 2960 registrovanými kusy nejpopulárnějším SUV a druhým nejprodávanějším modelem vůbec.

Hyundai Tucson byl na evropský trh uveden před dvěma desetiletími. Přestože je segment SUV v Evropě v současnosti velmi významný, tehdy se jednalo o nově vznikající část automobilového trhu. Globální bestseller značky Hyundai se však již od svého představení v roce 2004 těší velké oblibě u evropských zákazníků, což platí i pro aktuální, čtvrtou generaci modelu Tucson, vyráběnou ve výrobním závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech ve slezských Nošovicích.

Podle údajů společnosti JATO Dynamics, globálního dodavatele informací o automobilovém odvětví, se Tucson stal v roce 2022 nejprodávanějším vozem v segmentu kompaktních SUV. Celkem bylo v Evropě registrováno 150 803 kusů tohoto modelu. Přestože evropský trh s novými automobily zaznamenal loni meziroční pokles, prodeje modelu Tucson vzrostly oproti roku 2021 o jedno procento. Tyto vynikající prodejní výsledky navíc zajistily oblíbenému středně velkému SUV značky Hyundai osmé místo v celkovém žebříčku nejprodávanějších modelů v Evropě.


Michael Cole - President a CEO, Hyundai Motor Europe

"Tucson se po dalším roce skvělých prodejů v Evropě vyšvihl až na samý vrchol segmentu kompaktních SUV, v němž panuje velmi silná konkurence. Prodejní úspěch modelu Tucson s přitažlivým designem a technickou výbavou, která vychází vstříc požadavkům uživatelů, dokládá naše úsilí poskytovat evropským zákazníkům velmi kvalitní produkty splňující požadavky jejich rozmanitých životních stylů a překonávající jejich očekávání."


Na českém trhu potvrzuje Tucson stoupající popularitu a dle údajů zveřejněných SDA v roce 2022 zapsal 5816 registrací. Obzvlášť významný úspěch však s 2960 registracemi zaznamenal v privátním segmentu, kde se stal vůbec nejpopulárnějším SUV a druhým nejprodávanějším modelem celkově.


Ondřej Pospíšil - Obchodní ředitel, Hyundai Motor Czech

"Úspěch Tucsonu tkví v kombinaci originálního designu, praktičnosti, ale také v široké nabídce motorizací – od základních benzinových a naftových motorů, přes hybridy až k úspornému plug-in hybridu. Jsme navíc přesvědčeni, že je vzhledem ke své vysoké zůstatkové hodnotě velmi zajímavou alternativou také pro firemní klientelu."


Tucson slaví vynikající prodejní výsledky v roce 2022 napříč Evropou

Mimo České republiky by Tucson v roce 2022 oblíbeným modelem také ve zbytku Evropy, včetně nejvýznamnějších trhů.

Ve Španělsku byl Tucson s celkem 21 985 prodanými vozy v roce 2022 nejprodávanějším modelem na trhu. Španělští zákazníci oceňují na modelu Tucson především nejmodernější prvky výbavy, atraktivní design a široký výběr pohonů vyhovujících všem řidičům. Španělský dovozce značky Hyundai uzavřel loňský rok na třetím místě a na španělském trhu dosáhl rekordního podílu 7,32 procenta.

Ve Velké Británii získal Hyundai v roce 2022 historicky nejvyšší tržní podíl 5,0 procenta díky 80 419 registrovaným novým vozům. Z toho 27 839 registrací, resp. 35 procent z celkového prodeje, připadalo na model Tucson. Středně velké SUV s rozsáhlou výbavou, elegantním designem a nízkoemisními pohony dosáhlo ve svém segmentu tržního podílu 5,3 procenta. Tucson byl u britských spotřebitelů nejoblíbenějším středně velkým SUV a celkově sedmým nejprodávanějším modelem ve Velké Británii.

Ve Francii byl Tucson s téměř 18 000 registracemi nejoblíbenějším modelem značky Hyundai v roce 2022. Tucson byl také absolutně nejprodávanějším modelem v Irsku, kde Hyundai prodal 6432 těchto vozů.