Britské rallye 2019
Tovární posádka Škoda Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen vybojovala na Britské rallye ve Walesu mistrovské tituly ve WRC 2 Pro*

Škoda Motorsport zvýšila své vedení v celkovém hodnocení výrobců.

Posádka vozu Škoda Fabia R5 evo ve složení Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen (FIN/FIN) vyhrála v kategorii WRC 2 Pro Britskou rallye ve Walesu (3. 10.–4. 10. 2019), a tím, dvě kola před koncem mistrovství světa FIA World Rally Championship 2019, dosáhla také na tituly mistrů světa kategorie WRC 2 Pro*. Zásluhou cenných bodů, které přivezli jejich týmoví kolegové Jan Kopecký (CZ) se spolujezdcem Janem Hlouškem (CZ), Škoda Motorsport dále zvýšila své celkové vedení v kategorii WRC 2 Pro v hodnocení výrobců.

Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen s vozem Škoda Fabia R5 evo od startu dominovali na Britské rallye ve Walesu kategorii WRC 2 Pro. Pouze defekt, který je potkal na předposlední páteční rychlostní zkoušce, je na krátkou dobu odsunul na druhou pozici. Hned v sobotu ale vybojovali vedení zpět a udrželi jej až do cíle. Pro finskou posádku to bylo po soutěžích v Chile, Portugalsku, na italské Sardinii a ve Finsku již páté vítězství v letošní sezóně. To znamená, že na zbývajících soutěžích ve Španělsku a v Austrálii je ve vedení v hodnocení jezdců v kategorii WRC 2 Pro již nemůže nikdo předstihnout.

I přes defekt a převrácení přes střechu přijela posádka Jan Kopecký se spolujezdcem Janem Hlouškem na druhém místě v kategorii WRC 2 Pro, což pomohlo Škoda Motorsport zvýšit vedení v mistrovství světa v hodnocení výrobců. Na posledních pěti nedělních rychlostních zkouškách s celkovou délkou 38,42 km dovezly obě posádky své vozy Škoda Fabia R5 evo na stupně vítězů v Llandudnu. Kalle Rovanperä k poslednímu dni řekl: „Myslím, že jediné, co musíme, je užít si rychlostní zkoušky a přivézt vůz bezpečně do cíle.“ A přesně to také udělal, takže nejenže vyhrál svoji kategorii na Britské rallye ve Walesu, ale také s předstihem vybojoval jezdecké tituly v mistrovství světa v kategorii WRC 2 Pro pro Škoda Motorsport.

„Dnešek je pro všechny z nás skvělý den. Musím poděkovat Kallemu i Jonnemu, stejně jako oběma Janům a celému týmu včetně inženýrů a mechaniků a všem, kteří se na tomto úspěchu nějakým způsobem podíleli. Jsem moc rád, že se nám tato náročná soutěž podařila dokončit s takovým úspěchem a že naše Škoda Fabia R5 evo podala výkon bez jediného slabého místa,“ řekl šéf Škoda Motorsport Michal Hrabánek.

*Výsledky musí oficiálně potvrdit FIA.

Celkové pořadí na Britské rallye ve Walesu (WRC 2 Pro/WRC 2)