ŠKODA - Zdravotní klaun
ŠKODA - Zdravotní klaun

Škoda spouští hlasování o podobě vozu pro Zdravotního klauna

Škoda AUTO spustila další fázi soutěže „Auto pro Zdravotního klauna“, na jejímž konci automobilka zapůjčí neziskové organizaci Zdravotní klaun dva unikátně zbarvené vozy Škoda Enyaq Coupé iV.

Škoda AUTO dnešním dnem spouští na stránce https://autoproklauna.skoda‑auto.cz hlasování veřejnosti o podobě jednoho ze dvou vozů Škoda Enyaq Coupé iV, kterými budou od září jezdit Zdravotní klauni v rámci svých terapeutických návštěv v nemocnicích, domovech pro seniory či v domácnostech u dlouhodobě nebo vážně nemocných dětí. Druhý z těchto vozů vybere odborná porota složená ze zástupců Škoda AUTO a Zdravotního klauna. Cílem soutěže „Auto pro Zdravotního klauna“ je nejen vymyslet nápaditou a originální podobu zapůjčených vozů, ale také upozornit na toto důležité poslání. Nezisková organizace Zdravotní klaun připravuje programy pro děti i dospělé, pořádá semináře pro zdravotníky a pomáhá zlepšit psychický stav pacientů i jejich blízkých a lépe se vypořádat s nemocí a odloučením. Škoda AUTO dobročinnou společnost Zdravotní klaun podporuje letos již 20. rokem.

Celkem bylo do soutěže zasláno bezmála dvě stovky návrhů, z nichž odborná porota složená ze zástupců Škoda AUTO a neziskové organizace Zdravotní klaun vybrala 20 nejzajímavějších ztvárnění.

Veřejnost bude mít možnost o těchto TOP20 návrzích hlasovat na stránce https://autoproklauna.skoda-auto.cz až do 31. srpna 2022 a vyhraje ten návrh, který získá nejvíce hlasů. Design druhého ze zapůjčených modelů Škoda Enyaq Coupé iV určí odborná porota.

Soutěžní návrhy vytvářely děti ve věku do 15 let a následně je do soutěže zasílaly buď v tištěné nebo elektronické podobě. Do kreslení se mohly pustit i děti v nemocnicích, kde byly k dispozici předtištěné omalovánky. Na internetu měli zájemci k dispozici připravenou šablonu vozu Škoda Enyaq Coupé iV včetně nástrojů pro malování pro návrh auta pro Zdravotního klauna. Tvořit vlastní design vozu mohly děti i na tabletu nebo mobilním telefonu.

Po skončení soutěže budou zástupcům organizace Zdravotní klaun zapůjčeny dva vozy Škoda Enyaq Coupé iV, pro něž automobilka zajistí polepy s vítěznými autorskými díly. Dvacet finalistů si odnese také cenu – dárkový balíček v hodnotě 1000 korun – a dva finalisté jejichž návrhy budou zdobit vozy vyhrají tablet Apple iPad včetně kreslícího pera Apple Pencil.

Smyslem kreativní soutěže Auto pro Zdravotního klauna je zviditelnit důležité poslání Zdravotních klaunů, kteří od roku 2001 pomáhají dětským a geriatrickým pacientům procházet léčbou s úsměvem. Zdravotní klauni přinášejí radost, dobrou náladu a především naději na místa, kde se jich příliš nedostává. Pravidelné návštěvy dětí v nemocničních pokojích, specializovaných ambulancích, na pohotovosti, u naplánovaných operací ale i v domácnostech pečujících o těžce nemocné děti mají nenahraditelný význam pro všechny dlouhodobě nemocné pacienty a jejich nejbližší, kteří v souvislosti s léčbou často zažívají nadmíru složité životní situace.

V České republice působí 93 profesionálních Zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují 63 nemocnic, 10 domovů pro seniory a 1 hospic.

Škoda AUTO podporuje neziskovou organizaci Zdravotní klaun od roku 2002, a to jak zápůjčkami vozů, tak přímými finančními dary – například v loňském roce Škoda AUTO organizaci poukázala částku 1 000 000 korun.