ŠKODA sází na LED světlomety
Škoda sází na LED světlomety

Zimní měsíce kladou na řidiče mimořádné nároky. Technologie LED umožňuje řidičům vozů značky Škoda bezpečnou jízdu i při nepříznivých světelných a povětrnostních podmínkách na podzim a v zimě. Po vlajkové lodi Superb má nyní i čtvrtá generace bestselleru Škoda Octavia vedle sériových LED světlometů na přání k dispozici i s Matrix-LED světlomety. Ty mimo jiné umožňují i jízdu s trvale zapnutými dálkovými světly. Také kompaktní modely Scala a Kamiq a model Karoq nabízí výlučně LED světla a volitelně Bi-LED světlomety s adaptivními funkcemi. Vedle vysoké svítivosti LED světlometů bezpečnost zvyšují i zářivá a okamžitě se rozsvěcující LED koncová a brzdová světla.

Ve voze Škoda Superb nebo v nové generaci modelu Octavia s volitelnými Matrix-LED světlomety zajistí moderní LED světelné systémy podstatně bezpečnější cestovaní za tmy i na podzim a v zimě. Technologie LED u obou modelů zajišťuje mimořádně jasné a homogenní osvětlení vozovky. V modulech pro tlumená a dálková světla přitom individuálně řízené LED diody – v případě nového modelu Octavia je to například 12 LED diod na jeden modul – generují světelný kužel z několika segmentů. Kamera na čelním skle rozpoznává objekty a osoby odrážející světlo; inteligentní světelná technologie pak automaticky zajistí, aby nedošlo k jejich oslnění. Za tímto účelem řídící jednotka okamžitě a automaticky vypne jednotlivé segmenty světelného kužele. Tento systém umožňuje jezdit se stále zapnutými dálkovými světly, aniž by přitom došlo k oslnění ostatní účastníků silničního provozu.

Adaptivní režimy světel pro různé situace

S technologií LED Matrix se navíc přesně nastavují různé režimy světel pro různé jízdní situace a povětrnostní podmínky. Inteligentní systém například podle GPS údajů navigačního systému a rychlosti jízdy pozná, zda se vůz pohybuje po městě, na silnici nebo na dálnici, a podle toho automaticky přizpůsobí osvětlení kraje vozovky nebo zapne režim odbočovacího světla. Odbočovací světlo lépe osvětlí prostor těsně před vozem, resp. ve směru jízdy při zatáčení. Adaptivní funkci (AFS) nabízí také volitelné Bi-LED světlomety v SUV-modelech Kodiaq, Karoq a Kamiq, stejně jako v modelech Scala a Fabia.

Vyšší svítivost a efektivita díky technologii LED

Vedle nových možností pro designéry, kteří mohou pracovat se sklem a krystalickými prvky i s novými kompaktními tvary, nabízí moderní LED světlomety ve srovnání s halogenovými světlomety především vyšší svítivost a efektivitu. Tlumené světlo Bi-LED světlometu modelu Fabia například od loňského přepracování tohoto malého vozu nabízí o 66 procent více světla než předchozí vrcholná varianta. Kromě toho mají LED diody podstatně delší životnost a nižší spotřebu energie než halogenové žárovky. LED moduly se používají také v mlhových světlometech.

LED zadní svítilny reagují okamžitě

Vedle předních světlometů sází Škoda na technologii LED také u zadních sdružených světel. Bezpečnost aktivně zvyšuje především rychlá reakce a vysoká svítivost brzdových světel – řidiči vzadu jedoucích vozidel rozpoznají brzdění lépe a rychleji. Také dynamické blinkry, které se postupně rozsvěcují směrem zevnitř ven a které jsou součástí volitelné výbavy modelů Superb, Octavia, Scala a Kamiq (zde i vpředu) nabízí vedle vyšší dynamiky i zlepšení viditelnosti pro ostatní účastníky silničního provozu.