Škoda Auto
Škoda AUTO zvýšení tržeb za prvních devět měsíců roku 2019

Škoda AUTO pokračuje v úspěšném kurzu. Od ledna do září zvýšila automobilka tržby o 17,6 % na 14,8 miliard euro a dosáhla tak rekordní hodnoty v historii. Na vysoké úrovni je nadále také provozní výsledek, který vzrostl o 8,5 % na 1,175 miliardy euro a nachází se tak jen mírně pod dosavadní rekordní úrovní (první tři čtvrtletí roku 2017: 1,206 miliard euro).

Za prvních devět měsíců roku 2019 dodala značka Škoda svým zákazníkům 913 700 vozů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku poklesly dodávky zákazníkům zejména v důsledku současného vývoje na čínském trhu s osobními vozy o 2,7 %. Na ostatních trzích zvýšila společnost Škoda AUTO dodávky zákazníkům oproti minulému roku celkem o 4,4 % na 719 300 vozů (leden až září 2018: 688 900). Mezi nejžádanější modely patřily vozy Kodiaq a Karoq.

Tržby společnosti Škoda AUTO vzrostly ve stejném období na 14,8 miliard eur. Jedná se o 17,6% nárůst oproti minulému roku (leden až září 2018: 12,6 miliard euro) a zároveň o nejvyšší hodnotu ve 124leté historii automobilky.

Také odbyt vzrostl o 15,3 % na 804 900 vozů. Zvýšení odbytu a tržeb je na jedné straně výsledkem vysokých prodejů značky Škoda na převážně klesajících trzích, na druhé straně pak částečně díky nové konsolidaci indických aktivit dalších koncernových značek do skupiny Škoda AUTO.

Důvodem konsolidace je převzetí celokoncernové odpovědnosti společnosti Škoda AUTO za tento důležitý růstový trh od 1. ledna 2019. V říjnu pak došlo ke sloučení společností Volkswagen India Private Limited (VWIPL), Volkswagen Group Sales India Private Limited (NSC) a Škoda AUTO India Private Limited (SAIPL) do nové společnosti Škoda AUTO Volkswagen India Private Limited (SAVWIPL).

Člen představenstva společnosti Škoda AUTO za oblast financí a IT, Klaus-Dieter Schürmann, zdůrazňuje: „Škoda AUTO i v neklidných vodách nadále udržuje kurz. Navzdory složitému tržnímu prostředí se nám za první tři čtvrtletí podařilo zvýšit provozní výsledek. Díky intenzivnímu managementu nákladů, aktivnímu řízení odbytu s optimalizovanými cenami a produktovými mixy, stejně jako zvýšení dodávek zákazníkům mimo Čínu, se nám podařilo vyvážit negativní efekty měnových kurzů a zvýšené výdaje na nové produkty.“

Na vysoké úrovni je nadále také provozní výsledek společnosti Škoda AUTO za první tři čtvrtletí, který se ve výši 1,175 miliard euro nachází jen mírně pod úrovní rekordního výsledku z roku 2017 (první tři čtvrtletí roku 2017: 1,206 miliardy euro). Nárůst o 8,5 % oproti stejnému období minulého roku je velmi pozitivní. Rentabilita tržeb, která ke konci září 2019 dosáhla hodnoty 7,9 % (leden až září 2018: 8,6 %), je nadále výrazně nad průměrem v odvětví.

V září představila značka Škoda na mezinárodním autosalonu (IAA) ve Frankfurtu nad Mohanem řadu novinek, jako například kompaktní modely Scala a Kamiq ve vrcholném provedení Monte Carlo. Na trhy právě přichází také městské SUV Kamiq a doplňuje tak vedle modelů Kodiaq a Karoq úspěšnou paletu vozů SUV mladoboleslavské automobilky. Jako třetí model značky Škoda v tomto segmentu zajistí další růstové impulzy.