Škoda - summit na téma polovodiče
Škoda - summit na téma polovodiče

Škoda Auto uspořádala v Praze summit na téma polovodiče

Společnost Škoda Auto uspořádala jménem koncernu Volkswagen mezinárodní networkingový summit nazvaný „Spolupráce pro lepší budoucnost“.

Společnost Škoda Auto uspořádala dne 4. května 2023 v Praze jménem koncernu Volkswagen akci International Semiconductor Supply Chain Summit, mezinárodní summit na téma polovodiče. V Lobkovickém paláci na Pražském hradě vysocí představitelé mezinárodních společností a organizací diskutovali o mezioborové a meziregionální spolupráci v oblasti dodávek polovodičů.

„Spolupráce pro lepší budoucnost“

Mottem letošního summitu uspořádaného na Pražském hradě 4. května 2023 bylo „Spolupráce pro lepší budoucnost“. Setkání se zúčastnili topmanažeři zastupující výrobce čipů a waferů, zástupci brokerů, distributorů, přímých dodavatelů a vývojářů z celého světa, přičemž společným cílem bylo načerpat nové podněty pro konstruktivní spolupráci. Význam akce podtrhla přítomnost členů představenstva koncernových značek Škoda, Volkswagen, Porsche, Audi a Group Components. Hosté též debatovali o tzv. čipovém zákonu, přenastavení dodavatelských řetězců i budoucí roli automobilového průmyslu.

Karsten Schnake - člen představenstva Škoda Auto za oblast nákupu

"Poslední tři roky, a zejména posledních dvanáct měsíců, ukázaly, že holistické myšlení je dnes naprosto nezbytné a že hlavní výzvy naší doby je třeba řešit společně. Jedině tak lze zajistit úspěšnou a udržitelnou budoucnost. Rozhodujícím faktorem je odolná ekonomika – a ta je závislá na polovodičích coby hnací síle inovací. Náš summit nabízí nejen těm vedoucím v celém hodnotovém řetězci jedinečnou platformu pro úzkou spolupráci a důležité navazování kontaktů."

Malá součástka – velká důležitost

Polovodiče jsou v automobilovém průmyslu nepostradatelné: Jsou zásadní pro sériovou výrobu, ale jsou také hnacím motorem inovací a jsou důležité pro uvádění nových produktů na trh.

Pandemie covidu-19 vedla k nedostatku polovodičů, přičemž celou situaci ještě zhoršily lockdowny a související tlaky na dopravní síť. K vyřešení těchto potíží zřídil koncern Volkswagen na začátku roku 2022 pracovní skupinu napříč značkami a funkcemi nazvanou COMPASS (Cross Operational Management Parts & Supply Security).

Pod vedením Karstena Schnakeho, člena představenstva společnosti Škoda Auto pro oblast nákupu, se podařilo vyřešit kritický nedostatek dílů pro zabezpečení výroby automobilů díky operativním a strategickým opatřením a jednáním s výrobci polovodičů.

Mezioborový a meziregionální přístup

Účastníci summitu si vyslechli prezentaci Karstena Schnakeho, člena představenstva společnosti Škoda Auto za oblast nákupu a vedoucího pracovní skupiny Volkswagen Group COMPASS, na téma mezioborové spolupráce pro lepší plánování. Prezentace pana Thomase Reibeho, senior experta z referátu DG Connect při Evropské komisi, pojednávala o výzvách a úspěších Evropského čipového zákona. Součástí programu summitu byla také prezentace Nilse Wollnyho, jednatele a spoluzakladatele start-upu holoride, „Spolupráce start-upů při zobrazování nové reality“; hosté měli možnost vyzkoušet si systém holoride prostřednictvím testovací jízdy ve voze Škoda Enyaq iV – pomocí headsetu pro virtuální realitu se pohyb vozidla stává v reálném čase součástí herního zážitku.