ŠKODA - Podnik podporující zdraví 2021
ŠKODA - Podnik podporující zdraví 2021

ŠKODA AUTO uspěla v soutěži Podnik podporující zdraví 2021

ŠKODA AUTO uspěla potřetí v řadě v soutěži Podnik podporující zdraví, kterou vyhlašuje Ministerstvo zdravotnictví ČR a hlavní hygienik ČR ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem.

Společnosti ŠKODA AUTO dnes získala ocenění Podnik podporující zdraví. Česká automobilka bodovala v součtu všech hodnotících kritériích na více než 95 % a obdržela již potřetí za sebou nejvyšší, třetí stupeň titulu. Certifikát se uděluje na tři roky. Smyslem soutěže je motivovat podniky k podpoře zdraví nad rámec legislativních požadavků. ŠKODA AUTO považuje ochranu zdraví svých zaměstnanců za jednu ze základních hodnot, a proto dlouhodobě vyvíjí řadu aktivit na podporu péče o zdraví a prosazování zdravého životního stylu. Mezi nejnovější příspěvky patří zavedení zcela nekuřáckého prostředí, které od letošního 1. září platí ve všech provozech a areálech společnosti ŠKODA AUTO v České republice.

Maren Gräf, členka představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast Řízení lidských zdrojů:

“Zdraví zaměstnanců má pro nás nejvyšší prioritu. Proto mě obzvlášť těší, že jsme v rámci soutěže „Podnik podporující zdraví“ opět získali nejvyšší ocenění. Zaměstnanci společnosti ŠKODA AUTO mají k dispozici špičkovou zdravotní péči a celou řadu programů na podporu zdraví. Toto ocenění je krásným potvrzením naší práce a zároveň skvělou motivací k tomu, abychom důsledně pokračovali na této cestě.”

Soutěž Podnik podporující zdraví vyhlašuje každoročně Ministerstvo zdravotnictví ČR a hlavní hygienik ČR, organizaci zajišťuje Státní zdravotní ústav ‑ Centrum hygieny práce a pracovního lékařství. V rámci soutěže je hodnocen každý přihlášený podnik podle výsledků dotazníku a velký důraz je kladen taktéž na informace získané z osobního auditu. V jeho průběhu jsou komplexně posuzovány specifické podmínky na konkrétních pracovištích.

Firmy procházejí auditem v několika oblastech, jako je organizace práce, plánování, uplatňování a výsledky podpory zdraví na pracovišti, společenská odpovědnost, ochrana zdraví a vliv organizace na životní prostředí. Jednotlivé kategorie dostávají skóre, z něhož se pak vypočítává celkový výsledek. Jeho výše rozhoduje u udělení adekvátní úrovně na třístupňové škále. ŠKODA AUTO potřetí v řadě získala nejvyšší, třetí stupeň.

ŠKODA AUTO se ochraně zdraví svých zaměstnanců věnuje dlouhodobě na mnoha úrovních. Zaměstnanci mohou využívat zázemí vlastní lékařské péče a Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA poskytuje podpůrné programy a příspěvky na prevenci a poradenství v oblasti vyvážené stravy, pohybových aktivit a zdravého životního stylu. Dále vedle možnosti zcela bezplatného očkování proti sezónní chřipce či klíšťové encefalitidě nabízí svým zaměstnancům také vakcinaci proti covid‑19.

Nejnovějším příspěvkem na ochranu zdraví je přechod na zcela nekuřáckou společnost od 1. září 2021. Zákaz kouření platí ve všech areálech, provozech a na vyznačených pozemcích. Automobilka tak navázala na rozsáhlá hygienická opatření, která zavedla v zájmu ochrany zdraví zaměstnanců během pandemie nemoci covid‑19. Zaměstnanci dostali k dispozici informace, jak se zbavit závislosti na tabáku, dozvěděli se podrobnosti o zdravotních přínosech tohoto kroku a odborné pomoci během odvykání. ŠKODA AUTO se také ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami podílí na úhradě nákladů na terapie.

Vedle toho česká automobilka v rámci své společenské odpovědnosti podporuje zdravotní péči v České republice, zejména v regionech, kde působí prostřednictvím svých výrobních závodů. Je například partnerem organizace Zdravotní klaun, která pomáhá vážně nemocným dětem a jejich rodinám během léčby, v minulosti předala vozy pro rychlou zdravotnickou pomoc a významně se zapojila do aktivit během pandemie koronaviru.

Bezprostředně po vypuknutí první vlny poskytla ŠKODA AUTO finanční příspěvky, automobily či sdílené vozy a skútry zdravotníkům, spolupracuje rovněž s Klaudiánovou nemocnicí v Mladé Boleslavi na očkování. Do opatření proti šíření koronaviru investovala automobilka již více než jednu miliardu korun.