Výročí 125 let
Škoda AUTO si v roce 2020 připomíná 125 let od svých počátků

Základy společnosti byly položeny v roce 1895, Škoda AUTO tak patří k nejdéle kontinuálně aktivním automobilkám na světě.

Pro společnost Škoda AUTO je rok 2020 plný jubileí: připomíná si 125 let od počátků existence, 115 let od zahájení výroby osobních automobilů v Mladé Boleslavi a řadu výročí pro značku důležitých modelů.

„Škoda AUTO patří mezi automobilky s nejdelší tradicí kontinuální výroby dopravních prostředků na světě. Na počátku úspěchu naší automobilky stála odvaha, nadšení a důmyslnost zakladatelů Václava Laurina a Václava Klementa. Pro nás je jejich odkaz velkým závazkem, abychom společnost Škoda AUTO dovedli do neméně prosperující budoucnosti - prostřednictvím Strategie 2025 transformujeme naši automobilku na Simply Clever společnost, nabízející nejlepší řešení mobility,“ uvedl Bernhard Maier, předseda představenstva Škoda AUTO.

I v jubilejním roce 2020 bude pokračovat v cestě k elektrické mobilitě – v první polovině roku představí sériovou podobu modelu VISION iV, čímž napíše zcela novou kapitolu své historie: Půjde o první vůz značky Škoda na speciální podvozkové platformě pro elektromobily MEB. V rámci aktuální produktové ofenzivy uvede automobilky v období 2019-2022 na 30 nových modelů, z nichž bude mít 10 pohon částečně či plně na elektrickou energii.

Základy dnešních úspěchů automobilky Škoda položili v prosinci 1895 Václav Laurin a Václav Klement. V Mladé Boleslavi začali s opravami a výrobou jízdních kol, společnost pojmenovaná po zakladatelích Laurin & Klement brzy nabízela pestrý sortiment desítek provedení bicyklů i tříkolek. V roce 1899 přibyla výroba motocyklů, úspěšně exportované i na nejnáročnější trhy, včetně Německa. Například ve Velké Británii je česká značka přítomna plných 120 let.

Již v roce 1905, tedy před 115 lety, debutoval první automobil Laurin & Klement Voiturette A, kvalitní a funkční vůz s vynikajícím poměrem cena/výkon. Brzy následovala celá řada dalších modelů prakticky všech kategorií, včetně sportovních nebo užitkových verzí. Tehdy vznikly základy dnešního globálního úspěchu, který vozy Škoda sklízejí na více než 100 trzích s ročním odbytem 1,24 milionu automobilů.

Další rozvoj automobilky přinesla v roce 1925 (tedy před 95 lety) společnosti Laurin & Klement fúze s plzeňským průmyslovým koncernem Škoda, od té doby zdobí vozy z Mladé Boleslavi nezaměnitelné logo s okřídleným šípem.

125 let od položení svých základů si Škoda AUTO bude v průběhu celého roku 2020 připomínat řadou aktivit pro své zaměstnance, fanoušky značky i příznivce motorismu. Historické vozy se tak objeví na akcích na klíčových trzích v Číně či Indii, jedním z vrcholů pak bude mimořádný koncert proslulé České filharmonie. Vedle toho připravila Škoda AUTO i rozsáhlou marketingovou a komunikační kampaň pod heslem „Driving inventiveness since 1895“, která využije sociální sítě i firemní stránky Škoda Storyboard.

Rok 2020 se ponese i ve znamení připomínky jubileí dalších významných vozů z historie automobilky Škoda. 85 let uplyne od chvíle, kdy se veřejnosti v roce 1935 představil fascinující model Škoda 935 Dynamic s karoserií proudnicových tvarů. Před 60 lety, v září 1960, měla na strojírenském veletrhu v Brně premiéru praktická Škoda Octavia Combi, roku 1970 debutovalo elegantní 2+2místné kupé Škoda 110 R. Dvacet let uplynulo od premiéry první generace kombi Škoda Fabia, z mimořádně úspěšného působení značky Škoda na poli motoristického sportu uveďme například 70 let od chvíle, kdy se roku 1950 postavila na start slavného závodu 24 hodin Le Mans tovární posádka s vozem Škoda Sport.