ŠKODA pomáhá ve Vrchlabí
ŠKODA pomáhá ve Vrchlabí

Škoda AUTO pomáhá s mobilitou sociálních služeb ve Vrchlabí

Škoda AUTO obnovila vozový park sociálních služeb ve Vrchlabí již potřetí v řadě.

Škoda AUTO pokračuje ve své podpoře sociálních služeb v regionech, v nichž je automobilka přítomna výrobními závody. Nejnovějším příspěvkem jsou tři nové automobily, které obnoví vozový park organizací věnujících se sociální a zdravotní péči ve Vrchlabí a okolí. Obdarovanými institucemi jsou Pečovatelská služba města Vrchlabí, Domov pro seniory a Domácí hospic Duha. Zástupci těchto zařízení si převzali dva vozy Škoda Karoq a jeden model Škoda Octavia Combi, které pomohou sociálním pracovníkům s dopravou do často odlehlých obcí v horském prostředí Krkonoš. Škoda AUTO dlouhodobě podporuje sociální a zdravotní služby v regionu a rozvíjí i celou řadu dalších aktivit z oblasti vzdělávání, dopravní bezpečnosti nebo životního prostředí.

„Naše pomoc sociálním službám působícím ve Vrchlabí a okolí má již dlouhou tradici. Zaměstnanci těchto organizací odvádějí obětavou práci a pandemie nemoci covid-19 tyto pracovníky i jejich klienty velmi výrazně zasáhla. Jsme rádi, že můžeme péči o naše starší a vážně nemocné spoluobčany touto cestou usnadnit,“ říká Ivan Slimák, vedoucí závodu Škoda AUTO ve Vrchlabí.

S Pečovatelskou službou města Vrchlabí a Domovem pro seniory Vrchlabí spolupracuje Škoda AUTO dlouhodobě a plně si uvědomuje jejich nezastupitelnou roli pro obyvatele v celém regionu. Pečovatelská služba poskytuje terénní a ambulantní službu seniorům a zdravotně postiženým občanům se sníženou soběstačností přímo v jejich domácnostech. Cílem je individuálně podporovat občany, aby mohli co nejdéle zůstat doma ve svém přirozeném prostředí a pomoci jim zachovat dosavadní způsob života. Domov pro seniory zajišťuje komplexní péči od ubytování přes pomoc se zvládáním běžných úkonů až po terapeutickou činnost.

Škoda AUTO se s těmito organizacemi podílí i na jiných projektech, na nichž jako dobrovolníci spolupracovali i zaměstnanci vrchlabského závodu. Společnost například financovala umístění tzv. aktivizačních prvků pro seniory v zahradě Domova, které procvičují smyslové vjemy, komunikaci a paměť. Pro starší spoluobčany dále automobilka zajistila účast na speciálních kurzech virtuální reality pro seniory.

Nově obdarovanou institucí je Domácí hospic Duha Vrchlabí, který plní přínosnou službu v oblasti paliativní péče. V regionu jde o jedinou organizaci svého druhu, a proto má mimořádný význam. Zařízení poskytuje pomoc jak pacientům, tak jejich nejbližšímu okolí. Zaměstnanci se potýkají s omezenými možnostmi dopravy v náročném horském terénu, a proto jim nový vůz výrazně usnadní dojíždění za klienty. Závod Škoda AUTO ve Vrchlabí již dříve hospic podpořil také zaměstnaneckou sbírkou navýšenou o finanční pomoc automobilky.

Automobily předané do sociálních služeb byly vybrány s ohledem na potřeby místních organizací. Jedná se o dva vozy Škoda Karoq a jeden model Škoda Octavia Combi, které nabízejí snadnou ovladatelnost, nízké provozní náklady a prostorný interiér.

Na podporu mobility klíčových služeb v regionech, v nichž Škoda AUTO působí prostřednictvím výrobních závodů, se automobilka zaměřuje dlouhodobě. V minulých letech takto darovala nebo zapůjčila automobily nejen zdravotním a sociálním službám, ale například i místním oddělením městské policie a školským zařízením.

Zápůjčka automobilů je také jednou z mnoha činností, kterými se Škoda AUTO vloni zapojila do pomoci proti šíření a dopadům nemoci covid-19. V rámci své společenské odpovědnosti spustila program #SKODAAUTOpomaha, který od vypuknutí pandemie pomáhal s dodávkami a distribucí nejen zdravotnického materiálu a ochranných prostředků, ale například i jídla pro záchranáře a pracovníky nasazené v první linii. Automobilka rovněž darovala 100 nových vozů Škoda Octavia humanitárním organizacím po celé České republice a k dispozici dala flotilu sdílených vozů a skútrů služeb Uniqway a HoppyGo.