Škoda AUTO položila základní kámen Laurin & Klement Kampusu

Nová budova vedení společnosti Škoda AUTO poskytne prostor až 1700 zaměstnancům.

V pondělí položili jednatelé společnosti Volkswagen Immobilien Meno Requardt a Hardy Brennecke místopředseda Podnikové rady Odborů KOVO Josef Zmrhal, člen představenstva Škoda AUTO za oblast Nákupu Karsten Schnake, člen představenstva ŠKOD AUTO za oblast Výroby a logistiky Michael Oeljeklaus, vedoucí Real Estate Asset a Travel managementu Radka Čihulková a jednatel společnosti Volkswagen Immobilien základní kámen pro komplex budov, které ponesou název Laurin & Klement Kampus. Bude postaven naproti dosavadnímu objektu vedení společnosti a jeho dokončení je plánováno na druhou polovinu roku 2023. Nová budova se stane etalonem trvalé udržitelnosti.


Karsten Schnake - člen představenstva Škoda AUTO za oblast Nákupu

"Prostřednictvím naší nové budovy vedení společnosti se jasně hlásíme k Mladé Boleslavi a k zakladatelům naší společnosti. Prostory budovy Laurin & Klement Kampus v budoucnu poskytnou optimální podmínky pro mezioborovou spolupráci a kreativní simply clever nápady, které tvoří podstatu naší značky. Při stavbě nové budovy se důsledně řídíme ambiciózními předpisy udržitelného rozvoje, které jsme si sami stanovili. Další elektřinu bude mimo jiné dodávat fotovoltaický systém s 330 panely a výkonem 100 pkW."

Meno Requardt - jednatel společnosti Volkswagen Immobilien

"Jsme rádi, že zřízením těchto pracovišť umožníme škodovákům práci ve znamení budoucnosti. Atraktivní kancelářské prostory jsou založeny na moderní koncepci New Work a poskytují individuální řešení různých požadavků na optimální pracovní prostředí. Při výstavbě budou nejmodernější technologie budovy i všechny ostatní plánovací disciplíny důsledně realizovány podle metody pro modelování staveb BIM a podle hledisek trvalé udržitelnosti. Kupříkladu tak budou použity trvale udržitelné odlehčené stropní moduly Cobiax, které pomohou snížit celkovou hmotnost betonu a tím i zredukovat uhlíkovou stopu."


Budoucí hlavní sídlo české automobilky se bude rozprostírat na celkové ploše 44 000 m2. Ve čtyřech blocích budovy nalezne v pěti podlažích prostor až 1700 zaměstnanců. Jejich dosavadní administrativní pracoviště budou do novostavby integrována z jedenácti firemních a dalších ploch aktuálně pronajatých v Mladé Boleslavi. Tímto krokem docílí společnost operativních úspor. Vedle kancelářských ploch bude nový komplex disponovat také závodní restaurací o rozloze 2 100 m2, určenou pro 400 hostů, a konferenční zónou. Podzemní garáž poskytne místo pro parkování až 300 vozidel.

Zásobování nové budovy energií s neutrální bilancí emisí CO2 zajistí Škoda AUTO do roku 2025 přechodem na biomasu. Na střeše budovy bude umístěna fotovoltaická elektrárna provozovaná ve spolupráci s energetickou společností ČEZ, která bude s celkem 330 panely o maximálním výkonu 100 kW dodávat další elektrickou energii nutnou k provozu budovy. Celá řada stavebních úprav a technických inovací zároveň přispěje k výraznému snížení spotřeby elektřiny. Jen použitím technologie LED a inteligentních světelných senzorů klesne množství potřebné energie ve srovnání s klasickými zářivkami o polovinu. Vysoce účinná vzduchotechnika bude v noci ochlazovat kancelářské prostory, klimatizační systémy zároveň dosáhnou zpětným získáváním energie účinnosti rekuperace 80 procent. Rolety budou účinně chránit před slunečním zářením, a sníží tak zátěž spojenou s chlazením o 30 procent.

V centrální nádrži bude docházet k záchytu dešťové vody, která se bude upravovat pomocí filtračního systému o kapacitě 776 m3. Následně ji bude možné používat například pro zavlažování zeleně o rozloze 4070 m2, která na pozemku, jehož plocha dosahuje téměř 13 400 m2, poskytne přirozený prostor pro život mnoha druhům hmyzu a živočichů. Tato nová budova usiluje o zlatý certifikát od společnosti Deutsche Gesellschaft für nachhaltiges Bauen (DGNB). Certifikační systém se prosadil jako celosvětové měřítko pro jasně definované standardy v oblasti trvale udržitelné výstavby a zajišťuje tím mezinárodně měřitelné a srovnatelné výsledky.

skoda auto polozila zakladni kamen kampusu l a k 01 skoda auto polozila zakladni kamen kampusu l a k 02