ŠKODA - CZECH TOP 100
ŠKODA - CZECH TOP 100

Škoda AUTO mezi nejúspěšnějšími českými podniky

Automobilka v renomovaném žebříčku CZECH TOP 100 uspěla již počtyřiadvacáté a potvrdila tak svoji výjimečnou pozici mezi největšími domácími firmami.

Škoda AUTO obhájila loňské vítězství v žebříčku CZECH TOP 100 Nejvýznamnějších firem České republiky a získala již čtyřiadvacáté prvenství v tomto přehledu. První příčka je o to cennější, že loňský rok spojený s pandemií covid-19 významně zasáhl zejména automobilové odvětví. Společnost Škoda AUTO přijala ve svých závodech desítky opatření, čímž zabránila šíření nemoci ve všech závodech, a navzdory propadu většiny hlavních trhů i nucené odstávce výroby dokázala znovu dodat zákazníkům více než milion vozů. Letos Škoda AUTO otevírá zcela novou kapitolu své více než 125leté historie: na trhy uvádí elektrický model Škoda Enyaq iV.

Martin Jahn, člen představenstva společnosti Škoda AUTO za oblast prodeje a marketingu, říká: „Škoda AUTO se za posledních dvacet let vypracovala mezi automobilky s globálním významem. Posledních sedm let v řadě se nám rovněž podařilo překonat hranici milionu dodaných vozů, a to včetně loňského roku, poznamenaného šířením koronaviru covid-19. Jsme hrdí, že i díky tomu zůstáváme v žebříčku nejvýznamnějších domácích firem na prvním místě.“

Automobilka Škoda AUTO je v historii žebříčku, jehož tradice sahá do roku 1993, jednoznačně nejčastěji oceňovanou společností. V přehledu jsou každoročně hodnoceny významné české společnosti na základě aktuálního vývoje ekonomických a dalších ukazatelů, jako je například kvalita produktů, hodnota firmy, společenská zodpovědnost a atraktivita firmy jako zaměstnavatele. Hlavní žebříček je pak sestaven podle tržeb, dosažených jednotlivými firmami za uplynulý rok.

Rok 2020 byl stejně jako u většiny dalších podniků poznamenán pandemií covid-19, přesto Škoda AUTO dokázala dodat více než milion vozů. Bezprostředně po vypuknutí nemoci přistoupila automobilka k desítkám opatření, jejichž cílem bylo chránit zaměstnance a zajistit plynulý chod výroby. Díky důsledným krokům, které svým rozsahem překonaly stanovená vládní nařízení, se podařilo zabránit šíření koronaviru ve všech třech českých závodech.

Škoda AUTO se také soustředila na posílení svého produktového portfolia. Loňský rok byl ve znamení premiéry nové generace stěžejního modelu Škoda Octavia a příprav na spuštění sériové výroby a prodeje přelomového elektromobilu Škoda Enyaq iV, který značce otevírá cestu do nové éry elektrického pohonu. Vloni automobilka potvrdila, že do konce roku 2022 představí více než 10 částečně nebo plně elektrifikovaných vozů.

Spuštěna byla řada opatření zaměřených na rozšiřování modelové nabídky v dostupnějších segmentech, na vstup na nové trhy a na dosažení dalších pokroků v oblasti udržitelného rozvoje a diverzity. Ještě před koncem roku 2020 dosáhla Škoda AUTO v závodě ve Vrchlabí důležitého milníku: mezi prvními průmyslovými podniky přešla na uhlíkově neutrální výrobu. K zajištění CO2 neutrální produkce ve všech českých závodech se společnost zavázala do konce této dekády.

Škoda AUTO jako jedna z nejvýznamnějších společností v České republice věnuje velkou pozornost podpoře svých zaměstnanců v těsné spolupráci se sociálním partnerem Odbory KOVO a mimořádný důraz klade na rozvoj odborného vzdělávání i ochranu zdraví personálu. Mimoto se v rámci společenské odpovědnosti zaměřuje na podporu znevýhodněných dětí, dopravní bezpečnosti a bezbariérové mobility. Škoda AUTO se výrazně angažuje taktéž v projektech ekologie, kultury a sportu a aktivně podporuje regiony, v nichž se nacházejí její výrobní závody.