ŠKODA AUTO DigiLab Israel Ltd.
Škoda AUTO DigiLab Israel Ltd.

Škoda AUTO DigiLab Israel Ltd. v Tel Avivu zahájil svůj provoz na začátku roku 2018. Od té doby se stačil propojit s mnoha místními startupy a technologickými firmami. Pobočka pražského Škoda AUTO DigiLabu, kterou založila společnost Škoda AUTO s izraelským importérem Champion Motors, společně se svými silnými partnery vyvíjí nejrůznější digitální služby mobility a IT-technologie včetně inovací v oblasti hardwaru a softwaru. Inovační centrum automobilky nedávno dohodlo další kooperace s aktéry na startupové a technologické scéně v Tel Avivu. Informoval o tom předseda představenstva Škoda AUTO Bernhard Maier ve svém projevu na Smart Mobility Summitu v Tel Avivu.

„Náš cíl, který jsme definovali v naší Strategii 2025, zní: Škoda AUTO je ,Simply Clever společnost pro nejlepší řešení mobility‘. Zintenzivnili jsme digitální transformaci v celém podniku a nyní na silnice a do zařízení našich zákazníků přivádíme i první projekty naší spolupráce s izraelskými technologickými startupy,“ uvedl předseda představenstva Škoda AUTO Bernhard Maier.

Chief Digital Officer Škoda AUTO, Andre Wehner, dodává: „Náměty startupů důsledně využíváme k realizaci naší strategie v oblasti mobility a digitalizace. Škoda AUTO DigiLab Israel Ltd. současně nabízí startupům optimální prostředí k tomu, aby vyvíjely zajímavé náměty a projekty, jejichž realizaci pak podpoříme naším know-how.“

Například nedávno na trh uvedená aplikace Citymove dovede kdykoli ukázat nejrychlejší a nekomfortnější cestu do cílové destinace: Dotykem prstu na obrazovku lze sestavit nejchytřejší variantu dopravního spojení, služby objednat a přes společnou platební bránu zaplatit. Aplikace přitom využívá v celosvětovém srovnání jedinečný AI-software společnosti Anagog, který lze využít i k predikci volných parkovacích míst nebo k individualizaci nabídek služeb. V červenci 2018 získala Škoda AUTO podíl v tomto startupu. Škoda AUTO DigiLab díky tomu může dále rozšiřovat svou nabídku na míru střižených služeb mobility.

Velice úspěšná spolupráce s izraelskými odborníky na IT-bezpečnost z firmy XM Cyber už vstupuje do druhého roku své existence: takto vyvinuté technologie z oblasti kybernetické bezpečnosti už společnost Škoda AUTO využívá ve svých interních IT-procesech.

Jakožto hotspot pro mladé inovátory a IT-experty nabízí Izrael a speciálně metropolitní region Tel Aviv-Jaffa velký potenciál pro celou řadu dalších prosperujících kooperací a úspěšných projektů. Aktuálně se v Izraeli zabývá projekty z oblasti automotive zhruba 640 startupů a výzkumných skupin – sedmkrát více než v roce 2013.

Také Smart Mobility Summit, nejvýznamnější izraelská akce z oblasti smart mobility, ukázala dynamiku místní startupové scény. Zároveň poskytla platformu pro konkrétní vize budoucích řešení mobility a nových kooperací Škoda AUTO DigiLab Israel Ltd.

Inovační centrum aktuálně pracuje se zhruba desítkou inovativních technologických společnosti. Sedm s nich je ve fázi konkrétního vývoje produktu a jedna svůj produkt zanedlouho uvede na trh.

Tou je firma Chakratec, která vyvinula systém akumulace elektřiny na bázi kinetického setrvačníku. Tato technologie zachycuje zátěžové špičky v síti a umožňuje provozovat ultra-rychlé nabíječky i v odlehlých místech, kde není dostatečná síť. Tato technika umožňuje téměř neomezený počet hlubokých nabíjecích a vybíjecích cyklů. Jelikož se jedná o mechanickou technologii bez chemických bateriových článků, je navíc mimořádně ekologická. První „Kinetic Power Booster“ od Chakratecu bude zanedlouho sloužit také v Praze.

Firma Guardian Optical Technologies pracuje na senzorech na bázi mikrovlnné technologie. Ty zaznamenají nejmenší vibrace a pohyby ve voze a tato data zpracovávají v reálném čase. Tímto způsobem systém například rozpozná nesprávně připevněnou dětskou sedačku nebo pozná, že některý z pasažérů není správně připoutaný.

Škoda AUTO DigiLab Israel Ltd. zároveň dále pracuje na dalších kooperacích se startupovou a technologickou scénou. Inovační centrum nedávno dohodlo pět kooperací pro práci na nových projektech: Firma Silentium spolu s Technickým vývojem Škoda AUTO pracuje na aktivní kontrole hluku v interiéru vozu, s jejíž pomocí lze výrazně zlepšit jízdní komfort. Neteera vyvíjí inovativní čip, umístěný v opěradle sedadla řidiče. Odtud pak sleduje parametry, jako je dýchání nebo krevní tlak a může tak například včas varovat před únavou řidiče. ContinUse Biometrics pracuje na optickém senzoru, který prostřednictvím bezkontaktního monitoringu ve voze zaznamenává různé naměřené hodnoty, související se zdravotním stavem a kondicí řidiče. Z toho senzor odvozuje, zda se mění pohoda řidiče a jeho schopnost bezpečně řídit.

Možnosti na zcela novém poli otevírá Intervyo: tento nástroj usnadňuje práci pracovníkům HR tím, že verifikuje údaje o svých vlastnostech a kompetencích uchazečů. Rozpozná tak i jejich silné stránky nebo milníky v kariéře, které případně ve svém životopise nedostatečně zdůraznili. Díky tomu se uchazeč může projevit jako ještě vhodnější či talentovanější kandidát. Virtuální analýza poskytuje podporu pro obsazování volných míst ve firmě a otevírá nové možnosti výběru. Seebo zase nabízí inteligentní řešení v duchu Průmyslu 4.0 v oblasti prediktivní, tedy předvídající údržby a kontroly kvality.

Škoda AUTO DigiLab Israel Ltd., izraelská odnož pražského Škoda AUTO DigiLabu, zahájila svou činnost na začátku roku 2018. Stejně jako pražský Škoda AUTO DigiLab je i toto centrum zaměřeno na posilování rozvojové kompetence společnosti Škoda AUTO v oblasti digitalizace o lokální know-how. Společný podnik se společností Champion Motors, izraelským importérem vozů Škoda, pracuje na inovacích, podporuje společnost Škoda AUTO při identifikaci nových hardwarových a softwarových řešení a vyvíjí produkty pro individuální mobilitu budoucnosti. Cílem je vyvíjet nové obchodní modely se startupy určitého stupně zralosti. Dalším cílem jsou inovace hardwaru a digitalizace podniku i všech jeho procesů.