ŠKODA - Valašská Rally
ŠKODA - Valašská Rally

Sezona domácích soutěží startuje na Valašsku

Všechny posádky dealerských týmů Škoda hlásí připravenost.

Letošní sezonu domácího mistrovství v automobilových soutěžích zahajuje jubilejní 40. Kowax Valašská Rally ValMez. Na její start se postaví 87 dvojic, z nichž 24 usedne do vozů Škoda. Česká značka tak bude mít nejpočetnější zastoupení ve startovním poli. K největším favoritům tradičně patří i posádky dealerských týmů Škoda.

Kromě domácího šampionátu soudobých i historických automobilů se soutěž započítává také do mistrovství Slovenska a seriálu ERT Central. Na startu tak bude nejen česká špička, ale i několik zahraničních jezdců zvučných jmen. I v této silné konkurenci by měly o nejvyšší příčky bojovat posádky dealerských týmů Škoda v čele s obhájci titulu Janem Kopeckým a Janem Hlouškem. Ti na Valašsku premiérově představí svůj soutěžní speciál Škoda Fabia Rally2 evo v nových barvách Agrotec Škoda Rally Teamu. Vysokými ambicemi se netají ani úřadující vicemistři ČR Filip Mareš a Radovan Bucha, kteří opět usednou do vozu Škoda Fabia Rally2 evo v péči Laureta Auto Škoda Teamu. Téměř domácích podmínek chtějí k úspěšnému startu do sezony využít i oba mladí talenti s podporou autorizovaných partnerů Škoda AUTO Česká republika. Dominik Stříteský opět spojil síly s ACA Škoda Vančík Motorsportem a navigátorem Jiřím Hovorkou, Adam Březík zůstává věrný zlínskému Samohýl Škoda Teamu a svému spolujezdci Ondřeji Krajčovi.

Na vozy Škoda sází i řada zákaznických týmů, z nichž některé angažovaly zajímavé jezdce. Mezi nimi vyčnívá především prioritní účastník mistrovství Evropy Mikolaj Marczyk z Polska, obohacením jistě bude i přední český okruhový závodník Aleš Jirásek, kterého čeká premiérová sezona v rally. O vítězství v absolutním pořadí se ovšem budou ucházet i ti, kteří pojedou bez nároku na mistrovské body. Ve sportovních řádech totiž došlo pro letošní rok k velké změně, když startující vozidla byla rozdělena do dvou divizí. V té první jsou zařazeny automobily tříd RC2 až RC5, které mají platnou homologaci FIA. Třídy RN6 až RN9 tvoří druhou divizi a zahrnují vozy s prošlou homologací. Ty sice mohou bojovat o vítězství v soutěži, ale nemohou sbírat body do mistrovství ČR.

40. Kowax Valašská Rally ValMez odstartuje v pátek navečer v blízkosti Zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Posádky vyrazí v sobotu ráno na rychlostní zkoušky po silnicích Zlínského a Moravskoslezského kraje. Na sobotu je naplánováno 8 zkoušek, na neděli zbývajících 6. Celková délka trasy činí necelých 350 kilometrů, z čehož na měřené úseky připadá přes 150 km. Po jejich úspěšném absolvování dorazí nejrychlejší účastníci na cílovou rampu v neděli krátce před 15. hodinou. Letošní ročník je situován výhradně do Valašského Meziříčí, kde kromě startovní a cílové rampy bude i servisní zóna.

Zajímavosti z dealerských týmů Škoda:

  • Pražského rallysprintu v netradičním březnovém termínu využili mladí talenti Adam Březík a Dominik Stříteský k tomu, aby se rozjeli před ostrým startem sezony. Zatímco prvně jmenovaný si se svým navigátorem Ondřejem Krajčou dojel pro stříbrný věnec, druhý posadil na sedadlo spolujezdce populárního herce Zdeňka Godlu a pojal jízdu jako show. Přesto z toho bylo 4. místo v cíli.
  • Jan Kopecký s Janem Hlouškem odstartují do nové sezony ve zcela novém designu. Loni dominantní modrou barvu vystřídalo pro letošní rok červené zbarvení soutěžního speciálu Škoda Fabia Rally2 evo. Ten se i nadále připravuje v dílnách Motorsport Kopecký v Kostelci nad Orlicí.
  • S velkou změnou v organizaci práce svého týmu vstupuje do letošní sezony Filip Mareš. Přípravu soutěžního speciálu Škoda Fabia Rally2 evo Edition 120 už nebude mít na starosti externí dodavatel, ale potřebnou servisní péči obstará nově vzniklý vlastní tým se zázemím v Žerčicích nedaleko Mladé Boleslavi.