KIA - XCEED
Red Dot Design Award 2020 pro model Kia XCeed

Prestižní designové ocenění v kategorii ´Produktový design´ pro nový městský crossover značky Kia Po zisku nejnovějšího titulu má Kia již 25 cen Red Dot, udělených od roku 2009.

Městskému crossoveru Kia XCeed bylo uděleno designové ocenění Red Dot 2020. Ziskem titulu v kategorii ‚Produktový design‘ se XCeed stal již čtvrtým modelem z rodiny Ceed, kterému bylo ocenění Red Dot uděleno.

Nejnovější pocta pro XCeed znamená, že Kia od prvního vítězství v roce 2009 nasbírala již 25 titulů Red Dot. Naposledy v roce 2019, kdy stájoví kolegové modelu XCeed – Kia Ceed, Ceed Sportswagon a ProCeed – získali v uvedeném prestižním udílení individuální ocenění za designové kvality.

„Kia tradičně usiluje o průběžné zlepšování kvality a stále úchvatnější a zajímavější zákaznické zkušenosti,“ uvedl Karim Habib, šéf návrhářského centra Kia. „Crossover XCeed zhmotňuje novou vizi značky Kia. Jsem nesmírně hrdý na to, že úsilí našeho týmu oceňují zákazníci po celém světě.“

Na ztvárnění nového modelu XCeed dohlížel Gregory Guillaume, viceprezident pro design ze společnosti Kia Motors Europe, jenž komentoval: „XCeed odvážně vede naši nejoblíbenější modelovou řadu novým směrem, avšak zachovává si charakteristické znaky soudobého designu Kia. Toto ocenění Red Dot je uznáním tvrdé práce našich evropských návrhářů a jsem pyšný na to, že jejich úsilí bylo oceněno právě takto.“

Jde o již druhé prestižní ocenění za design pro XCeed a celou modelovou řadu Ceed – v návaznosti na iF Award pro nový model počátkem roku 2020. XCeed kromě toho v Německu v roce 2019 získal prestižní cenu ‚Zlatý volant‘ (Das Goldene Lenkrad) a také ocenění v loňské anketě Světové ženské auto roku.

Kia XCeed

Kia XCeed je nový městský crossover (CUV), kombinující praktičnost kompaktního SUV se sportovním vzhledem a vytříbenými jízdními kvalitami hatchbacku. Reaguje na rostoucí zájem evropských zákazníků o vozidla nabízející více emocí a dynamiky než vyšší SUV, ať již co do vzhledu nebo jízdních vlastností vozidla.

Model navržený coby sportovní alternativa k tradičním SUV nabízí srovnatelnou prostornost pro cestující i zavazadla. Kia XCeed zaujme řidiče svým sportovním jízdním chováním a pohodlnou sebejistou jízdou; současně však dokáže nabídnout lepší výhled na vozovku než klasický hatchback.

Design vozu určeného výhradně pro evropské zákazníky ztvárnilo evropské návrhářské studio Kia v německém Frankfurtu. Na evropské trhy vstoupil v polovině roku 2019 a doposud se pro něj rozhodlo přes 20 tisíc zákazníků, z toho 317 prodaných vozů připadá na Českou republiku za období uplynulých šesti měsíců.

O soutěži Red Dot Awards:

Ceny Red Dot Awards se udělují ve třech kategoriích – Produktový design, Komunikační design a Designová koncepce. Panel porotců, složený ze 40 nezávislých zkušených návrhářů, lektorů designu a odborných novinářů z celého světa, hodnotí ty nejlepší produkty vytvořené v daném roce napříč různými odvětvími. Z kritérií hodnocených porotou jmenujme inovativnost, formální kvalitu, funkčnost a ekologické aspekty. V roce 2020 se do soutěže přihlásilo přes 6500 projektů z 60 zemí celého světa.

Soutěž Red Dot Awards se od svého spuštění v roce 1955 Návrhářským centrem Severního Porýní-Vestfálska postupně etablovala coby jedna z nejprestižnějších designérských soutěží světa.