KIA Sportage
KIA Sportage

Pátá generace bestselleru značky Kia vstupuje na český trh: Přijíždí SUV Sportage v evropském provedení

  • Kia v Česku zahájila prodej páté generace modelu Sportage, která byla navržena a vyvinuta speciálně pro evropské zákazníky
  • Oblíbené SUV výrobce nabízí v šesti typech motorizací a poprvé i s alternativními pohony HEV a PHEV
  • Akční cena začíná na 599 980 Kč; k dispozici jsou čtyři stupně výbavy a nejvíce jízdních asistentů v daném segmentu

Společnost Kia Czech zahájila oficiálně prodej páté generace SUV vozu Sportage. Druhý prodejně nejúspěšnější model značky se dočkal výrazných inovací v oblasti designu, technologií i konstrukce. Je vybaven největším množstvím jízdních asistentů ve své třídě a jde o první automobil značky Kia postavený na zcela nové podvozkové platformě. Díky ní nabízí oproti svému předchůdci ještě více prostoru jak v kabině pro cestující, tak i v zavazadlovém prostoru.

Od začátku působení značky Kia v České republice v roce 1994 se v tuzemsku prodalo již téměř 25 000 vozů modelu Kia Sportage. O jednoznačné oblibě mezi českými řidiči svědčí například vítězství v anketě Auto roku 2011 v České republice v kategorii SUV nebo vysoký zájem o poslední generaci, kterou si od roku 2016 vybralo bezmála 11 000 zákazníků.

Kia Sportage je dlouhodobě nejprodávanějším SUV značky Kia na českém trhu a po modelu Kia Ceed druhým nejúspěšnějším modelem vůbec. Věříme, že i nová generace zaujme svým elegantním a současně pokrokovým designem ve spojení s luxusním interiérem a špičkovou výbavou. Naši inženýři se při vývoji zaměřili na náročný evropský trh. Výsledná konstrukce a jízdní vlastnosti tak maximálně odpovídají požadavkům zdejších řidičů a charakteristikám silnic,“ řekl Arnošt Barna, generální ředitel společnosti Kia Czech, a dodal: „Široká nabídka motorizací a výbavy má potenciál nejen navázat na úspěchy svých předchůdců, ale také oslovit zcela nové zákazníky.“

Mezi technologické novinky, jejichž cílem je garantovat dynamické jízdní vlastnosti, patří nová podvozková architektura s označením ´N3´, elektronicky řízené tlumiče s nastavitelnou charakteristikou odpružení (ECS) nebo elektronicky řízený systém pohonu všech kol AWD, který garantuje optimální rozdělování hnací síly mezi kola přední a zadní nápravy. Nová Sportage nabízí také nejvíce asistenčních systémů ve svém segmentu. Z celkem 18 nabízených systémů naleznou řidiči například asistent pro jízdu na dálnici (HDA), systém sledování mrtvého úhlu s asistentem pro zamezení zadním kolizím (BCA-R) nebo inteligentní parkovací asistent s dálkovým ovládáním (RSPA). Sportage nově disponuje kamerovým asistentem pro sledování slepých úhlů (BVM), který se u značky Kia poprvé představil v nové generaci modelu Sorento.

Po plně elektrickém crossoveru Kia EV6 jde teprve o druhý model na českém trhu odrážející novou designovou filozofii značky ‚Spojené protiklady‘, která je postavena na pěti pilířích a symbolizuje ji nové logo a odvážný vizuální styl. Zatímco vnějšímu designu dominují zejména přední LED světla denního svícení ve tvaru bumerangu, interiér upoutá zcela novou koncepcí s novým duálním zakřiveným displejem, jež dává palubní desce působivou šířku i hloubku. Rozměrná 12,3" dotyková obrazovka společně s multifunkčním dotykovým panelem infotainmentu a klimatizace naplňuje veškeré potřeby řidiče i posádky na konektivitu a funkce vozu s důrazem na maximálně snadné a intuitivní používání.

Pátá generace modelu Sportage je s délkou 4 515 mm druhým nejdelším modelem ve své třídě a na špici segmentu se řadí i z pohledu velikosti vnitřního prostoru. „Oproti předchozí generaci nabízí nová Sportage více místa na nohy pro cestující a druhý největší zavazadlový prostor mezi konkurenčními vozy dané kategorie o objemu 591 litrů podle metodiky VDA. Jako jeden z mála SUV v segmentu disponuje rovněž dělením zadních sedadel v poměru 40:20:40,“ uvedla Kateřina Vaňková, tisková mluvčí společnosti Kia Czech.

Nejširší nabídka motorizací a převodovek ve své třídě

Zájemci budou mít na výběr z nejširší nabídky motorizací v daném segmentu, konkrétně z šesti typů, od tradičních ryze benzinových a naftových až po několik hybridních variant. Vůbec poprvé jsou k dispozici hned tři alternativní pohony. Vedle MHEV (mild-hybrid) jsou nově nabízeny pohony HEV (hybrid) a PHEV (plug-in hybrid). Všechny tři elektrifikované motorizace používají oceňovanou pohonnou jednotku Kia 1.6 litru T-GDI z rodiny motorů Smartstream. S technologií MHEV je pak možné kombinovat jak zážehový tak i vznětový motor, což přispívá k dalšímu snížení emisí a celkové spotřeby paliva. Nejvýkonnějším pohonem z nabídky Sportage je verze PHEV, která v rámci svého vyspělého hnacího ústrojí využívá 66,9 kW trakční elektromotor s permanentními magnety a lithium-ion polymerový akumulátor o kapacitě 13,8 kWh. Celkový systémový výkon v tomto případě činí 265 koní, čímž zaujímá pozici druhého nejsilnějšího vozu mezi srovnatelnými SUV. Přičemž samotný motor 1.6 T-GDI dosahuje maximálního výkonu 180 koní.

Nově je pátá generace Sportage nabízena až se čtyřmi druhy převodovek (6MT, iMT, 7DCT, 6AT) a také s pohonem předních nebo všech kol, čímž vůz opět dominuje svému segmentu. Proti konkurenci má nová Sportage rovněž nejširší nabídku jízdních režimů: 3× drive (ECO, Normal, Sport) a 3× offroad (sníh, písek, bahno).

Čtyři stupně výbavy a cena pod 600 tisíc korun

Nová generace modelu Sportage je na českém trhu k dispozici ve čtyřech stupních výbavy. V základní specifikaci Comfort s benzinovým čtyřválcem 1.6 T-GDI, pohonem 4×2 a šestistupňovou převodovkou (6MT) je Sportage dostupná za akční cenu 599 980 Kč. Za dieselový motor se stejnou specifikací si zákazníci připlatí 50 000 Kč. Na základě zkušeností s předchozí generací očekává Kia, že nejprodávanější verzí bude Sportage 1.6 T-GDI 6MT 110 kW Exclusive, jejíž akční cena začíná na 649 980 Kč. Zákaznici si však mohou ve druhém stupni výbavy Exclusive vybrat i z nabídky hybridních (MHEV a HEV) variant s benzinovým i dieselovým motorem a v případě benzinu a hybridu i s pohonem všech čtyř kol. V nejvyšší verzi GT-Line vybavené všemi prémiovými technologiemi Kia je nová Sportage v provedení PHEV s motorem 1.6 T-GDI, pohonem 4×4 a převodovkou 6AT k dispozici za 1 219 980 Kč. U všech variant si mohou zákazníci vybrat z 22 barevných kombinací karoserie (13 barev + 9 dvoubarevných kombinací s černou střechou). Standardem je pak sedmiletá záruka Kia.

V roce 2022 očekává značka Kia přes 1 500 prodaných vozů Sportage v tradičních motorizacích ICE v poměru benzin/diesel přibližně 78 % ku 22 %. Téměř třetinu z celkového počtu by přitom měla tvořit varianta 1.6 T-GDI 6MT 110 kW Exclusive. U elektrifikovaných pohonů (HEV a PHEV) očekává automobilka 11% podíl prodejů na českém trhu.