ŠKODA - podzimní přednášky
ŠKODA - podzimní přednášky

Podzimní přednášky v Rodném domě Ferdinanda Porscheho

Tři středeční setkání připomenou benzinovou dětskou hračku z dílny „Saši“ Kolowrat-Krakowského, počátky.

„Křižovatky techniky“, oblíbené přednášky v Rodném domě Ferdinanda Porscheho, pokračují třemi pořady podzimního cyklu. Sérii zahájí 19. října nově zmapovaná historie benzinových vozidel pro malé synovce „Saši“ Kolowrat-Krakowského, 2. listopadu bude řeč o majitelích prvních automobilů v Čechách a 30. listopadu o počátcích dámského automobilismu.

Andrea Frydlová, vedoucí Škoda Muzea, říká:

„Návštěvníci Rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci – Vratislavicích nad Nisou, stejně jako mladoboleslavského Škoda Muzea, se již po několik let scházejí na populárních přednáškách o méně známých kapitolách automobilové historie. Letos na podzim jsme v rodišti světoznámého konstruktéra připravili hned tři velmi poutavé pořady. Renomovaní přednášející představí zajímavé a objevné informace o tuzemském motorismu před 100 a více lety.“

Neznámá konstruktérská kapitola Alexandera Kolowrat-Krakowského: 19. října 2022, od 17:30 hod.

Všestranný hrabě Alexander „Saša“ ze starého českého rodu Kolowrat-Krakowských patřil v našem regionu k průkopníkům nejen motorismu, ale i létání a filmu. Dobyl řady sportovních trofejí pro společnost Laurin & Klement, jejímž byl akcionářem. Dosud neznámým, ale zajímavým faktem je, že pro své synovce z rodiny Colloredo-Mannsfeldů postavil počátkem 20. let minulého století vozítko se spalovacím motorem. V podstatě dětská hračka však měla všechny znaky „dospělého“ automobilu. Nově zdokumentované téma přiblíží Miloš Hořejš z Národního technického muzea v Praze.

Náš motoristický pravěk. První automobily v Čechách a jejich majitelé (1893-1903): 2. listopadu 2022, od 17:30 hod.

Liberecký velkoprůmyslník baron Theodor von Liebieg byl dovozcem a majitelem prvního benzinového automobilu provozovaného v Čechách, navíc má zásadní podíl na tom, že „Kopřivnická vozovka“ NW dokončila v roce 1898 náš první vůz Präsident. To je v kostce vše podstatné, co se všeobecně ví o počátcích tuzemského motorismu. Přednáška Jana Němce, ředitele Státního okresního archivu v Děčíně, však představí další motoristické pionýry a jejich peripetie na ulicích a cestách Království českého.

První ženy za volantem: 30. listopadu 2022, od 17:30 hod.

Michaela Žáková z Historického ústavu Akademie věd České republiky se věnuje dějinám šlechtických elit 18. a 19. století, především pak habsbursko-lotrinské dynastie. Ovšem nově se zaměřuje také na dějiny žen, zejména pak dámského automobilismu. Návštěvníci přednášky se mohou těšit na zajímavosti z oněch dávných dob, kdy dámy z lepší společnosti poprvé podlehly omamné vůni benzinu.

Aktuální informace včetně pozvánek k návštěvě dalších pořadů a akcí v Rodném domě Ferdinanda Porscheho i ve Škoda Muzeu najdete na museum.skoda-auto.cz/kulturni-akce. Novinky naleznete také na facebookovém profilu www.facebook.com/skodamuzeum.