ŠKODA - Osmý žákovský vůz
ŠKODA - Osmý žákovský vůz

Osmý žákovský vůz Škoda dostává konkrétní podobu

25 žáků Středního odborného učiliště Škoda AUTO vyvíjí letošní rok rally verzi městského SUV Škoda Kamiq.

Osmý žákovský vůz Škoda dostává konkrétní podobu. Poté, co byl projekt z důvodu pandemie COVID‑19 zahájen se zpožděním, se 25 žáků Středního odborného učiliště rozhodlo postavit rally verzi modelu Škoda Kamiq. Během návštěvy v oddělení Škoda Design si studenti vytvořili první skici svého vlastního vysněného vozu, který sami vyvíjí a postaví od prvotního nápadu až po hotový automobil. Poprvé přitom tento projekt Škoda Academy spolupracuje se Škoda Motorsport. Letošní ročník projektu je výjimečný i pro vůz Škoda Kamiq, který tímto v roli žákovského vozu debutuje.

Letošního projektu žákovského vozu se účastní celkem 25 žáků Středního odborného učiliště Škoda AUTO, kteří v osmém ročníku projektu oslaví hned dvě premiéry. Díky rozhodnutí postavit rally verzi modelu Škoda Kamiq spolupracují žáci Středního odborného učiliště poprvé v historii projektu se Škoda Motorsport. Dalším prvenstvím je volba kompaktního městského SUV Kamiq jako základu letošního žákovského konceptu. Studenty v sídle společnosti Škoda AUTO v Mladé Boleslavi tradičně podporují odborníci a zkušení pracovníci z oblastí technického vývoje, designu a výroby.

Hned na začátku vypracovali žáci v oddělení Škoda Design s velkým nasazením a kreativitou první návrhy a skici svého vysněného vozu. Při práci je podpořil Oliver Stefani, šéfdesigner značky Škoda, a jeho tým. „Rally verze vozu Kamiq představovala pro kreativitu žáků mimořádnou výzvu. Na papír i do projektu vnesli řádu skvělých nápadů“, zdůrazňuje Stefani.

Jiří Hadaščok, koordinátor designu exteriéru Škoda AUTO, dal žákům Středního odborného učiliště několik cenných tipů, stejně jako jeho kolegové: „Žáci odvedli vynikající práci. Návrhy odrážejí jejich kreativitu a velké nadšení pro tento projekt“, říká. Nadšená je i žákyně Adéla Nešněrová: „Návštěva v oddělení Škoda Design pro nás byla opravdovým zážitkem. Od zkušených designérů jsme dostali důležité rady a náš vysněný vůz s jejich podporou získal zcela konkrétní podobu.“

Studenti zhotovili skici exteriéru a interiéru příštího žákovského vozu Škoda. Návrh ukazuje vůz s mimořádně sportovním charakterem, při jehož vývoji žáky podpořili i odborníci ze Škoda Motorsport. V rámci projektu žákovského vozu premiérová spolupráce se nese v duchu 120. výročí Škoda Motorsport a má být poctou četným závodním úspěchům české značky.

Už od roku 2014 mají žáci Středního odborného učiliště Škoda AUTO každý rok možnost navrhnout, vyvinout a postavit studii neobyčejného vozu. Prvním vozem byl CITIJET na bázi modelu Škoda Citigo. O rok později následoval FUNSTAR – pickup, vycházející z vozu Škoda Fabia. Kupé ATERO bylo v roce 2016 postaveno na základě modelu Rapid Spaceback. V roce 2017 bylo Citigo opět inspirací pro design elektrického vozu ELEMENT. O rok později studenti navrhli SUNROQ – kabriolet, na bázi SUV Škoda Karoq, a další rok následovala jedinečná studie pickupu MOUNTIAQ, jehož základem byl model Škoda Kodiaq. Pro žákovský vůz číslo sedm si žáci poprvé vybrali model Škoda Scala. Tento kompaktní vůz proměnili v emocionální spider SLAVIA a pojmenováním v jubilejním roce automobilky připomněli počátky firmy v roce 1895. Žákovské vozy nabízí vedle zajímavých konceptů rovněž inovativní detaily a nesou se tak v duchu tradice „Simply Clever“, která je pro značku Škoda typická. SUNROQ a MOUNTIAQ byly v roce 2020 vystaveny na tematické mimořádné výstavě v pavilonu značky Škoda v Autostadtu ve Wolfsburgu.

Projekt žákovského vozu Středního odborného učiliště Škoda AUTO v Mladé Boleslavi je v rámci České republiky jedinečný a nabízí budoucím kvalifikovaným pracovníkům možnost prokázat své dovednosti ve spolupráci s výrobou, designem a dalšími odbornými oblastmi. Žáci díky tomu získávají přehled o všech důležitých útvarech společnosti. Učí se pracovat v týmu a na projektu kombinovat plánování s praktickou realizací včetně prezentace své práce členům představenstva. Žákovský vůz je jedním z nejdůležitějších projektů Škoda Academy, který působivě dokládá vysokou úroveň výuky na Středním odborném učilišti Škoda AUTO v Mladé Boleslavi založeném již v roce 1927.