CUPRA materiály
CUPRA materiály

NOVÉ MATERIÁLY

  • CUPRA ve svých budoucích modelech s elektrickým pohonem - CUPRA Terramar, CUPRA Tavascan a CUPRA UrbanRebel - nově interpretuje materiály a dá jim novou hodnotu.
  • Přírodní vlákna, například ze lnu nebo konopí, jsou klíčovými prvky v této evoluci, která přispěje také ke zmenšení ekologické stopy.
  • Kombinace trvalé udržitelnosti a digitální technologie umožňuje vytvářet jedinečné designy díky využití parametrických metod, 4D designu a 3D tisku.

Praha, 20-01-2023 - Terramar ve městě Sitges je místem, kde to všechno před čtyřmi roky začalo. A před několika měsíci tam značka CUPRA odhalila svou vzrušující vizi pro rok 2025 a nastínila své budoucí plány se třemi novými elektrifikovanými hrdiny pro novou éru - CUPRA Terramar, CUPRA Tavascan a CUPRA UrbanRebel. Tato budoucnost bude nejen elektrická, ale také trvale udržitelnější, především z hlediska designu těchto nových modelů. Značka CUPRA pomocí nových digitálních technologií vytvořila nový designový koncept s transformovanými materiály, které přinášejí novou hodnotu. CUPRA tím dokazuje, že je možné propojovat trvalou udržitelnost v dokonalém souladu s emocemi, a upoutávat tím pozornost nových generací.

 

Reinterpretace trvalé udržitelnosti

Nová éra elektrických modelů vyžaduje rozsáhlou reinterpretaci vnitřního a vnějšího designu. Cílem značky CUPRA je přitom stát se mistrem trvalé udržitelnosti. Na tomto konceptu pracuje tým z oddělení barev a materiálů značky CUPRA. "Chtěli jsme se odklonit od typického složení automobilových materiálů a zaměřit se na to, abychom více vycházeli vstříc preferencím nových generací, které oceňují přírodní prvky, respektují životní prostředí a podporují trvale udržitelný růst. Jsme přesvědčeni o tom, že trvalá udržitelnost nám dává příležitost reinterpretovat autenticitu značky CUPRA," říká Francesca Sangalliová, vedoucí konceptu a strategie pro barvy a materiály ve společnosti CUPRA.

Lehké výkony

Trvalá udržitelnost je nedílnou součástí filozofie značky CUPRA, která udělá v této oblasti další významný krok vpřed svými budoucími elektrickými modely. "Experimentujeme s přírodními prvky, které se v konvenčním automobilovém průmyslu nepoužívají," říká Francesca. CUPRA například zpracovává přírodní vlákna z rostlin, jakými jsou len nebo konopí, a vyrábí z nich díly, ve kterých nahrazují dosud používaná uhlíková vlákna. Tyto rostliny navíc dokážou vázat velká množství CO2, což znamená, že je jejich pěstování přínosem pro životní prostředí. "A výkony těchto dílů, které vyrábíme, jsou porovnatelné s kevlarem nebo uhlíkovými vlákny," vysvětluje designérka.

Nová hodnota

Nekonvenčním způsobem se postupně používají také recyklované plasty. "Vytváříme díly pro interiéry automobilů s vyspělými recyklovanými polymery, aniž bychom zakrývali jejich přirozený vzhled. Reinterpretujeme plasty tak, aby byly krásné a trvale udržitelné," říká Francesca. Některé interiérové díly prošly transformací - například díky přidání kovových částic do jejich složení získaly zcela novou povrchovou úpravu.

Směs kreativity a technologie

Při reinterpretování designu jde trvalá udržitelnost ruku v ruce s kreativitou a nejmodernějšími digitálními technologiemi. V této transformaci je klíčový parametrický design spolu s aditivní výrobou ("3D tisk"). "Digitální technologie nám dává příležitost vytvářet neuvěřitelné povrchy, které po dotyku ožijí, čímž vzniká dojem pohybu. Díky novým metodám jsme při tvorbě designu přešli z 2D do 4D. Výsledkem jsou struktury, které jsou opravdu pozoruhodné," vysvětluje Francesca.

Méně je více

Významnou roli v této evoluci hrají také tkaniny. V oddělení barev a materiálů pokračují v započaté cestě v oblasti ekologických materiálů. V modelu CUPRA Born již nalézá uplatnění veganská kůže. A zavedením technologie 3D plochého pletení udělá značka CUPRA další krok vpřed. Tato metoda umožňuje výrobu tkanin přesně na míru, aby nevznikal výrobní odpad. "V designu zkoumáme odlišnou strukturu, abychom mohli díky aditivní výrobě vytvořit produkt z odlišné perspektivy. Je to velmi nový, lehký materiál a při výrobě dílů nevzniká odpad. Přímo v samotném materiálu můžeme vytvářet grafické prvky s jedinečným výsledkem," říká Franscesca, která nakonec dodává: "Trvalá udržitelnost neznamená jen recyklaci, musíme také zmenšit naši ekologickou stopu."

CUPRA je nekonvenční značka, která kombinuje emoce, elektrifikaci a sportovní výkony, aby z Barcelony inspirovala svět. Značka CUPRA, založená v roce 2018, má vlastní sídlo spolu s oddělením pro výrobu závodních vozů v Martorellu (Barcelona) a síť specializovaných dealerství na celém světě.

Značka CUPRA udržela v roce 2021 vzestupný trend prodeje, jehož celkový objem ztrojnásobila na 80 000 dodaných vozů. K pozoruhodnému výsledku významně přispěl úspěch modelu CUPRA Formentor. CUPRA dokazuje, že elektrifikace a sportovní vlastnosti se vzájemně dokonale doplňují. V roce 2022 značka CUPRA rozšířila modelovou řadu CUPRA Born, první 100% elektromobil značky, o varianty s různými kapacitami akumulátorové baterie a také o ještě výkonnější verzi e-Boost. Představena byla rovněž exkluzivní, limitovaná edice modelu CUPRA Formentor VZ5. CUPRA Tavascan, druhý výhradně elektricky poháněný model značky, bude uveden na trh v roce 2024. To samé platí pro model CUPRA Terramar, elektrifikované sportovní SUV, které připomíná závodní okruh Terramar, kde začala historie značky CUPRA. V roce 2025 bude následovat první městský elektromobil značky, inspirovaný koncepčním vozem CUPRA UrbanRebel.

Značka CUPRA je oficiálním automobilovým partnerem fotbalového klubu FC Barcelona, kterému zajišťuje jeho mobilitu, prémiovým sponzorem globálního seriálu padelových turnajů World Padel Tour a oficiálním sponzorem klubu Finetwork KOI, který se účastní elektronických sportů. Spolupráce se značkami, jakými jsou Primavera Sound nebo De Antonio Yachts, vytváří lifestylový svět značky CUPRA. Kmen CUPRA je tvořen týmem ambasadorů, kteří chtějí být hnací sílou změny. Mezi jeho členy patří mimo jiné pouliční umělec TV Boy, držitelé zlatých olympijských medailí Adam Peaty, Melvin Richardson a Saúl Craviotto, německý fotbalový brankář Marc ter Stegen a fotbalistka Alexia Putellasová, která získala ocenění Ženský zlatý míč a Best FIFA Award.