ŠKODA Muzeum
ŠKODA Muzeum

Nová výstava ve Škoda Muzeu Historický vývoj karoserií

Do zákulisí vývoje a výroby karoserií od roku 1905 zve nová výstava ve Škoda Muzeu.

Škoda Muzeum přináší druhou z trojice výstav cyklu ´Jak vzniká automobil v proměnách času´, tentokrát s podtitulem Historický vývoj karoserií vozů L&K/Škoda. Do světa aerodynamiky, bezpečnostních i komfortních prvků, ale i výrobních technologií a dalších „tajných komnat“ lze nahlédnout do 8. května 2023.


Andrea Frydlová - vedoucí Škoda Muzea v Mladé Boleslavi

„Trojice reprezentativních výstav ´Jak vzniká automobil v proměnách času´ je výsledkem náročné práce multioborového týmu specialistů Škoda AUTO a řady externích odborníků. Tentokrát jsme se zaměřili na karoserie. Ty nejsou pouze atraktivním ´obalem´ vozu, především se musí stát bezpečným, praktickým a zároveň komfortním prostorem, v němž při svých cestách za prací i zábavou se svými blízkými trávíme nemalou část života. V květnu 2023 ambiciózní projekt završíme třetí výstavou, detailně sledující vývoj designového jazyka mladoboleslavské automobilky.“


Od náčrtků k počítačovým simulacím

Komplexní téma vývoje a výroby karoserií osloví široké spektrum návštěvníků, od těch spíše výtvarně zaměřených až po zájemce o striktně technické obory. Výstava potěší milovníky historie stejně jako příznivce moderních technologií, mezi které se řadí například vysoce sofistikované simulace uplatňované nejen při vývoji bezpečnostních prvků a během aerodynamické optimalizace karoserií. Autoři výstavy shromáždili obrazový materiál, který sahá od vizionářských náčrtků Václava Laurina z přelomu 19. a 20. století přes ukázky špičkové práce mistrů truhlářů, klempířů, lakýrníků či průmyslových designérů a technologů až k dnešním designovým studiím a sugestivním vizualizacím výsledků laboratorních měření, ověřujících návrhy specialistů Škoda AUTO.

Praktická řešení, technologie výroby, aerodynamika, bezpečnost

Příběh vývoje karoserií vyprávějí čtivé průvodní texty a leckdy úsměvné fotografie dávných prototypů i pohledy do „kuchyně“ řady profesí. Vývojovou linii reprezentují historická vozidla doplněná multimediálními infopanely. K vidění je Škoda 6R z roku 1929 s ukázkou výdřevy karoserie nebo Škoda Rapid OHV (1940) s první praktickou aplikací měření v aerodynamickém tunelu. Oko potěší také ladně zaoblené linie celokovových karoserií sedanu Škoda 1200 (1954) a servisního vozu Škoda 1201 STW (1958). Rostoucí důraz na posilování bezpečnostní úrovně demonstruje Škoda 100 (1973) s tlačným zařízením používaným před 50 lety při prvních crash testech. Aktuální produkci zastupuje názorný řez karoserií vozu Škoda Octavia (2020). Výstava „Jak vzniká automobil v proměnách času: Historický vývoj karoserií vozů L&K/Škoda“ bude k vidění do 8. května 2023.

O Škoda Muzeu

Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi je otevřeno každý den od 9:00 do 17:00. V rámci zvýhodněného kombinovaného vstupného lze jeho návštěvu spojit s prohlídkou Rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích. Tento muzejní objekt je veřejnosti přístupný od pátku do neděle od 9:00 do 17:00. Více informací na muzeum.skoda auto.cz. Novinky ze Škoda Muzea naleznete také na facebookovém profilu www.facebook.com/skodamuzeum a instagramu www.instagram.com/skodamuzeum.