ŠKODA FABIA R5
Modernizovaná Škoda Fabia R5 získala homologaci

Nový český soutěžní speciál úspěšně a hladce absolvoval homologaci Mezinárodní automobilové federace FIA a je připraven na soutěže.

Modernizovaná verze vozu Škoda Fabia R5 je připravena pro závodní nasazení. Byla úspěšně homologována Mezinárodní automobilovou federací FIA a je schválena pro účast v soutěžích. Po nezbytných kilometrech absolvovaných v rámci testovacího programu na asfaltu, šotolině, sněhu a ledu se modernizovaná Škoda Fabia R5 zanedlouho objeví ve svém prvním soutěžním nasazení.

Modernizovaná Škoda Fabia R5 přebírá hlavní designové rysy aktuálního provedení sériového vozu Škoda Fabia a současně disponuje mnoha významnými technickými vylepšeními. Optimalizaci, jež se dotkla hlavních komponentů vozu, ocení všichni budoucí zákazníci. Soutěžní vůz má ve srovnání se svým předchůdcem výkonnější motor. Přeplňovaný čtyřválec se zdvihovým objemem 1,6 litru má nejen větší výkon, ale současně i zlepšený průběh křivky točivého momentu.

Motor je vybaven elektrickým čerpadlem chladicí kapaliny a novým, účinnějším chladicím systémem. Obtokový ventil turbodmychadla je nyní ovládán elektricky. Nové olejové čerpadlo se zdokonalenou regulací tlaku oleje zajišťuje mazání motoru. Nová je též elektronika motoru s řídicí jednotkou Magneti Marelli, stejně jako nový displej uvnitř vozu. Vyššímu výkonu motoru bylo přizpůsobeno zpřevodování převodovky, u níž byla současně prodloužena životnost. Součástí změn je zesílená karoserie s instalovaným ochranným rámem podle nejnovější specifikace FIA 2019. Řízení s přímějším převodem doplňuje podvozek s delšími drahami odpružení poskytující více přilnavosti.

Šéf Škoda Motorsport Michal Hrabánek: „Modernizovaná Škoda Fabia R5 navazuje na úspěšné tažení značky Škoda ve třídě R5. Jsme potěšeni, že celý vývoj probíhal dle zamýšleného časového plánu a byl zakončen úspěšnou homologací. Homologace vozu proběhla na základě respektování nových bezpečnostních standardů FIA. Nyní se zaměříme na uvedení nového vozu na závodní tratě a současně na výrobu prvních exemplářů určených pro zákazníky.“ Nová Škoda Fabia R5 je součástí závodní, a zejména rallyové, tradice automobilky Škoda. Současně potvrzuje zaměření značky Škoda na zákazníky pohybující se ve světě rallye.

Do dnešních dnů automobilka dodala svým zákazníkům z celého světa již 270 vozů Škoda Fabia R5. Jen v roce 2018 jich bylo osmdesát! V sezóně 2019 se Škoda Motorsport zúčastní vybraných soutěží v rámci mistrovství světa FIA World Rally Championship (WRC) se dvěma vozy. K vidění na nich budou i úřadující mistři světa kategorie WRC 2 Jan Kopecký a Pavel Dresler z České republiky, kteří se budou snažit obhájit i domácí titul mistrů České republiky. Mladá finská posádka ve složení Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen se zúčastní mistrovství světa v nové kategorii WRC 2 Pro.