ŠKODA Rallye Monte-Carlo
ŠKODA Rallye Monte-Carlo

Mikkelsen vstupuje do poslední etapy na prvním místě

V sobotní etapě obhájili první místo v kategorii WRC2 Norové Andreas Mikkelsen a spolujezdec Torstein Eriksen z týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport.

Andreas Mikkelsen je na nejlepší cestě na Rallye Monte-Carlo zopakovat vítězství v kategorii WRC2 z roku 2021. Nor za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo má po dvou ze tří odjetých etap na úvodním podniku sezony náskok 22,4 sekundy. Body do kategorie WRC2 mají na dosah také týmoví kolegové z týmu Toksport WRT Nikolaj Gryazin z Ruska a Brit Chris Ingram.

Zatímco čtvrteční a páteční rychlostní zkoušky byly v podstatě na suchu, sobotní etapa přinesla konečně na některých úsecích podmínky typické pro „Monte“. Na 20,79 kilometru ze Saint‑Geniez do Thoardu byly úseky pokryté sněhem a ledem. Protože bylo nutné se stejnou sadou šesti pneumatik odjet ještě dvě rychlostní zkoušky, na nichž nebylo v podstatě nic jiného než suchý asfalt, byla volba správných pneumatik velmi komplikovaná. „Na 95 procentech těchto tří rychlostních zkoušek potřebujete slicky. Ale na zbývajících pěti procentech, které jsou pokryté ledem a sněhem, budete mít s těmito pneumatikami téměř bez dezénu velké problémy,“ vysvětlil Andreas Mikkelsen.

Úřadující mistr světa kategorie WRC2 se proto rozhodl pro odvážnou volbu pneumatik. Ze servisu odjížděl s namontovanými čtyřmi slicky a dvěma pneumatikami Pirelli s hroty umístěnými v zádi jeho vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo. Stejně jako všichni špičkoví jezdci, zvolil také Mikkelsen pro rychlostní zkoušku Saint‑Geniez‑Thoard takzvanou „cross-over“ konfiguraci: jeden slick a jednu pneumatiku s hroty na přední i zadní nápravě. „Řízení je trochu divoké,“ zlehčoval situaci Mikkelsen. „Ale na suchém asfaltu je to v pořádku a na zledovatělých úsecích mi hroty poskytují potřebnou jistotu.“

Mikkelsen a jeho nový spolujezdec Torstein Eriksen startovali do sobotní etapy poněkud překvapivě jako vedoucí posádka kategorie WRC2. Důvod: Původní vedoucí muž kategorie Stéphane Lefebvre dostal od stewardů 30minutovou penalizaci za to, že jeho posádka na trati „nepřijatelně riskovala“. Mikkelsen/Eriksen se snažili co nejvíce využít situace a udrželi vedení v kategorii WRC2 až do večerního cíle sobotní etapy. Přestože norskou posádku vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo během poslední rychlostní zkoušky postihl defekt a musela měnit kolo, do závěrečné nedělní etapy vstupuje na prvním místě ve své kategorii s náskokem 22,4 sekundy.

Mikkelsenovi kolegové z týmu Toksport WRT, Marco Bulacia z Bolívie a argentinský spolujezdec Marcelo Der Ohannesian, takové štěstí neměli. Museli odstoupit z celkově třetího místa kategorie WRC2 kvůli technickým problémům (12. etapa). Naopak jezdci s vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo Nikolaj Gryazin a Chris Ingram se vrátili do boje o body v kategorii WRC2. Gryazin se spolujezdcem Konstantinem Alexandrovem z Ruska se během soboty vymanili z problémů během čtvrteční úvodní etapy a vyšplhali se na páté místo ve své kategorii. Brit Ingram s navigátorem Rossem Whittockem, mistři Evropy v rally z roku 2019, drží na konci druhé etapy v kategorii WRC2 sedmé místo. Italové Mauro Miele/Luca Beltrame (ŠKODA FABIA Rally2 evo) vedou kategorii WRC2 Masters pro jezdce starší 50 let.

Rallye Monte-Carlo končí v neděli závěrečnými čtyřmi rychlostními zkouškami o délce 67,26 kilometru. Posádky dorazí do cíle v knížectví kolem 14:30.

Pořadí na Rallye Monte-Carlo po 2. etapě (WRC2)

  • 1. Mikkelsen/Eriksen (N/N), ŠKODA FABIA Rally2 evo, 2.29:20,3 h
  • 2. Cais/Těšínský (CZ/CZ), Ford Fiesta Rally2, +22,4 s
  • 3. Munster/Louka (LUX/B), Hyundai i20 N Rally2, +1:06,9 min
  • 4. Rossel/Boulloud (F/F), Citroën C3 Rally2, +1:37,0 min
  • 5. Gryazin/Alexandrov (RAF/RAF), ŠKODA FABIA Rally2 evo, +1:44,3 min
  • 6. Johnston/Kihurani (USA/USA), Citroën C3 Rally2, +2:01,7 min

Číslo dne: 4

Na rozdíl od minulých let se rychlostní zkoušky Rallye Monte-Carlo 2022 zatím odehrávaly převážně na suchém asfaltu. V důsledku toho je poptávka po pneumatikách s hroty velmi nízká. V sobotu se naskytla první příležitost, soutěžící obuli na vozy jiné pneumatiky než slicky. Stejně jako jejich kolegové z týmu Toksport WRT vezli vedoucí jezdec kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem v zádi svého vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo celkem čtyři pneumatiky s hroty: dvě pro dopoledne a dvě nové pro odpoledne určené na dvakrát projížděnou rychlostní zkoušku Saint‑Geniez‑Thoard.