ŠKODA - Rallye Monte‑Carlo
ŠKODA - Rallye Monte‑Carlo

Mikkelsen po první etapě nejrychlejším jezdcem značky Škoda

Norové Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem, kteří jedou za tým Toksport WRT podporovaný Škoda Motorsport, jsou v celkovém pořadí WRC2 druzí.

Nezvykle suchá Rallye Monte-Carlo (20.–23. ledna 2022) zahájila FIA Mistrovství světa v rally. Po osmi z celkem 17 plánovaných rychlostních zkoušek drží Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem (Škoda Fabia Rally2 evo) z Norska druhé místo v celkovém hodnocení kategorie WRC2. Jejich týmoví kolegové z týmu Toksport WRT podporovaného Škoda Motorsport, Marco Bulacia/Marcelo Der Ohannesian (BOL/RA), drží první místo v nově vytvořené kategorii WRC2 Junior. Také s vozem Škoda Fabia Rally2 evo jedoucí Mauro Miele a Luca Beltrame z Itálie jsou nejrychlejší v kategorii WRC2 Masters.

Vzhledem k tomu, že na rozdíl od minulých let se letos v itineráři nepočítá s noční zastávkou v centru zimních sportů ve městě Gap a rally se po celé čtyři soutěžní dny jezdí z Monte‑Carla, většina ze 17 rychlostních zkoušek se jela jižněji než obvykle. V důsledku toho pokrýval sníh a led jen krátké úseky soutěžních tratí. Pneumatiky na sníh a s hroty proto zatím zůstaly v kamionech. Na všech osmi rychlostních zkouškách čtvrteční a páteční etapy používali nejrychlejší jezdci kategorie WRC2 slicky.

Od samého začátku bojoval jezdec vozu Škoda Fabia Rally2 evo Andreas Mikkelsen s Ericem Camillim a Stéphanem Lefebvrem o vedení v kategorii WRC2. Během čtvrtečních nočních rychlostních zkoušek a pátečního brzkého rána si Camilli udržoval převahu. „Budeme ještě rychlejší,“ sliboval Mikkelsen hned na začátku. A svým slovům zůstal věrný. Pod rostoucím Mikkelsenovým tlakem poškodil Camilli zavěšení (6. etapa) a musel odstoupit. Mikkelsen převzal vedení ve své kategorii. Během poslední rychlostní zkoušky dne ale jel příliš opatrně, a tak musel přenechat první místo Lefebvrovi. V cíli etapy dělilo úřadujícího mistra značky Škoda v kategorii WRC2 od jeho francouzského soupeře pouhých 1,4 sekundy.

Mikkelsenovi kolegové z týmu Toksport WRT, Marco Bulacia z Bolívie a jeho argentinský spolujezdec Marcelo Der Ohannesian, skončili v pátek v kategorii WRC2 celkově čtvrtí. „Na začátku jsme trochu bojovali s přetáčivostí. Ale podařilo se nám to vyřešit a nyní mi chování vozu vyhovuje lépe,“ řekl Bulacia v pátek ráno. Protože je mu 21 let, může startovat i v nově vytvořené kategorii WRC2 Junior, kterou po téměř polovině rychlostních zkoušek letošního „Monte“ vede.

Na opačném konci věkové škály, ve třídě WRC2 Masters, o vítězství horlivě bojují jezdci starší 50 let. Po první etapě drží první pozici italská posádka vozu Škoda Fabia Rally2 evo Mauro Miele/Luca Beltrame.

Rallye Monte-Carlo pokračuje v sobotu pěti rychlostními zkouškami o délce 92,46 kilometru. I tentokrát musí posádky zvládnout etapu bez poledního servisu. Po třech rychlostních zkouškách je naplánována pouze jedna výměna pneumatik.

Pořadí na Rallye Monte-Carlo po 1. etapě (WRC2)

  • 1. Lefebvre/Malfoy (F/F), Citroën C3 Rally2, 1.27:18,7 h
  • 2. Mikkelsen/Eriksen (N/N), Škoda Fabia Rally2 evo, +1,4 s
  • 3. Rossel/Boulloud (F/F), Citroën C3 Rally2, +19,1 s
  • 4. Bulacia/Der Ohannesian (BOL/RA), Škoda Fabia Rally2 evo, +1:08,9 min
  • 5. Cais/Těšínský (CZ/CZ), Ford Fiesta Rally2, +1:41,8 min
  • 6. Munster/Louka (LUX/B), Hyundai i20 N Rally2, +2:13,0 min

Číslo dne: 0,5

Rychlostní zkouška 4 – Gauillumes-Péone-Valberg – měřila 13,49 km. Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem ji vyhráli o vlásek: Oba Norové s vozem Škoda Fabia Rally2 evo týmu Toksport WRT byli o pouhých 0,5 sekundy rychlejší než místní specialisté Eric Camilli/Yannick Roche.

skoda sucha rallye monte carlo 01 skoda sucha rallye monte carlo 03