ŠKODA - Klapka Tour 2022
ŠKODA - Klapka Tour 2022

Klapka Tour 2022

Výstava filmových klapek ve Škoda Muzeu a Rodném domě F. Porscheho.

Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi v dubnu nabídne tradiční výstavu umělecky zpracovaných filmových klapek, která probíhá ve spolupráci se Zlín Film Festivalem. Výstava Klapka Tour bude ve dnech 21. – 28. dubna součástí expozice v muzejní sekci Tradice. Před tím, než filmové klapky zavítají do Mladé Boleslavi budou k vidění v Rodném domě Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích na Liberecku, a to v termínech 8. – 10. dubna a 15. – 17. dubna.

Projekt filmových klapek propojuje výtvarné umění s filmovým. Jde o tradiční součást doprovodného programu Zlín Film Festivalu, jehož je Škoda AUTO dlouholetým partnerem, a to již 20. rokem. Partnerství s filmovým festivalem ve Zlíně je součástí aktivit společnosti Škoda AUTO na poli kulturního sponzoringu. V letošním roce se bude 62. ročník mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež konat v termínu 26. května – 1. června 2022.

Myšlenka vyzvat výtvarníky, aby umělecky zpracovali dřevěnou filmovou klapku, se zrodila už v roce 1998 a každoročně do ní přispívá přes 120 umělců. Originálně ztvárněné filmové klapky, které vytvoří vybraní výtvarníci, putují po výstavách, a nakonec jsou v průběhu Zlín Film Festivalu vydraženy. Z výtěžku aukce jsou podpořeni mladí filmaři a studenti filmových škol. V tomto roce se aukce uskuteční v neděli 29. května od 13:00 v Kongresovém centu ve Zlíně.

Letošní tradiční výstava filmových klapek pod názvem „Klapka Tour“ byla slavnostně zahájena ve středu 9. března v pražském divadle Hybernia, kde byla veřejnosti přístupná do 20. března. Expozice byla také k vidění v Olomouci a nyní je návštěvníkům přístupna v Rodném domě Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích, následně ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi a později také v Brně. Poslední zastávkou bude Zlín, kde bude celá tour zakončena aukcí.

Doprovodným programem výstavy ve Škoda Muzeu je festivalový den pro děti, který se bude konat ve čtvrtek 21. dubna. V tento den jsou zvány a vítány děti MŠ a žáci 1. stupňů ZŠ z Mladé Boleslavi. Festivalový den pro děti se uskuteční v muzejním sále Laurin & Klement Forum a jeho součástí bude malování filmových klapek, animační program s kouzelníkem Jirkou Hadašem a prezentace zlínského festivalu a spolupráce se Škoda AUTO. Každý z dětských účastníků si tak bude moci vlastní klapku odnést s sebou na památku.

Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi je otevřeno každý den od 9:00 do 17:00. V rámci zvýhodněného kombinovaného vstupného lze spojit jeho návštěvu s prohlídkou Rodného domu Ferdinanda Porsche v Liberci-Vratislavicích. Ten je pro veřejnost přístupný vždy od pátku do neděle od 9:00 do 17:00. Více informací na muzeum.skoda-auto.cz. Novinky ze Škoda Muzea naleznete také na facebookovém profilu.