Kia Stinger
Kia Stinger dekorován nejvyšším ohodnocením „Top Safety Pick Plus“ v oblasti bezpečnosti organizací IIHS
  • Asistent pro zamezení čelním kolizím s funkcí rozpoznávání chodců získal ohodnocení „Superior“
  • Díky nejnovějšímu vyznamenání najdeme v letošním seznamu organizace IIHS již 10 modelů Kia

Pojišťovací institut pro bezpečnost silničního provozu (IIHS) udělil fastbacku Kia nejvyšší možné ohodnocení za bezpečnost „Top Safety Pick Plus“ (TSP+) (platí pro vozy vybavené volitelným asistentem pro zamezení čelním kolizím s funkcí rozpoznávání chodců a LED světlomety). Díky poslednímu ohodnocení TSP+ pro Stinger se celkový počet modelů Kia na seznamu Top Safety Pick nebo Top Safety Pick Plus zvýšil na 10.

„Při vývoji Stingeru jsme jako posedlí věnovali pozornost i těm nejdrobnějším detailům,“ uvedl Michael Cole, COO a výkonný viceprezident společnosti KMA. „Stinger byl navržen tak, aby zaujal pozici nejrychlejšího a nejvýkonnějšího modelu v historii značky Kia; byl podroben nejintenzivnějšímu vývoji, jako žádný jiný dosavadní model, ale současně se drží tradice Kia nabízet nejvyspělejší systémy pro předcházení nehodám. Zisk dalšího ocenění TSP+ je pouze dalším dokladem našeho zasazení ‚dávat do toho všechno‘.“

Pokud chce nějaký model získat ohodnocení TSP+ (2019), musí obdržet ohodnocení „Good“ (dobrý) v šesti testech kolizní bezpečnosti – čelní střet s malým přesahem na straně řidiče, čelní střet s malým přesahem na straně spolujezdce, čelní střet se středním přesahem, boční náraz, pevnost konstrukce střechy a funkčnost hlavových opěrek – a navíc ohodnocení „Advanced“ (pokročilý) nebo „Superior“ (vynikající) za schopnost předcházet čelnímu střetu a ohodnocení „Good“ (dobrý) v testu světlometů. Kia Stinger získala ohodnocení „Good“ (dobrý) ve všech šesti testech kolizní bezpečnosti a ohodnocení „Superior“ (vynikající) za volitelný systém pro předcházení čelním kolizím, jenž napomohl vyhnout se nehodám v praktických testech IIHS koncipovaných pro rychlosti 19 a 40 km/h. Ohodnocení „Good“ (dobrý) za světlomety se týká statických LED projektorových světlometů modelu Stinger, které jsou v Česku nabízeny již ve standardu.

Stinger byl prvním modelem značky Kia, který začlenil dvě nově dostupné technologie do paketu systémů na podporu řízení s označením Kia Drive Wise: systém rozpoznávání únavy řidiče a systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu. Systém rozpoznávání únavy řidiče pomáhá za určitých podmínek bojovat s nepozorností nebo únavou za volantem. Uvedený asistent monitoruje celou řadu vstupů od vozidla a pokud zaznamená, že poklesla koncentrace řidiče, rozezní varovný tón a současně se v kapličce přístrojů zobrazí doporučení odpočinout si od řízení. Systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu je určen k rozpoznávání a sledování aktuálně používaného jízdního pruhu; za určitých situací upozorňuje řidiče akustickým signálem a zásahem do řízení ve snaze udržet správný směr jízdy.