KIA - Předání vozů
Kia předala 11 nových vozů pro kurzy bezpečné jízdy

Kia předala AUTODROMU MOST 11 nových vozů pro kurzy bezpečné jízdy se zaměřením na rodiny s dětmi

  • Autodrom má nově k dispozici 9 vozů Kia Ceed SW 1,4 T-GDI GPF a dva modely Ceed HB se stejnou motorizací
  • Vozy v provedení kombi budou sloužit pro kurzy bezpečné jízdy FOR FAMILY určené pro rodiny s dětmi
  • Slavnostní předání vozů proběhlo v rámci závodního víkendu Czech Truck Prix 2020
  • Během dosavadní pětileté spolupráce se na mosteckém polygonu dosud vystřídalo 52 vozů Kia
  • Vozy najezdily dohromady 37 tisíc kilometrů a vyzkoušelo si je 14 tisíc účastníků kurzů

Společnosti Kia MOTORS CZECH, její autorizovaný dealer ASAS s.r.o. a AUTODROM MOST slavnostně vstoupily do šestého roku vzájemné spolupráce zaměřené na bezpečnost silničního provozu. Při této příležitosti došlo ke každoroční obnově flotily vozů Kia, které slouží jako instruktážní a předváděcí vozidla v kurzech bezpečné jízdy. Slavnostní předání 11 nových vozů proběhlo na stupních vítězů velkého závodního okruhu, a to před zahájením hlavního sobotního závodu evropského šampionátu okruhových tahačů Czech Truck Prix, který v Mostě proběhl ve dnech 28. až 30 srpna.

Účastníci kurzů bezpečné jízdy budou mít nově k dispozici 11 vozů Kia Ceed s vyšším výkonem 140 koní ve výbavě Fresh, dva modely budou ve verzi hatchback a 9 v karosářské verzi kombi. Výbava šesti vozů je rozšířena o 16‘‘ hliníkové disky kol a paket Winter (vyhřívání volantu a předních sedadel). Vozy Kia Ceed SW budou přitom mezi výcvikovými vozy letos vůbec poprvé.

„Rozšíření flotily o karosářskou verzi kombi posouvá naši vzájemnou spolupráci zase o kousek dál. Na příkladu nových vozů Kia Ceed SW můžou naši instruktoři v kurzech bezpečné jízdy FOR FAMILY předvést všechny výhody této karosářské verze i s ukázkou praktického využití jejich větších zavazadlových prostorů. A to včetně správného a bezpečného zajištění zavazadel a nákladu, což je jedno z důležitých celoročních témat. Důležité je pro nás také to, že vozy Kia Ceed jsou dobře ovladatelné a poskytují přesnou odezvu řízení,“ vysvětil předseda představenstva společnosti AUTODROM MOST Josef Zajíček

Vozy Kia Ceed si v kurzech bezpečné jízdy vyzkoušelo už 14 tisíc účastníků kurzů. Ověřili si zároveň, jak důležité jsou prvky aktivní bezpečnosti, kterými zkušební modely disponují i v základní výbavě. „Naše spolupráce s autodromem v oblasti bezpečnosti a zlepšování schopnosti řidičů ovládat své auto v neočekávaných situacích je dlouhodobá a cílená. Technologie a bezpečnostní systémy, jimiž jsou nové vozy vybavené, dokážou řidiči velmi účinně pomoci při krizové situaci a mohou být zásadním faktorem pro její zvládnutí, ale řidiči by přesto měli vyzkoušet, jak se vozy v krizových situacích chovají, a naučit se v krizové situaci reagovat adekvátně,“ uvedl Arnošt Barna, generální ředitel společnosti Kia MOTORS CZECH.

Bezpečnostní systémy usnadňují řízení jak v letních dnech, kdy teploty mohou dosahovat i tropických hodnot, tak třeba ve chvílích zhoršených povětrnostních podmínek. Systémy eliminující rizikové situace jsou tedy důležitým aspektem bezproblémového dosažení cíle cesty. Vozy Kia disponují například systém autonomního nouzového brzdění, systémem výstrahy před čelním nárazem, systémem sledování mrtvého úhlu, systémem varování vybočení z jízdního pruhu, systémem udržení v jízdním pruhu, adaptivním tempomatem či asistentem v kolonách.

„Jsou to všechno neocenitelní pomocníci, kteří mohou výrazně přispět k ochraně zdraví a života členů posádky. Senzory a kamery zabudované v autě při možném vzniku kolize řidiče upozorní na situaci zvukovým či vizuálním varováním,“ potvrdil instruktor mosteckého autodromu Marek Kohoutek.

Právě kurz bezpečné jízdy umožní řidiči prověřit si své dovednosti a návyky na plochách polygonu. Díky uzavřenému areálu přitom bez rizika újmy na zdraví či poškození techniky. „Málokdo ví, že technologie instalované na polygonu se využívají nejen pro nácvik zvládání krizových situací, například nouzového brzdění, vyhýbacího manévru a podobně, nebo situací jako smyk, které se častěji pojí se zimními a podzimními měsíci, ale dokážou například simulovat i podmínky při přívalových deštích, jež často doprovázejí letní bouřky,“ upozorňuje Marek Kohoutek.