Kia SORENTO
Kia SORENTO

Kia opanovala studii J.D.Power 2022

  • Poprvé v historii studie J.D. Power se celkovým vítězem stává neprémiová značka
  • Kia v roce 2022 postoupila o dvě příčky (ze třetího místa v roce 2021) v rámci všech mainstreamových i prémiových značek
  • Sorento již druhým rokem po sobě obsazuje nejvyšší příčku v kategorii SUV střední a vyšší třídy

Majitelé vozů Kia ve studii spolehlivosti vozidel (VDS 2022) organizace J.D. Power ve Spojených státech přisoudili značce nejvyšší příčku, neboť vozy značky Kia vykazovaly méně problémů než v případě 31 dalších značek zařazených do průzkumu. Kia již druhým rokem po sobě obsadila nejvyšší příčku mezi mainstreamovými značkami, přičemž vůbec poprvé v historii uvedeného průzkumu se na první příčce objevuje neprémiová značka.

Zákazníci posunuli značku Kia před všechny mainstreamové i prémiové značky, kdy skóre PP100 (‚počet problémů na 100 vozidel‘) o hodnotě 145 bylo o výrazných 47 bodů lepší než průměr celého odvětví. Model Kia Sorento již druhým rokem po sobě obsadil první příčku v kategorii SUV střední a vyšší třídy.

Kia je jednou ze tří značek ve vlastnictví skupiny HMG, jejíž vozy obecně dosahují vynikajícího skóre PP100. V loňském průzkumu obsadila Kia celkově třetí místo napříč všemi mainstreamovými i prémiovými značkami; oproti loňsku tak značka postoupila hned o dvě příčky na letošní první pozici. Genesis, prémiová značka uvedené Skupiny, získala první místo mezi luxusními značkami (celkově čtvrtá), těsně za sesterskou značkou Hyundai, která obsadila celkově třetí místo.

Organizace J.D. Power se v rámci průzkumu VDS 2022 dotazovala 29 487 zákazníků 32 automobilových značek v USA. V potaz byly brány pouze ověření vlastníci nebo pronajímatelé nových osobních vozů a pick-upů modelového roku 2019, zaregistrovaných k osobnímu použití. V letošním průzkumu byla zavedena nová přísnější kritéria, a tak počet hlášených problémů oproti údajům z roku 2021 vzrostl o 59 % při nárůstu průměru PP100 z původních 121 na 192.

kia study j d power 2022