Tisková zpráva
Kia na autosalonu v Soulu 2019 odhaluje nové koncepty SUV

Společnost Kia Motors na autosalonu v Soulu 2019 odhalila trojici nových konceptů, které předznamenávají budoucí designové směřování značky. V mezinárodní premiéře se představují dva ze tří konceptů, přičemž zlatým hřebem je robustní Kia ‚Masterpiece‘, spojující karoserii velkého SUV s luxusní high-tech kabinou. Masterpiece doprovází nový koncepční model Kia ‚Signature‘, jenž naznačuje design a uspořádání plánovaného kompaktního SUV Kia.

  • Světová premiéra robustního koncepčního modelu Kia ‚Masterpiece‘
  • Nový koncept ‚Signature‘ naznačuje podobu plánovaného kompaktního SUV
  • Asijská premiéra plně elektrického koncepčního modelu ‚IMAGINE by KIA‘
  • Prezentace nejnovějších technických inovací značky, včetně systému Kia R.E.A.D. (Real-time Emotion Adaptive Driving)

K uvedeným vozům se připojuje vývojová studie ‚IMAGINE by KIA‘, čistě elektrický sportovní sedan, jenž je zhmotněním snah automobilky Kia vytvářet atraktivní osobní vozy s nízkými emisemi.

Jednotlivé koncepty naznačují možné budoucí směřování návrhářů Kia, ale současně každý z nich ilustruje různé součásti budoucí modelové strategie značky. Postupně se rozšiřující nabídka SUV a crossoverů stojí za dlouhodobým růstem prodejů vozů Kia po celém světě. Koncepty Masterpiece a Signature naznačují budoucí směr vývoje modelové řady vozů Kia co do designu, uspořádání a využití technologií. Koncept ‚IMAGINE by KIA‘ současně předznamenává, jak chce značka upoutat řidiče elektrifikovaných vozidel budoucnosti, zde prostřednictvím podmanivého provedení exteriéru a interiéru v kombinaci s promyšleným obestavěním prostoru a nejmodernějšími technologiemi.

KIA MASTERPIECE – KONCEPT ROBUSTNÍHO VELKÉHO SUV

Veřejnosti se poprvé představuje koncepční model Kia Masterpiece s robustní karoserií velkého SUV ve spojení s vysoce kvalitním high-tech interiérem. Masterpiece ukazuje na to, jak by značka mohla přizpůsobit své nejnovější návrhy a prvky výbavy vozu spadajícího do segmentu terénních SUV.

Podobně jako u modelů Kia z poslední doby charakterizují exteriér tohoto vozu ostře řezané tvary a výrazné křivky. K robustnímu vzhledu, spojenému s rozhodným postojem SUV a zvýšenou karoserií, se přidává výkonný pohon všech kol i schopnost zdolat libovolný terén.

Na přídi vozidla zaujme nové ztvárnění ikonické ‚tygří‘ masky chladiče Kia – zde však protažené směrem ven napříč celou přídí konceptu, bez jasné hranice mezi maskou a LED světlomety. Design přední části vozidla se odráží i v provedení zádě, kdy typické křivky obou těchto partií propůjčují vozu celkově konzistentní vzhled.

Uvnitř konceptu Masterpiece se uplatňuje nejnovější architektura interiéru Kia s horizontálním uspořádáním přístrojové desky, rozmáchlé napříč celou přední částí kabiny. Design, sladěný s robustním vzhledem exteriéru vozidla, využívá bohaté prosklení, díky němuž je kabina zaplavena světlem. Interiér pyšnící se celou řadou luxusních materiálů opět naznačuje podobu nejmodernějších prvků komfortní i funkční výbavy, včetně adaptivního systému náladového osvětlení, systému palubního infotainmentu a konektivity s dotykovým displejem o velikosti 12,3", resp. nejmodernějších prvků Kia na podporu řízení.

NOVÝ KONCEPT SIGNATURE NAZNAČUJE PODOBU BUDOUCÍHO KOMPAKTNÍHO SUV ZNAČKY KIA

V návaznosti na uvedení studie Kia SP Concept na výstavě Auto Expo 2018 v indickém Dillí dnes Kia odhaluje nejnovější designový posun v podobě mezinárodní premiéry konceptu Signature.

Koncepční model Kia SP Concept je postaven na vyspělých technologiích a naznačuje plány automobilky uvést na globální trhy nové malé SUV. Stylový a smělý koncept Signature spojuje rafinovanou krásu, průlomové technologie a vysokou funkčnost v chytře promyšlené kompaktní karoserii.

Signature na silnici nikdo nepřehlédne – napomáhá k tomu široká maska chladiče a dlouhá přední kapota, stejně tak jako zpracování zádě s důrazem na stabilitu a široká koncová světla i křivky karoserie. Přední světlomety s integrovanými světly pro denní svícení navazují na ‚tygří‘ masku chladiče. Robustní boční linie s prosklením, které se postupně zužuje směrem k zádi vozidla, propůjčují kompaktnímu SUV zdrženlivě sportovní charakter. Exteriér zkrášluje řada markantních stylistických prvků, které kladou důraz na celkově moderní technicistní design. Jedná se např. o LED světlomety vpředu i vzadu, ostré křivky vtlačené do karoserie nebo precizní kovové detaily.

Koncept Signature, stejně poutavý jako nejnovější sériové vozy Kia, zvěstuje plánovaný příchod modelu pro mladé zákazníky udávající trend. Koncept je ukázkou kompaktního SUV značky Kia, připraveného do sériové výroby, s nímž se zákazníci budou moci poprvé seznámit ještě během roku 2019. Design uvedeného konceptu se též odrazí v budoucích modelech určených pro globální trhy automobilky Kia.

ASIJSKÁ PREMIÉRA PLNĚ ELEKTRICKÉHO KONCEPČNÍHO MODELU ‚IMAGINE BY KIA‘

Koncepční model ‚IMAGINE by KIA‘, nedávno odhalený na autosalonu v Ženevě 2019, nyní absolvuje asijskou premiéru v Soulu. Koncept plně elektrického sportovního sedanu vytvořilo Evropské návrhářské centrum Kia ve Frankfurtu.

Komentuje Gregory Guillaume, viceprezident pro design ze společnosti Kia Motors Europe: „Naší představou byl čistě elektrický vůz, který odpovídá na obavy zákazníků ohledně dojezdové vzdálenosti, výkonu, dobíjecích sítí a jízdní dynamiky, ale který vám současně svým vzhledem nažene husí kůži a za jízdy způsobí mrazení v týlu. Náš čistě elektrický koncept byl proto navržen tak, aby vám nejen rozproudil krev v žilách, ale také naznačil směr našeho komplexního a emotivního přístupu k elektrifikaci.“

Tento koncepční model, jenž je vizuálním zhmotněním snah automobilky posunout se kupředu ve vzrušujícím odvětví elektrifikace, je prvním čistě elektrickým čtyřdveřovým osobním vozem značky Kia. Vůz záměrně koncipovaný tak, aby stál mimo všechny etablované automobilové segmenty, harmonicky spojuje prvky atletického SUV, elegantního a sportovního rodinného sedanu, resp. všestranného a prostorného crossoveru. Koncepční model ‘IMAGINE by KIA’ je ukázkou budoucího progresivnějšího designového jazyka Kia, který chytře reinterpretuje stávající designové motivy vozů Kia s karoserií, jíž charakterizuje spojení těsně utažených plechů, řízných křivek a propracované aerodynamiky.

Evropský tým návrhářů Kia plně zužitkoval podvozkovou architekturu čistě elektrického hnacího ústrojí ve prospěch co největší kabiny, kde vznikl vzdušný a prostorný interiér. Coby vtipnou odpověď na současnou posedlost celého odvětví neustálým zvětšováním palubních displejů je v konceptu použito 21 samostatných obrazovek s ultra vysokým rozlišením. Tyto se stáčejí napříč celou horní částí přístrojové desky v uspořádání, které budí dojem nahodilosti a současně i uspořádanosti.

Přestože koncept ‚IMAGINE by KIA‘ není zamýšlen k okamžité výrobě, naznačuje designové prvky interiérů i exteriérů, které by bylo možné aplikovat u budoucích sériových modelů značky.

PREMIÉRA TECHNOLOGIÍ KIA R.E.A.D.(‚REAL-TIME EMOTION ADAPTIVE DRIVING‘) NA AUTOSALONU V SOULU

Na autosalonu v Soulu představí Kia celou řadu svých nejnovějších technologií, včetně inovací vyvinutých pro epochu post-autonomního řízení.

Systém R.E.A.D. (Real-time Emotion Adaptive Driving – Řízení přizpůsobující se v reálném čase emocím), poprvé prezentovaný automobilkou Kia na veletrhu spotřební elektroniky CES 2019 ve Spojených státech, vyhlíží epochu, kdy bude autonomní řízení běžnou normou a priorita se bude klást na zkvalitňování zážitků člověka v rámci mobility.

Celosvětově první technologie svého druhu dokáže optimálně nastavovat kabinu vozidla a přizpůsobovat ji uživateli tím, že v reálném čase analyzuje stav emocí řidiče prostřednictvím technologie rozpoznávání biosignálů na bázi umělé inteligence. Uvedená technologie sleduje a vyhodnocuje emocionální stav řidiče a přizpůsobuje mu prostředí interiéru – případně i mění podmínky v kabině s dopadem na všech pět lidských smyslů ve snaze zpříjemnit zážitek spojený s mobilitou. Technologie umělé inteligence s využitím metod hlubokého učení umožňuje systému stanovit jakousi základnu uživatelova chování a poté identifikovat vzory a trendy k přizpůsobování prostředí kabiny podle situace.

Systém R.E.A.D. se prezentuje společně s technologií V-Touch, která je celosvětově prvním systémem virtuálního dotykového ovládání gesty (používá 3D kameru sledující oči a konečky prstů uživatele). V-Touch umožňuje cestujícím pomocí jednoduchých gest prstem ovládat různé palubní funkce, a měnit tak osvětlení v kabině či nastavení topení, ventilace a klimatizace nebo zábavních systémů. Díky tomuto řešení tak potenciálně odpadá potřeba tlačítek nebo dotykového rozhraní.

Další funkcí pokrokového systému R.E.A.D. jsou sedadla vibrující v reakci na přehrávanou hudbu, aby cestující mohli své oblíbené skladby nejen slyšet, ale i cítit. Technologie zpracování signálů na základě smyslů přizpůsobuje vibrace sedadel podle zvukových kmitočtů hudby. Vibrační sedadla rovněž disponují masážním režimem pro vyšší pohodlí v kabině a zvýšení bezpečnosti pomocí hmatových varování vyspělých systémů vozidla na podporu řízení.

Návštěvníci stánku Kia na autosalonu v Soulu si mohou systém R.E.A.D. sami vyzkoušet prostřednictvím komentovaných prezentací technologie.