Kia - Vývoj bojových vozidel
Kia Motors urychluje vývoj bojových vozidel

Kia Motors urychluje vývoj bojových vozidel s využitím nové platformy podle vojenského standardu

  • Kia se připravuje na rozhodující posouzení návrhu vojenských vozidel příští generace
  • Vývoj standardní platformy pro vojenská vozidla s užitečnou hmotností 2,5 tuny a 5 tun; zahájení výroby prototypů ještě v letošním roce
  • Vývoj terénního automobilu s otevřenou střechou (ATV) s využitím holého podvozku SUV Mohave
  • Kia se věnuje pokročilému výzkumu s cílem aplikovat nové technologie u vojenských vozidel (vč. platformy EV, autonomního řízení a vodíkových palivových článků)
  • Kia plánuje rozšířit aktivity na poli jednoúčelových vozidel (PBV) s využitím poznatků z vojenských projektů

Společnost Kia Motors Corporation odhalila plán vyvinout novou standardní platformu pro vojenská vozidla příští generace, čímž se zároveň posílí konkurenční výhoda automobilky v budoucích vojenských projektech.

Kia Motors plánuje ještě letos zahájit výrobu prototypů středně velkých standardních vozidel a absolvovat v roce 2021 zkušební hodnocení v gesci korejské vlády. Cílem výrobce je armádní nasazení od roku 2024 v návaznosti na proces standardizace a výchozí výrobní testy.

Projekt středně velkého standardního vozidla je výsledkem společné investice korejské armády a společnosti Kia Motors. Rozsáhlý program spočívá v náhradě aktuálně používaných standardních vojenských vozidel s užitečnou hmotností 2,5 tuny a 5 tun a vývoji nových obrněných vozidel s užitečnou hmotností 5 tun.

Standardní vozidla budou disponovat řadou nejnovějších komerčních technologií vč. naftových motorů 7,0 litru s vysokým točivým momentem a automatickou převodovkou, ABS, protiprokluzové funkce (ASR), zadního parkovacího asistenta, 360° monitorovacího systému, satelitní navigace a vyhřívání sedadel.

Díky vývoji nových vozidel na podvozkové platformě podle zásad modulárního přístupu bude Kia schopna v budoucnu vyvíjet i další odvozená provedení, jako např. vozidla vybavená různými zbraňovými systémy nebo vozidla navržená na základě vysoce speciálních specifikací a technologií.

Výrobce již připravil základní návrh koncepce nových vojenských terénních vozidel (ATV) a má v plánu počátkem příštího roku představit prototyp. Nové terénní vozidlo se bude vyvíjet nejen pro vojenské účely, ale najde uplatnění i v dalších oblastech, např. v průmyslu nebo při volnočasových aktivitách – s výhodou přitom využije holý podvozek odolného SUV Kia Mohave. Kia bude i nadále posilovat svoji pověst výrobce SUV, kdy technologie a know-how z vývoje vojenských vozidel využije k dalšímu zvyšování odolnosti SUV homologovaných pro běžný silniční provoz.

V rámci dalšího posilování vývoje budoucích armádních bojových systémů se Kia rovněž aktivně věnuje pokročilému výzkumu a vývoji, kdy kombinuje nejnovější automobilové technologie se světem vojenských vozidel. Firma vyvíjí technologii autonomního řízení pro vojenská vozidla s potenciálem pomáhat v oblasti zásobování vojsk.

Kia dále zkoumá možnosti uplatnění technologie vodíkových palivových článků v nejrůznějších vojenských aplikacích vč. vozidel poháněných palivovými články a záložních elektrocentrál. Technologie palivových článků je považována za řešení vhodné pro budoucí vojenská vozidla, neboť může zajistit velkou kapacitu dodávek elektřiny za bojových podmínek.

„Naše špičková technologie vodíkových palivových článků se bude využívat nejen v automobilech, ale i v různých dalších odvětvích coby ekologické energetické řešení pro budoucnost lidstva,“ uvedl Chung. „Rovněž do budoucna realizujeme naše vize prostřednictvím robotiky, městské letecké mobility (UAM), chytrých měst a dalších inovací. Tato průkopnická zdokonalení posunou životní zkušenosti celého lidstva na novou úroveň.“

Firma vyráběla terénní pásový transportér s označením BV206. V roce 2001 vyvinula 15tunové vyprošťovací vozidlo a tahač pro přepravu těžkého vybavení, čímž položila základy produkčního systému kompletní modelové řady vojenských vozidel napříč různými velikostními segmenty.

Kia rovněž jako první v Koreji vytvořila lehké víceúčelové taktické vozidlo, nahrazující dosavadní vozy s užitečnou hmotností 0,25 tuny a 1,25 tuny. Vozidlo bylo vybaveno spolehlivým motorem, automatickou převodovkou a brzdovou soustavou z modelu Kia Mohave; dále využívalo nejnovější komerční technologie a speciální vojenské specifikace vč. elektronického systému pohonu všech kol.

Silné stránky automobilky Kia vyplývají ze zkušeností nabytých při vývoji vozidel napříč různými segmenty; budoucnost staví na několika klíčových podnikatelských strategiích vč. vývoje jednoúčelových vozidel (PBV) s uplatněním v logistice a volnočasových aktivitách.

Počátkem roku 2020 odhalila Kia svoji středně- až dlouhodobou strategii s označením ‚Plán S‘, zahrnující řadu různorodých obchodních aktivit vč. vývoje jednoúčelových vozidel. Plány Kia v oblasti vývoje jednoúčelových vozidel jsou postaveny na malosériové výrobě specializovaných automobilů s mimořádně odolnou karoserií s uplatněním podobných principů jako při vývoji vojenských vozidel. Odborné zkušenosti Kia Motors získané výrobou vojenských vozidel ke specifickým účelům budou též konkurenční výhodou v rámci aktivit zaměřených na jednoúčelová vozidla.