Auto roku 2020 - Kia ve finále
Kia je ve finále ankety Auto roku 2020
  • Značku Kia zdobí titul „český finalista“ již třetím rokem v řadě
  • Odborná porota má za sebou obě testovací kola v měsíci říjen a
  • Vyhlášení vítěze proběhne na začátku roku 2020

Letošní ročník ankety s dlouhou tradicí a věhlasem, ke které na konci roku upínají svoji pozornost automobilky i motorističtí novináři, přináší mnohá překvapení. Odborná porota složená z 35 motoristických novinářů dostala v prvním kole možnost otestovat 22 automobilových novinek, které se v letošním roce dostaly na český trh. Překvapením byla rozmanitost kategorií i pohonů, protože kromě oblíbených crossoverů se letos v nominacích ukázalo několik hybridů, jeden elektrický vůz, ale také tradiční zástupci osobních vozů od malých aut, až po vyšší střední třídu. Nechyběl jeden pickup a z řady určitě vystupovalo Suzuki Jimny, jako pokračovatel automobilové legendy a zástupce tradičních off-roadů. Po nějaké době se na scénu vrací automobilka Hyundai, která se vrátila do SDA.

První kolo testovacích jízd ankety Auto roku 2020 našlo opět útočiště v areálu Golfu Hostivař, který je zároveň partnerem ankety. Novinkou letošního roku bylo rozdělení testovacích jízd do dvou dnů z důvodu většího komfortu a možnosti otestovat všechna nominovaná auta. K prvním jízdám dorazilo na 23 z 35 nominovaných motoristických novinářů, kteří zvládli uskutečnit na 232 testovacích jízd. V největší permanenci bylo Suzuki Jimny, Mitsubishi ASX, BMW řady 3 a také Mazda CX-30. Model XCeed zaznamenal vysokou pozornost médií ještě před samotným vyhlášením ankety v měsíci září, kdy se uskutečnila mezinárodní, a tisková konference v Marseille. V průběhu měsíce listopadu došlo na hlasování, ve kterém novináři vybrali pětici finalistů, postupujících do dalšího kola. Tentokrát se však sešla dvojice, která měla shodný počet hlasů a díky tomu se rozšířilo finále na šest zástupců v podobě BMW řady 3, Peugeot 208, Kia XCeed, Mazda CX-30, Suzuki Jimny a Škoda Kamiq.

Značka Kia se v anketě Auto roku v České republice úspěšně etablovala. Již třetím rokem v řadě ji zdobí titul „český finalista“. V roce 2018 se do finálového kola ankety probojoval model Stinger, který si odvezl vítězství v Hlasování veřejnosti v kategorii Velké vozy. O rok později získal právem titul finalista model Ceed. Ten také zabodoval ve veřejném hlasování v kategorii Kompaktní vozy, kde získal prvenství. Letošní finálové kolo 26. ročníku ankety Auto roku 2020 opět patří značce Kia a konkrétně modelu XCeed.

Ve čtvrtek 21. listopadu proběhlo druhé kolo testovacích jízd v hotelu Park Holiday v Praze - Benicích, kde se finálová šestice představila znovu vybraným porotcům. Tentokrát dorazilo 16 motoristických novinářů, aby si vybrané finalisty porovnaly a mohli si udělat obrázek o následném pořadí, které se stane hlavním prvkem slavnostního vyhlášení Auta roku 2020. To proběhne 8. ledna nového roku v multimediálním centru Cubex na Pankráci, kam by mělo dorazit až 200 pozvaných hostů z řad novinářů, zástupců automobilek a ministerstev.

Na obou testovacích jízdách nechyběli ani zástupci partnerů akce, kteří mají propojení s automobilovým světem. Například společnost Alcar, největší dodavatel litých a ocelových kol v České republice, Nacházel s.r.o. - importér maziv Rymax pro automobilový průmysl a Vincario, specialista na dekódování VIN čísla karosérie, kteří prezentovali své produkty zástupcům médií i automobilek.

Součástí každoroční ankety Auto roku v České republice je vyhlášena i vedlejší anketa pro hlasování veřejnosti. V letošním 26. ročníku probíhající ankety Auto roku je možné hlasovat na oficiálních stránkách https://www.autoroku.info/hlasovani-verejnosti/, kde se volí modely v osmi kategoriích – Malé a mini vozy, Vozy nižší střední a střední třídy, Vozy vyšší střední a luxusní třídy, Malé crossovery, Střední crossovery a SUV, Velká SUV, Vozy sportovní, přehled uzavírá kategorie s názvem Pick-up. Značka Kia má celkem šest zástupců v pěti kategoriích. Horkou novinkou a nadějným adeptem na vysoké umístění u veřejnosti je samotný finalista ankety Auto roku model XCeed spadající do kategorie Střední crossovery a SUV.