KIA darovala vozy ke studijním účelům
KIA darovala vozy ke studijním účelům

Kia darovala středním průmyslovým školám v Plzni a Čáslavi vozy ke studijním účelům

  • Střední průmyslová škola dopravní v Plzni získala model Kia Sorento, VOŠ, SPŠ a OA v Čáslavi zase model Kia Picanto
  • Studenti mají možnost seznámit se s nejmodernějšími technologiemi spalovacích a elektrifikovaných vozů Kia
  • Studentům a učitelům je umožněn také přístup k interním vzdělávacím kurzům a materiálům značky Kia
  • Spolupráce se středními školami je dlouhodobá, značka dosud podpořila například školy v Brně, Havířově, Kyjově, Dubně či Otrokovicích

Společnost Kia Czech v rámci svého závazku podpory odborného vzdělávání v Česku darovala letos v červnu českým středním školám dva vozy, které budou sloužit k rozšíření možností jejich praktické výuky. Střední průmyslová škola (SPŠ) dopravní v Plzni získala model Kia Sorento, zatímco Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie v Čáslavi obdržela vůz Kia Picanto. Oba vozy disponují maximální výbavou a budou tak sloužit nejen pro praktickou výuku automechaniků či autoelektrikářů, ale také autotroniků, mechatroniků a dalších specializovaných profesí.

„Automobilový průmysl prochází v posledních letech výraznou proměnou. Ve všech částech vozů se uplatňují stále komplexnější technologie a diagnostické nástroje a pro celý český trh je důležité, aby budoucí profesionálové měli možnost pracovat s moderními vozy už v průběhu praktické výuky. Proto jsme rádi, že studenti si budou moci vyzkoušet práci s modely vybavenými řadou pokročilých systémů,“ říká Arnošt Barna, generální ředitel společnosti Kia Czech.

SPŠ dopravní v Plzni obdržela model Kia Sorento 2,2 CRDi vyrobený v roce 2013. Po elektromobilu Kia Soul EV, který plzeňská škola zakoupila díky získané dotaci v roce 2018, jde už o druhý vůz značky Kia, který bude škola pro praktickou výuku zaměřenou i na ekologické trendy využívat. Škola spolupracuje se značkou Kia už pět let, za tu dobu měli studenti možnost vyzkoušet si práci na nejrůznějších moderních komponentech vozů se spalovacím motorem i vozů s čistě elektrickým nebo hybridním pohonem - manuální převodovky, elektromotor, trakční akumulátor, další komponenty elektromobilu jako topení, řídicí jednotky nebo palubní nabíječka EV, které Kia škole zapůjčila. Studenti a učitelé mají zároveň přístup k vybraným edukačním videím určeným pro průběžné vzdělávání mechaniků v rámci dealerské sítě Kia a také možnost účastnit se školení, které Kia Czech organizuje.

„Chceme být školou reagující na vývojové trendy a můžeme prohlásit, že z dostupných informací jsme první školou v ČR, která výuku elektromobility pojala takto komplexně. Věříme, že v této oblasti neztratíme krok s dobou. Naší ambicí vždy bude vychovávat pro trh práce odborníky, kteří budou na vysoké odborné úrovni,“ říká Ing. Vladimír Baxa, zástupce ředitele pro praktické vyučování v SPŠD Plzeň.

VOŠ, SPŠ a OA v Čáslavi potom obdržela model Kia Picanto 1.0 CVVT LPG, rok výroby 2013. Škola využije vůz nejen v oborech, které přímo souvisejí s praktickou výukou profesionálů v odvětví automotive, ale i v dalších předmětech zaměřených na strojírenskou technologii. Picanto poslouží také zájmovému kroužku zaměřenému na základní stavební prvky a konstrukci automobilů a praktická cvičení. Vůz bude využit například i pro výuku předmětu mechatronika, který se zaměřuje na oblasti např. brzd, palivové soustavy apod. Studentům bude díky modelu Kia Picanto možné nasimulovat různé úlohy, najít, popřípadě naprogramovat nebo odhalit závadu. Také spolupráce školy v Čáslavi se značkou Kia je dlouhodobá, a to především díky autorizovanému dealerovi značky Kia, společnosti UNIKOM, a.s.

„V rámci jednotlivých zaměření našeho technického oboru chceme, aby se žáci učili znalostem a dovednostem na nejnovějších strojích a zařízeních, s kterými se setkají ve své následující praxi. A právě tato forma spolupráce se společností Kia Czech a předaný model splňují naši představu o současném a budoucím směřování naší školy a jejím neustálém přibližování k profesionální odbornosti našich absolventů. Tento dar výrazně podporuje úzké spojení studia s praxí,“ říká Ing. Vlastimil Andrle, zástupce ředitelky školy pro odborné technické vzdělávání VOŠ, SPŠ a OA Čáslav.

Předání obou vozů navazuje na řadu dalších aktivit společnosti Kia Czech směřujících k podpoře odborného vzdělávání. V minulosti značka podpořila například Integrovanou střední školu automobilní v Brně, která pro potřeby praktické výuky získala model Kia Ceed SW, manuální a automatické převodovky či motor z modelu Kia Sportage. Prostřednictvím společnosti AGROTEC a.s., autorizovaného dealera Kia, potom poskytla garanční díly například SPŠ elektrotechnické v Havířově, SOŠ a SOU Dubno, SPŠ Otrokovice či SOU Kyjov.