ŠKODA - 40. Valašská Rally
ŠKODA - 40. Valašská Rally

Jubilejní 40. Valašská Rally otevřela domácí soutěžní sezonu

Na startu úvodního podniku českého rally mistrovství nechyběla čtveřice dealerských posádek Škoda, cíl spatřily 3 z nich.

Letošní sezonu domácího mistrovství v automobilových soutěžích zahájila jubilejní 40. Kowax Valašská Rally ValMez. Rychlé a technicky náročné úseky legendární české soutěže dokonale prověřily připravenost posádek po zimní pauze. V kulisách proměnlivých klimatických podmínek zvítězil Václav Pech, který do té doby vedoucího Jana Kopeckého přeskočil až v závěrečné rychlostní zkoušce. Úřadujícího mistra ČR předjel v dramatické koncovce i Filip Mareš, který tak druhým místem zajistil nejlepší výsledek vozu Škoda. Valaška naznačila, že fanoušky letos čeká velmi vyrovnaná sezona.

Valašsko je krajem rally zaslíbené. Legendární soutěž, na které v minulosti často kralovaly vozy Škoda, letos slaví 40leté jubileum a stejně jako v předchozích letech otevírá seriál českých automobilových soutěží. A letos to bylo entré ve velkém stylu. Tempo od začátku soutěže dle očekávání udával Jan Kopecký z Agrotec Škoda Rally Teamu. Úřadující český šampion bez problémů kontroloval svou pozici až do závěrečné rychlostní zkoušky nazvané Velká Lhota. Na takřka dvacetikilometrovém úseku ale bývalého továrního pilota Škoda Motorsport přeskočil nejenom Václav Pech, ale i Filip Mareš – na Valašské Rally 2022 nejrychlejší pilot vozu Škoda. Jan Kopecký dle svých slov doplatil na horší přilnavost pneumatik Pirelli na povrchu, kde se střídalo sucho, vlhko, zcela mokro i blátivo. Na obutí této značky jede reprezentant hustopečského Agrotec Škoda Rally Teamu první sezonu.

Druhé místo si z Valašska odváží Filip Mareš, když po vlažnějším úvodu soutěže předváděl kvalitní a především vyrovnaný výkon za volantem speciálu Škoda Fabia Rally2 evo z limitované edice Edition 120. Filip Mareš, který reprezentuje barvy mladoboleslavského Laureta Auto Škoda Teamu, tak znovu prokázal svou stále se lepšící výkonnost a úspěšně vykročil za obhajobou titulu vicemistra ČR. „Jsme velmi spokojeni, v náročných podmínkách jsme odvedli dobrý výkon. Letošní sezona slibuje zajímavé souboje a my bychom chtěli i nadále promlouvat do pořadí na předních příčkách,“ uzavřel Valašku stříbrný Mareš, jenž se ujal vedení v průběžném pořadí mistrovství ČR.

Nikoliv podle představ se úvod sezony vydařil zbývajícím dvěma Škoda dealerským týmům. Adam Březík ze zlínského Samohýl Škoda Teamu havaroval již ve druhé rychlostní zkoušce a druhý den nastoupil bez naděje na dobré umístění pouze kvůli sbírání zkušeností. Dominik Stříteský z týmu ACA Škoda Vančík Motorsport byl diskvalifikován poté, co od konkurenčního týmu přijal po sérii defektů cizí pomoc v podobě náhradní pneumatiky.

Číslo soutěže: 5 – tolik vozů Škoda dojelo v top 10 Valašské Rally ValMez 2022

  • 1. Václav Pech/Petr Uhel (EuroOil Team/Ford Focus WRC 06) 1:26:51,2
  • 2. Filip Mareš/Radovan Bucha (Laureta Auto Škoda Team/Škoda Fabia Rally2 evo) +4,1
  • 3. Jan Kopecký/Jan Hloušek (Agrotec Škoda Rally Team/Škoda Fabia Rally2 evo) +8,6
  • 4. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk (Polsko/Škoda Fabia Rally2 evo) +1:59,0
  • 5. Tom Kristensson Tom/Andreas Johansson (Švédsko/Hyundai i20 R5) +2:30,9
  • 6. Jaroslav Melichárek/Erik Melichárek (Melico Racing/Ford Fiesta RS WRC) +5:24,3
  • 7. Maciej Lubiak/Grzegorz Dachowski (Polsko/Škoda Fabia Rally2 evo) +6:18,0
  • 8. Karel Trojan/Zdeněk Jůrka (Korno Motorsport/Škoda Fabia Rally2) +6:29,8
  • 9. Karel Trněný/Václav Pritzl (Profico/Ford Fiesta R5) +7:51,0
  • 10. Ondřej Šimek/Vítězslav Baďura (Shivamotoshop/Ford Fiesta R5) +8:20,8

skoda valasska rally 2022 02 skoda valasska rally 2022 03

skoda valasska rally 2022 04 skoda valasska rally 2022 05