ŠKODA MOTORSPORT - Jan Kopecký MČR
Jan Kopecký vstupuje do obnoveného MČR v rallye

Jan Kopecký vstupuje do obnoveného MČR v rallye s novým spolujezdcem, ale nezměněnými cíli

Úřadující český mistr Jan Kopecký se po vynucené koronavirové pauze vrací s novým spolujezdcem Janem Hlouškem. Dvojice má za cíl zisk mistrovského titulu.

Sezonu mistrovství ČR v automobilových soutěžích, stejně jako většinu ostatních sportovních disciplín, tvrdě postihla situace okolo vládních opatření souvisejících s pandemií COVID-19. Přestože se v letošním roce neodjela zatím ještě žádná z plánovaných soutěží, tovární tým Škoda Motorsport hlásí připravenost k opětovnému startovnímu výstřelu. S vozem Škoda Fabia Rally2 evo a novou tovární posádkou Jan Kopecký – Jan Hloušek se chce na domácích tratích znovu ukázat v tom nejlepším světle a navázat tak na řadu dosavadních úspěchů v tradičně silně obsazeném českém rallye seriálu.

S uvolňováním opatření proti šíření COVID-19 jde ruku v ruce i oživení soutěží jednotlivých sportovních disciplín, včetně automobilových rallye. Svou novou podobu už zná i upravený kalendář SONAX Mistrovství České republiky v automobilových rally 2020. V něm chce mezi favority patřit nově složená posádka Jan Kopecký – Jan Hloušek z továrního týmu Škoda Motorsport. Pilot Jan Kopecký se netají nejvyššími ambicemi a rád by obhájil titul domácího šampiona. Pokud by se mu to povedlo, zapsal by se do historických tabulek. Mistrem republiky by se Jan Kopecký stal již poosmé, což se žádnému z jeho předchůdců zatím nepodařilo. Současně aspiruje na 6. titul v řadě za sebou – i to by byl rekordní zápis do historie. Pro spolujezdce Jana Hlouška jde naopak o novou kapitolu v jeho kariéře, jakkoliv patří ke známým a úspěšným navigátorům. K dohodě o spolupráci došlo v okamžiku, kdy Jan Hloušek ukončil své angažmá u Filipa Mareše, vedle něhož strávil většinu své dosavadní úspěšné kariéry. Jan Kopecký byl po ukončení spolupráce s Pavlem Dreslerem v kontaktu s několika potenciálními spolujezdci. Pro Jana Hlouška nakonec rozhodla i loňská pozitivní zkušenost ze společných startů na Wales Rally a Rally Catalunya, kde Hloušek Kopeckému vypomáhal při jeho startech v seriálu WRC2 Pro.

Oba Janové – Kopecký i Hloušek – mají několik zajímavých společných věcí. Oba začínali svou rallye kariéru s vozem značky Škoda. Jan Hloušek, rodák z Jablonce nad Nisou, svou dráhu odstartoval v roce 2012, kdy se jako pilot zúčastnil domácí Rally Liberec s takřka sériovým vozem Škoda Felicia. Premiéru na pozici spolujezdce zažil o rok později při Rally Kostelec nad Orlicí. Ve východočeském městě nyní žije a pracuje i Jan Kopecký, jenž do světa rallye vstoupil za volantem speciálu Škoda Octavia. A ještě jedna společná věc oba Jany spojuje – s vozy Škoda jsou oba mistři Evropy v rallye. Jan Kopecký se jím stal v roce 2013, Jan Hloušek je juniorským mistrem Evropy z roku 2019. Oba pánové by si ale jistě rozuměli i mimo pracovní dobu tovární posádky, protože společně mají rádi sjezdové lyžování. „Těším se na novou výzvu a práci ve velkém týmu. S Filipem Marešem jsem okusil profesionální přístup k rallye, ale tohle bude zcela jiná zkušenost. Uvědomuji si, že vysoké nároky budou vedle samotné práce v autě nejenom na fyzickou přípravu, ale také na marketingové a mediální aktivity,“ komentuje novou životní etapu Jan Hloušek.

Nová dvojice Jan Kopecký – Jan Hloušek se poprvé představí již tento víkend v Sosnové u České Lípy, kde se koná jedna z prvních závodních akcí letošního koronavirem okleštěného rallye kalendáře. V sobotu 20. června 2020 se na Autodromu Sosnová uskuteční MOGUL Test Rally, při které budou připraveny celkem tři okruhové rychlostní zkoušky o celkové délce 30 kilometrů. Všechny rychlostní zkoušky, včetně servisního zázemí, budou umístěny v areálu autodromu, kde bude možné dodržet všechna aktuálně platná hygienická opatření stanovená vládou ČR. Zkoušky budou obsahovat rychlé i technické úseky s měnícím se povrchem. Kromě speciálu Škoda Fabia Rally2 evo v továrních barvách zabojuje o přední umístění i řada dalších vozů Škoda. Jejich posádky budou těžit z ještě lepší péče, kterou oddělení Škoda Motorsport věnuje soukromým týmům v rámci svého zákaznického programu. Ten se i v roce 2020 velmi dobře rozvíjí, počet prodaných vozů Škoda Fabia Rally2 a Rally2 evo překonal hranici 350 kusů. Letos plánuje Škoda Motorsport ještě větší důraz na zákaznický program, což v praxi znamená těsnější kooperaci s týmy, které si vůz Škoda Fabia Rally2 zakoupily.

ČÍSLO DNE: 303

Tolika absolvovanými rallye se v součtu může pochlubit nově vzniklá tovární posádka Jan Kopecký – Jan Hloušek. Kopecký do společné statistiky přispěl 231 starty v různých šampionátech po celém světě, Hloušek má na kontě 72 startů, z toho jeden dokonce v roli pilota.

Kalendář SONAX Mistrovství České republiky v rallye 2020

  • 48. Rallye Český Krumlov 22. - 24. 5. (ZRUŠENO)
  • Agrotec Petronas rally Hustopeče 19. - 20. 6. (ZRUŠENO)
  • Rally Bohemia Mladá Boleslav 11. - 12. 7.
  • 39. KOWAX Valašská Rally Valmez 7. - 9. 8.
  • Barum Czech Rally Zlín 28. - 30. 8.
  • 41. Invelt Rally Pačejov 27. - 28. 9.
  • 55. Rallye Šumava Klatovy 6. - 7. 11.