ŠKODA - SONAX MISTROVSTVÍ ČR
Jan Kopecký/Jan Hloušek s vozem Škoda Fabia Rally2

Jan Kopecký/Jan Hloušek s vozem Škoda Fabia Rally2 evo stříbrní v předčasně ukončeném MČR v rally 2020

Jan Kopecký/Jan Hloušek s vozem Škoda Fabia Rally2 evo skončili po třech odjetých soutěžích z původně vypsaného čtyřdílného kalendáře SONAX Mistrovství ČR v rally 2020 na stříbrné pozici.

SONAX Mistrovství ČR v rally 2020 se do historie českého motoristického sportu zapíše hned několika nej. I když se kvůli koronavirovým opatřením odjelo nejméně soutěží v historii a okolo tratí se z důvodu diváckých restrikcí sešlo nejméně fanoušků, bylo se na co dívat. Věrní fanoušci byli svědky jednoho z nejtěsnějších soubojů o vítězství nejenom v jednotlivých soutěžích, ale i v celém seriálu. Mistry ČR pro rok 2020 se nakonec stala posádka Václav Pech/Petr Uhel s vozem Ford Focus RS WRC ’06. Jan Kopecký s Janem Hlouškem skončili při své premiérové společné sezoně na druhé příčce.

Důležité vítězství tovární dvojice Kopecký/Hloušek, kteří stylem start-cíl kralovali na Invelt Rally Pačejov, na předposledním podniku letošního čtyřdílného českého šampionátu dávalo tušit dramatické vyvrcholení vypjatého ročníku v tuzemsku nejpopulárnější motoristické disciplíny. Pro smazání sedmibodového manka a přeskočení do té doby vedoucího Václava Pecha potřeboval Jan Kopecký vyhrát obě etapy klatovské soutěže. K tomu nakonec nedošlo, protože koronavirová opatření nedovolila konání legendu jménem Rally Šumava, která se po přesunu z jara na podzimní termín přejmenovala na Rally Klatovy. „Zrušení Šumavy nás mrzí hned z několika důvodů – vedle nemožnosti porvat se o titul jde i o zmařenou práci pořadatelů, nicméně toto rozhodnutí respektujeme a plně chápeme. Kvůli aktuální situaci musí všechno stranou, rallye nevyjímaje. Gratuluji Václavovi Pechovi i celému jeho týmu k zisku mistrovského titulu. Jelo se na limitech jezdců i techniky a jsem přesvědčený, že to muselo všechny zúčastněné maximálně těšit,“ komentuje závěr předčasně ukončené sezony Michal Hrabánek, vedoucí týmu Škoda Motorsport. Tomu vedle špičkového nasazení české tovární posádky dělaly během roku radost i úspěchy dealerských a zákaznických týmů startujících s vozy Škoda Fabia Rally2 a Rally2 evo.

Na sezonu 2020 se už navždy bude vzpomínat především díky velmi vyrovnaným soubojům o vítězství doslova v každé rychlostní zkoušce. Především na prvních dvou soutěžích koronavirem zredukovaného mistrovství, na Rally Bohemia a na Kowax ValMez Rally, bojovali Jan Kopecký s Václavem Pechem doslova o každou desetinu sekundy a každý metr tratí kvalitně připravených a vždy dobře zabezpečených rychlostních zkoušek. Čeští pořadatelé i letos odvedli ohromný kus práce. „Gratuluji Václavu Pechovi k titulu. Nevyhráli jsme, přesto jsem v rámci panujících podmínek spokojený a pyšný na celý český rallysport, kdy pořadatelé dokázali i v tak složité době uspořádat kvalitní soutěže, na kterých se předváděl velký sport. Při všech našich letošních startech jsem se mohl 100% spolehnout na špičkově připravený vůz Škoda Fabia Rally2 evo, perfektní navigaci Jana Hlouška a samozřejmě jako vždy i na komfortní zázemí a podporu od týmu Škoda Motorsport. Nyní, na konci sezony, bych rád pozdravil i všechny fanoušky sportu, který všichni společně milujeme,“ hodnotí nezvyklý rok 2020 jezdec továrního týmu Jan Kopecký.

Soutěžní pauzu v podobě nedokončeného českého mistrovství tým Škoda Motorsport ani posádka Jan Kopecký/Jan Hloušek rozhodně neproměnili v odpočinek. Závodní výpadek byl nahrazen další prací na průběžném vylepšování speciálu Škoda Fabia Rally2 evo. Více než 370 prodaných kusů úspěšného českého soutěžního speciálu je ohromným závazkem pro další rozvoj zákaznického programu. Vedle toho už se v Mladé Boleslavi dolaďují plány aktivit na rok 2021. „Již nyní můžeme potvrdit, že v příštím roce tovární tým Škoda Motorsport nepojede MČR v rally, tudíž ani Jan Kopecký nebude reprezentovat tovární barvy. S Janem máme nicméně jako Škoda Motorsport platnou smlouvu a bude u nás pokračovat v roli testovacího jezdce,“ dodává Michal Hrabánek. Za Škoda Motorsport Jan Kopecký závodil od roku 2009. V barvách továrního týmu dokázal získat nejen 6 titulů mistra ČR, ale stal se také mistrem světa v kategorii WRC2, mistrem Evropy i asijsko-pacifickým šampionem.

„Pro příští rok jsme se rozhodli u příležitosti oslav 120. výročí značky Škoda v motorsportu výraznějším a rozsáhlejším způsobem podporovat skrze autorizované obchodní partnery Škoda AUTO Česká republika větší počet soukromých jezdců startujících s vozy Škoda Fabia Rally2 a Rally2 evo, abychom nabídli rallyovým fanouškům v České republice co nejlepší sportovní zážitky při sledování nadcházejícího ročníku domácího šampionátu. Jednání o spolupráci probíhají i s Janem Kopeckým, který by se mohl stát jezdcem jednoho z podporovaných dealerských týmů pro starty v seriálu MČR 2021. Více informací sdělíme už v průběhu prosince,“ říká Petr Janeba, vedoucí marketingu Škoda AUTO Česká republika.

Věděli jste, že…

…Jan Kopecký s Janem Hlouškem ujeli v letošním roce 445,26 ostrých závodních kilometrů? Kromě dvou defektů pneumatik nezaznamenali u svého vozu Škoda Fabia Rally2 evo jediný technický problém.

Číslo sezony:

25

Tolik rychlostních zkoušek z celkového počtu 47 odjetých vyhrála během letošní sezony posádka Jan Kopecký/Jan Hloušek se speciálem Škoda Fabia Rally2 evo. Mistři ČR Václav Pech s Petrem Uhlem byli nejrychlejší na 20 testech.

Konečné pořadí SONAX MČR v rally 2020 (odjety 3 podniky ze 4 vypsaných):

  • 1. Václav Pech/Petr Uhel (EuroOil Team/Ford Focus WRC 06) 163 bodů
  • 2. Jan Kopecký/Jan Hloušek (Škoda Motorsport/Škoda Fabia Rally2 evo) 156 bodů
  • 3. Jan Černý/Petr Černohorský (Mogul Benzina Racing 21/Volkswagen Polo R5) 93 bodů
  • 4. Filip Mareš/Radovan Bucha (Laureta Auto Škoda Team/Škoda Fabia Rally2 evo) 80 bodů
  • 5. Miroslav Jakeš/Petr Machů (Samohýl Škoda Team/Škoda Fabia Rally2) 65 bodů