KIA - inflace požírá lidem úspory
KIA - inflace požírá lidem úspory

Inflace požírá lidem úspory. Kdo nemá na nemovitost, kupuje automobil

  • Kia Czech hlásí nárůst prodejů o více než 30 % a stále dostatečnou zásobu skladových vozů
  • Vysoká míra inflace bude snižovat hodnotu úspor českých domácností i v příštím roce
  • Důvodem k výměně staršího vozu za nový jsou i aktuálně vysoké výkupní ceny v autobazarech

Pro spoustu lidí, kteří nemají úspory v řádech milionů korun, se stává pořízení automobilu způsobem, jak se bránit rostoucí inflaci. Vypovídají o tom mimo jiné statistiky automobilky Kia, jež zaznamenala výrazný meziroční nárůst prodejů soukromým zákazníkům. V českých domácnostech aktuálně končí zhruba každý třetí prodaný vůz této značky, což představuje největší podíl na tuzemských prodejích v historii společnosti. Pořízením nového vozu lidé chtějí ochránit své úspory před znehodnocením, u většiny automobilek však odcházejí s nepořízenou z důvodu nedostatku čipů.

„Díky kontrahovaným dodávkám čipů jsme stále schopni dodržet běžné dodací lhůty do dvou týdnů u skladových vozů a dva až šest měsíců při zadání vozidla do výroby. Taková rychlost výroby je na trhu stále vzácnější, což dokazuje například opačný vývoj u řady automobilek, které omezují svůj provoz,“ uvedl Arnošt Barna, generální ředitel společnosti Kia Czech, a dodal: „Zatímco celkový automobilový trh poklesl v září o 15 %, naše prodeje vzrostly zhruba o třetinu. Také díky tomu Kia aktuálně drží čtvrté místo na tuzemském automobilovém trhu.“

Výměně staršího vozu za nový nahrává i vývoj na trhu s ojetými auty. Průměrná cena bazarových vozů na konci letošního třetího čtvrtletí meziročně stoupla o 9,4 % na 250 000 korun, konkrétně o více než 21 000 korun. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia, jež se zabývá prověřováním původu ojetin. S růstem prodejních cen však rostou i ceny výkupní. Realitou se tak již stává, že zákazník, který v loňském roce koupil ojeté auto, za něj letos při prodeji dostal více peněz, přestože byl vůz o rok starší. Podle Cebia je tak například možné prodat letos šest let starou Škodu Octavii až o 20 000 korun dráž než loni pětiletou.

Míra inflace se v ČR podle Českého statistického úřadu zvyšuje již třetí měsíc v řadě a za toto období vzrostla o více než dva procentní body na 4,9 %. Pro zájemce o nový vůz to v praxi znamená, že pokud svůj nákup odloží o rok a míra inflace zůstane stejná, jejich dnešní úspory například ve výši půl milionu korun budou mít za rok hodnotu zhruba 476 000 korun. Podle odborníků má navíc míra inflace růst i po zbytek roku a přiblížit se šestiprocentní hranici.

„Růst cen táhnou nejen obecně diskutované energie či náklady na bydlení, ale také ceny produktů, které přímo nespotřebováváme. Jsou to třeba materiály, které již nyní například v segmentu plastových obalů zvedly náklady až o 100 %. Inflaci tlačí vzhůru také nedostatek pracovníků a růst mezd, který předstihuje růst produktivity práce. Optimisticky bychom mohli doufat, že v příštím roce inflace alespoň mírně klesne a skončíme na hodnotě čtyř procent. V tomto ohledu jsem však spíše skeptický a obávám se, že nakonec bude ještě mnohem vyšší,“ uvedl v této souvislosti Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.