ŠKODA - Estonská rallye
ŠKODA - Estonská rallye

Estonská rallye: Andreas Mikkelsen chce posílit své vedení

Norové Andreas Mikkelsen a jeho spolujezdec Ola Fløene se zúčastní sedmého kola FIA Mistrovství světa v rallye (WRC) za volantem vozu Škoda Fabia Rally2 evo.

První polovina letošního FIA Mistrovství světa v rallye vyvolala u Andrease Mikkelsena (N) smíšené pocity. Po úspěšném začátku s vítězstvím ve své kategorii na Rallye Monte-Carlo a druhým místem na Finské Arctic rallye za volantem vozu Škoda Fabia Rally2 evo týmu Toksport WRT postihla Mikkelsena a spolujezdce Olu Fløeneho (N) smolná série. Přesto stále vedou klasifikaci jezdců a spolujezdců kategorie WRC2. V sedmém kole FIA Mistrovství světa v rallye, které se koná v Estonsku, mají za úkol dalším dobrým výsledkem toto vedení posílit. Jejich kolegové z týmu Toksport WRT podporovaného Škoda Motorsport, Marco Bulacia/Marcelo Der Ohannesian (BOL/RA), jsou v současné době v celkovém hodnocení šampionátu v kategorii WRC2 na třetím místě. Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem s privátně nasazeným vozem Škoda Fabia Rally2 evo opět patří k favoritům na vítězství v kategorii WRC3. Před začátkem rallye v Estonsku je polská posádka na druhém místě v celkové klasifikaci této kategorie.

Andreas Mikkelsen je vždy pozitivně naladěný, a to přesto, že se mu během posledních kol FIA Mistrovství světa v rallye (WRC) zjevně přestalo dařit. Bezprostředně po Italské rallye na Sardinii, kde se se svým vozem Škoda Fabia Rally2 evo převrátil na střechu a nezískal tak žádné mistrovské body, zahájil důkladnou přípravu na sedmé kolo FIA Mistrovství světa v rallye, které se jede v Estonsku. Zúčastnil se dvou šotolinových rallye zařazených do FIA Mistrovství Evropy v rallye (ERC), které se jely v Polsku a Lotyšsku.

Andreas Mikkelsen vysvětluje: „Nedávné šotolinové soutěže FIA Mistrovství Evropy v rallye byly dobrou přípravou na Estonskou rallye s rychlými a hladkými šotolinovými rychlostními zkouškami. V roce 2019, kdy se tato rallye konala jako propagační podnik, jsem skončil celkově druhý. Loni, kdy byla soutěž poprvé součástí FIA Mistrovství světa v rallye, jsem ji nestihl odjet. Nemohu se dočkat, až se vrátím na fantastické šotolinové rychlostní zkoušky a k místním nadšeným fanouškům rallye.“ Během první poloviny letošní sezony FIA Mistrovství světa v rallye předváděl Mikkelsenův kolega z týmu Toksport WRT Marco Bulacia z Bolívie společně se svým spolujezdcem Marcelem Der Ohannesianem z Argentiny stabilní výkony. Díky dobrým výsledkům drží jihoamerická posádka vozu Škoda Fabia Rally2 evo třetí místo v celkovém hodnocení kategorie WRC2.

Kajetan Kajetanowicz a jeho spolujezdec Maciej Szczepaniak se svým soukromým vozem Škoda Fabia Rally2 evo v kategorii WRC3 již vyhráli Chorvatskou a Portugalskou rallye. V Itálii zažili komplikace kvůli nehodě. Úkol polské posádky pro Estonskou rallye je jasný: snížit ztrátu na vedoucího jezdce šampionátu. Konkurence je však silná, Kajetanowicz čelí soupeřům jedoucím taktéž s privátně nasazenými vozy Škoda. Mezi nimi jsou místní hrdinové Raul Jeets/Andrus Toom (Team Sports Racing Technologies/SRT), stejně jako Finové Mikko Heikkilä/Topi Luhtinen (TGS Worldwide) a Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen z týmu Toksport WRT. Dalším jezdcem, kterého je rozhodně třeba sledovat, je současný lídr FIA Mistrovství Evropy v rallye Alexej Lukyanuk. „Ruská raketa“ se spolujezdcem Jaroslavem Fedorovem startují s vozem Škoda Fabia Rally2 evo týmu Sports Racing Technologies. Mezi 24 vozy silné skupiny Rally2, které soutěží především v kategoriích WRC2 a WRC3, je s dvanácti přihláškami opět nejpočetnější značkou Škoda.

Estonská rallye, která se jede na 24 rychlostních zkouškách o celkové délce 319,38 kilometru, odstartuje ve čtvrtek (15. července) „show-stage“ ve městě Tartu. Slavnostní vyhlášení vítězů je naplánováno na neděli (18. července) v 15:21 hodin místního času.

Věděli jste, že…

…Estonská rallye je největším motoristickým podnikem v Pobaltí a že rallye je v Estonsku jedním z nejpopulárnějších sportů?

…Estonská rallye se v roce 2019 konala jako propagační podnik s cílem získat místo v kalendáři FIA Mistrovství světa v rallye?

…o rok později byla Estonská rallye poprvé součástí FIA Mistrovství světa v rallye?

…Estonská rallye v roce 2020 po přestávce způsobené pandemií odstartovala WRC po změně kalendáře celou sezonu?

První 3 celkového pořadí WRC2/jezdec (po 6 z 12 kol)

 • 1. Andreas Mikkelsen (N), Škoda Fabia Rally2 evo, 68 bodů
 • 2. Mads Østberg (N), Citroën C3 Rally2, 66 bodů
 • 3. Marco Bulacia (BOL), Škoda Fabia Rally2 evo, 63 bodů

První 3 celkového pořadí WRC2/týmy (po 6 z 12 kol)

 • 1. Toksport WRT (Škoda), 125 bodů
 • 2. Movisport, 125 bodů
 • 3. M-Sport Ford World Rally Team, 104 bodů

První 3 celkového pořadí WRC3/jezdec (po 6 z 12 kol)

 • 1. Yohan Rossel (F), Citroën C3 Rally2, 98 bodů
 • 2. Kajetan Kajetanowicz (PL), Škoda Fabia Rally2 evo, 64 bodů
 • 3. Nicolas Ciamin (F), Citroën C3 Rally2, 57 bodů

Kalendář FIA Mistrovství světa v rallye pro rok 2021:

 • Rallye Monte-Carlo 21.–24. ledna
 • Finská Arctic rallye 26.–28. února
 • Chorvatská rallye 22.–25. dubna
 • Portugalská rallye 20.–23. května
 • Italská rallye (Sardinie) 3.–6. června
 • Safari rallye (Keňa) 24.–27. června
 • Estonská rallye 15.–18. července
 • Belgická rallye 13.–15. srpna
 • Acropolis rallye (Řecko) 9.–12. září
 • Finská rallye 30. září–3. října
 • Španělská rallye 14.–17. října
 • Japonská rallye 11.–14. listopadu