Cestování s dětmi
Důležité tipy pro cestování s dětmi ve vozech Škoda

Škoda Originální příslušenství nabízí 4 varianty dětských autosedaček pro děti všech věkových kategorií.

Mladá Boleslav, 21. února 2020 – Díky své prostornosti a vysoké užitné hodnotě jsou vozy Škoda oblíbenou volbou rodin s dětmi. Cestování s dětmi vyžaduje použití schválených a pro děti vhodných autosedaček, které jim v případě nehody poskytnou maximální možnou ochranu. Nejbezpečnějším místem v autě je pro dítě zadní sedadlo, ovšem přípustná je rovněž přeprava dětí na sedadle spolujezdce. Škoda Originální příslušenství nabízí vhodné autosedačky pro děti všech věkových kategorií.

Děti potřebují ve voze tu nejlepší ochranu. Jejich svaly a kosti jsou stále ve vývinu a nejsou tak pevné a odolné jako u dospělých, proto je důležité, aby se malým pasažérům během cestování autem dostalo náležité ochrany. Dle národních předpisů děti do výšky 150 cm a tělesné hmotnosti do 36 kg musí cestovat v autosedačce. Všechny dětské autosedačky z nabídky Škoda Originální příslušenství plní aktuální normu ECE a prošly také řadou přísných testů jako například nárazovými testy NCAP nebo bezpečnostními požárními testy.

Nejbezpečnějším místem ve voze je pro děti zadní sedadlo, optimálně na straně za spolujezdcem, kde hrozí nejméně rizik při nastupování, vystupování nebo poutání. Menší děti mohou cestovat otočené proti směru jízdy na předním sedadle spolujezdce za předpokladu, že je deaktivován čelní airbag spolujezdce. Otočení ve směru jízdy je povoleno, jen pokud je k takovému použití daná sedačka oficiálně schválena. Řidič si tyto informace může ověřit v manuálu k autosedačce nebo v návodu k obsluze vozu, a také se může poradit se svým prodejcem. Před nákupem autosedačky je vhodné ji ve voze vyzkoušet, čímž lze odhalit např. krátký bezpečnostní pás nebo nevhodnou velikost pro daný vůz.

Dětská autosedačka může být ve voze upevněna tříbodovým bezpečnostním pásem nebo pomocí systému ISOFIX. U systému ISOFIX se kotvy umístěné na sedačce připojí ke dvěma kotevním bodům, které se nacházejí na sedadlech mezi sedákem a opěradlem. Toto pevné spojení s karoserií vozu zajišťuje vyšší bezpečnost, jednoduchou manipulaci a eliminuje chyby spojené se špatnou instalací. Dodatečnou stabilitu dětské autosedačce dává třetí kotevní bod, který se nachází převážně před sedadlem v prostoru nohou. Všechny současné modely Škoda jsou kromě systému ISOFIX vybaveny třetím úchytným bodem TopTether ve formě háčku na zadní straně opěráku sedadel. Modely Škoda Scala a Kamiq nabízejí standardně systém uchycení ISOFIX s TopTether i na sedadle spolujezdce.

Dětské autosedačky kategorii 0 a 0+: Škoda BABY-SAFE

Plus Dětské autosedačky jsou rozděleny do pěti kategorií. Kategorie 0 je vhodná pro novorozence a kategorie 0+ pro děti do hmotnosti 13 kg. Tyto autosedačky se umísťují výhradně proti směru jízdy, aby se předešlo přílišnému namáhání zad a krku dítěte při nouzovém brzdění. Před instalací takové autosedačky v ní musí být kojenec již připoután. Autosedačka se pak položí na sedadlo, bezpečnostní pásy se protáhnou určenými otvory a zajistí. Poté se bezpečnostní pás upraví a pevně utáhne i na zadní straně autosedačky. Držadlo autosedačky se upraví do cestovní pozice. Na závěr je třeba tahem zkontrolovat správné utažení bezpečnostních pásů. Alternativou pro upevnění autosedačky kategorie 0 a 0+ je upevnění zacvaknutím do předpřipravené základny aretované pomocí systému ISOFIX. Dětská autosedačka Škoda BABY-SAFE Plus je dodávaná včetně ISOFIX základny.

Dětské autosedačky kategorie 1: Škoda ISOFIX DUO plus TopTether

Do kategorie 1 patří autosedačky pro děti ve věku od 9 měsíců do 4 let. Sedačky jsou orientovány většinou ve směru jízdy a nabízejí výbornou ochranu. V případě nárazu sedačky dobře absorbují energii a chrání především hlavu a krk, které jsou nezranitelnější. Vnější skořepina sedačky slouží také jako ochrana proti předmětům volně letícím kabinou během nárazu. Při volbě autosedačky je nutné dbát především na správnou velikost, protože jen dostatečně velká sedačka nabízí dítěti přiměřený komfort a bezpečí. Autosedačka se zapojuje do ISOFIX kotevních bodů, TopTether úchyt se zajišťuje do háčku na zadní straně opěradla sedadla. Dítě je v sedačce zabezpečeno pětibodovým pásem. Z bezpečnostních důvodů není vhodné dítě zapínat do sedačky v teplém oblečení jako je zimní bunda, a pokud je to nutné, měla by se bunda přehodit až přes bezpečnostní pásy. Připoutání je tak těsnější a bezpečnostní pásy dítě rychleji zadrží během nouzového brzdění. Společnost Škoda AUTO nabízí v této kategorii dětskou autosedačku ISOFIX DUO plus TopTether.

Dětské autosedačky skupiny 2 a 3: Škoda Kidfix XP a Škoda Kidfix XP II

Dětské autosedačky kategorie 2 a 3 jsou vhodné pro děti starší 4 let s hmotností nepřesahující 36 kg. Děti starší 4 let již mohou pro cestování použít jen takzvaný podsedák, ale výrazně lepší ochranu před zraněním hlavy nebo krku během případné nehody jim poskytuje dětská autosedačka s opěradlem a bočním vedením jako např. Škoda Kidfix XP a Škoda Kidfix XP II. Dětskou sedačku stačí položit na sedadlo a dítě v ní připoutat bezpečnostními pásy. Alternativou je dodatečné uchycení pomocí kotevních bodů ISOFIX. Při výběru dětské autosedačky je potřeba dbát nejen na pohodlí dítěte během cesty, ale i při nastupování a vystupování.

Cestování se zvířaty

Přeprava zvířat v osobních vozech není nijak regulována. Nejvhodnějším místem pro přepravu zvířat jsou zadní sedadla doplněná odpovídajícím zabezpečením. Škoda Originální příslušenství nabízí ochranné potahy zadních sedadel nebo bezpečnostní pásy pro psy v několika velikostech. Tyto popruhy se zapínají do zámku bezpečnostního pásu. Zvířata by se v žádném případě neměla poutat za obojek. Větší zvířata se mohou přepravovat i v zavazadlovém prostoru. V takovém případě je vhodné pro jejich ochranu i ochranu pasažérů použít mřížku nebo síť oddělující zavazadlový prostor od interiéru. Zavazadlový prostor může ochránit také protiskluzová podložka.