CUPRA Tavascan - jeden z nás

  • Nový model značky CUPRA přináší budoucí designový styl značky, která si zachovává svou podstatu vyzývateley.
  • Šéfdesignér značky CUPRA Jorge Diez hovoří po světové premiéře v Berlíně o tom, jaké to bylo vytvářet 100% elektrické SUV kupé.
  • CUPRA Tavascan je revolucí designu značky s novým charakteristickým vzhledem světlometů v podobě očí se třemi trojúhelníky, osvětleným logem a dosud nevídanou centrální páteří v interiéru.

Praha, 22-06-2023 - Každý nový model začíná vznikat kreativním cvičením designérů. Je to tvorba bez hranic. Návrhy musejí vynikat, překvapovat a ukazovat cestu pro budoucí vývoj designu značky. Příslušný model se možná stane ukázkou, jakým směrem se chce značka vydat, nebo něčím, na co si můžete sáhnout. To je případ modelu CUPRA Tavascan. Když byl odhalen v roce 2019 na Frankfurtském autosalonu jako koncepční vůz, překvapil svými odvážnými liniemi a designem, který porušoval pravidla. O čtyři roky později znovu ohromil svět při své světové premiéře v Berlíně, protože neztratil nic ze své esence a současně zachovává vůdčí motiv značky CUPRA - pokud o tom můžeme snít, dokážeme to i vytvořit.

Kus budoucnosti

Když šéfdesignér značky CUPRA Jorge Diez začal se svým týmem skicovat kontury návrhu nového elektrického SUV kupé, věděl, že pro některé lidi bude takový vůz už nepřijatelný: "Chcete-li vytvořit něco jedinečného, chcete-li vytvořit silný charakter, nemůžete se zavděčit všem. To by znamenalo, že ztratíte svou identitu. A to u značky CUPRA neděláme," říká Diez, a dodává: "Jako designéři máme povinnost posouvat hranice, aniž bychom přemýšleli nad tím, co tomu asi řeknou lidé. Musíme jít svou vlastní cestou. A přesně tak jsme postupovali s modelem CUPRA Tavascan. Není to reakce na změnu. Je to vůz, který změnu vytváří."

Extrémně emocionální

CUPRA Tavascan je druhým 100% elektromobilem značky. Tento model má silný charakter, který vyjadřuje nový přístup. "Tmavá přední maska, ve spojení s progresivním, skulpturálním designem kapoty ve tvaru písmene V, mu propůjčuje sportovní, jedinečnou identitu. Společně vytvářejí pocit silného napětí," říká designér. Tento koncept vnějšího designu umocňuje nový výraz, který přídi dodávají charakteristické světlomety, jejichž tvary připomínají oči se třemi trojúhelníkovými prvky. "Jsou novou ikonou značky CUPRA, která ukazuje její silnou identitu společně s poprvé použitým osvětleným logem."

Nové ikony pro prvního v řadě

Jestliže se exteriér modelu CUPRA Tavascan vyvinul v budoucí design značky, jeho interiér je ještě revolučnější. Charakter, o němž Diez hovoří, je přítomen také v interiéru díky další z nejreprezentativnějších ikon tohoto modelu - jeho centrální páteři. "Pro nás je to dosud nevídané umělecké dílo, nejikoničtější část tohoto interiéru, která ukazuje kostru, jež nese celou přístrojovou desku, a vytváří tak skulpturální, futuristický interiér," říká šéfdesignér značky CUPRA. "Tyto prvky maximalizují dojem prostornosti v kabině a v kombinaci s progresivním dekoračním osvětlením vytvářejí jedinečný designový styl plný charakteru."

Jeden z nás

Dubnová světová premiéra modelu CUPRA Tavascan v Berlíně byla výsledkem mnohaleté práce značky, která během krátké doby své existence nepřestává udivovat a která činí další kroky s každým novým modelem. Pro tým designérů to nebyla prostě jen další premiéra. "Každý okamžik, v němž konečně odhalujeme veřejnosti nový model, je pro nás opravdu výjimečný. Je to splněný sen na konci tak tvrdé práce. Jednoduše ohromující," říká nakonec Jorge Diez.

cupra tavascan design 02 800 cupra tavascan design 03 800

cupra tavascan design 05 800 cupra tavascan design 06 800


CUPRA je nekonvenční značka, která kombinuje emoce, elektrifikaci a sportovní výkony, aby z Barcelony inspirovala svět. Značka CUPRA, založená v roce 2018, má vlastní sídlo spolu s oddělením pro výrobu závodních vozů v Martorellu (Barcelona) a síť specializovaných dealerství na celém světě.

Značka CUPRA udržela v roce 2021 vzestupný trend prodeje, jehož celkový objem ztrojnásobila na 80 000 dodaných vozů. K pozoruhodnému výsledku významně přispěl úspěch modelu CUPRA Formentor. CUPRA dokazuje, že elektrifikace a sportovní vlastnosti se vzájemně dokonale doplňují. V roce 2022 značka CUPRA rozšířila modelovou řadu CUPRA Born, první 100% elektromobil značky, o varianty s různými kapacitami akumulátorové baterie a také o ještě výkonnější verzi e-Boost. Představena byla rovněž exkluzivní, limitovaná edice modelu CUPRA Formentor VZ5. CUPRA Tavascan, druhý výhradně elektricky poháněný model značky, bude uveden na trh v roce 2024. To samé platí pro model CUPRA Terramar, elektrifikované sportovní SUV, které připomíná závodní okruh Terramar, kde začala historie značky CUPRA. V roce 2025 bude následovat první městský elektromobil značky, inspirovaný koncepčním vozem CUPRA UrbanRebel.

Značka CUPRA je oficiálním automobilovým partnerem fotbalového klubu FC Barcelona, kterému zajišťuje jeho mobilitu, prémiovým sponzorem globálního seriálu padelových turnajů World Padel Tour a oficiálním sponzorem klubu Finetwork KOI, který se účastní elektronických sportů. Spolupráce se značkami, jakými jsou Primavera Sound nebo De Antonio Yachts, vytváří lifestylový svět značky CUPRA. Kmen CUPRA je tvořen týmem ambasadorů, kteří chtějí být hnací sílou změny. Mezi jeho členy patří mimo jiné pouliční umělec TV Boy, držitelé zlatých olympijských medailí Adam Peaty, Melvin Richardson a Saúl Craviotto, německý fotbalový brankář Marc ter Stegen a fotbalistka Alexia Putellasová, která získala ocenění Ženský zlatý míč a Best FIFA Award.