CUPRA Darkrebel
CUPRA Darkrebel

SVĚTOVÁ PREMIÉRA - CUPRA odhalila studii CUPRA DarkRebel

  • Studie CUPRA DarkRebel ohromila na koncernovém galavečeru Volkswagen Group Night před svým debutem v expozici CUPRA Open Space na IAA
  • CUPRA DarkRebel je maximálně provokativním designem značky CUPRA, vytvořeným ve spolupráci s Kmenem CUPRA pomocí interaktivního hyper konfigurátoru
  • Sportovní elektromobil s karoserií shooting brake plynule propojuje virtuální a fyzické světy a je dokonalou interpretací DNA značky CUPRA

Praha, 03-09-2023 - CUPRA odhalila studii CUPRA DarkRebel. Vůz vytvořený z posedlosti ztělesňuje maximálně provokativní design značky CUPRA. Tento sportovní automobil posouvá hranice designu a sportovních výkonů a zpochybňuje dosavadní způsob, jímž jsou automobily vymýšleny a vytvářeny. Je to fyzický překlad prvního vozu vytvořeného kompletně ve virtuálním prostoru značky CUPRA pro budoucí generace řidičů.

Design studie CUPRA DarkRebel pomohlo navrhnout více než 270 000 konfigurací od členů Kmene CUPRA včetně ambasadorů značky, mezi něž patří hráči fotbalového klubu FC Barcelona Alexia Putellasová a Marc ter Stegen nebo herec Daniel Brühl. Data získaná z on-line hyper konfigurátoru byla využita pro finalizaci designu studie CUPRA DarkRebel, která se nynějším odhalením fyzické verze na IAA v Mnichově přesunula z virtuálního do reálného světa.

Výsledkem je 100% dvoumístný sportovní elektromobil s karoserií typu shooting brake, která zrcadlí vášeň a revoluční přístup značky CUPRA. Nová studie zaujme mimo jiné tajemnou barvou karoserie připomínající kapalnou rtuť, světlem pojatým jako hmatatelný materiál a zvýšenou pozorností vůči udržitelnosti.

Wayne Griffiths, předseda představenstva značky CUPRA, k tomu říká: "Díky vášni a kreativitě Kmene CUPRA jsme dokázali přeměnit jednu z našich nejsilnějších posedlostí v reálný koncepční vůz. CUPRA DarkRebel je maximálně provokativním ztělesněním designu značky CUPRA. Je to rebel s jasným záměrem: dokázat, že budoucí elektromobily mohou být sportovní, sexy a emocionální."

Klíčovým prvkem v designu studie CUPRA DarkRebel je osvětlení, které začíná již osvětleným logem. Osvětlení zdůrazňuje dialog mezi hmotným a nehmotným světem a ukazuje, jak může světlo podporovat barvy a materiály a přeměňovat transparentnost krystalicky čistých dílů do solidních, digitálně vybarvených skulptur. Radikálně ostrý vzhled přídě vozidla je zesílen ikonickým trojúhelníkovým motivem světelného designu vozů CUPRA, který se vynořuje z karoserie, a vdechuje tak vozu život. Koncept osvětlení je založen na rozkladu loga značky CUPRA na tři trojúhelníky, které slouží jako světla pro denní svícení.

Centrální "páteř" vozu se podobá kýlu plachetnice vyrobenému z krystalicky čistého, transparentního materiálu, který propojuje příď a záď studie CUPRA DarkRebel. Tento koncept zvýrazňuje progresivní design vozu a inspiruje jeho sportovní přitažlivost.

Smyslné povrchy s působivou kombinací ostrých linií vytvářejí v designu napětí a vyjadřují koncentraci energie a záměru. To vše je podtrženo tajemnou "kapalnou" barvou karoserie.

"Tekutý" charakter tmavě fialového odstínu se rozvíjí a mění v závislosti na úhlu dopadu okolního světla na povrch karoserie. Tento efekt umocňuje působivý postoj a předurčuje charakter studie DarkRebel jako sportovního vozu, který byl stvořen pro jízdu.

Design kol, která spojují studii DarkRebel s povrchem vozovky, je ovlivněn závodními vozy značky. Klíčovými atributy jsou přitom sportovní výkony a hospodárnost. Trojúhelníkové logo značky CUPRA je parametricky aplikováno na celém kole, od jeho struktury přes aerodynamické kryty až po designové díly v odstínu mědi.

Mimořádně moderní vnější design studie CUPRA DarkRebel je umocněn jejími vnějšími rozměry. DarkRebel s vnější délkou 4,5 metru, šířkou 2,2 metru a výškou 1,3 metru ještě více ožije otevřením dveří sahajících do výšky 2,2 metru. Tento dojem navíc umocňují proporce, u nichž 1/3 připadá na kabinu a 2/3 na spodní část karoserie. Sportovního ducha posilují silné ramenní oblasti.

"CUPRA DarkRebel reprezentuje veškeré hodnoty a aspekty DNA naší značky. Svými širokými rameny, dlouhou kapotou a nízkou kabinou dává najevo, že je zaměřena na řidiče," řekl šéfdesignér značky CUPRA Jorge Diez. "CUPRA DarkRebel vstupuje do nové dimenze, v níž jsou naší posedlostí touhy, emoce a úsilí bez limitů."

Boční partie studie DarkRebel se vyznačuje propojením karoserie s přídí a zádí prostřednictvím kanálů vytvarovaných na povrchu, které odhalují veškeré technické prvky jako symbol spojitosti mezi exteriérem a interiérem.

CUPRA DarkRebel zpochybňuje pravidla designu také ve svém interiéru. Nečekaný a průkopnický "kokpit" vznikl na základě duality svalu a kostry a tělesa a struktury. Využitím parametrického designu a aditivní výroby se podařilo dosáhnout smysluplnějšího přístupu k udržitelnosti. Po nastoupení do vozidla se cestující ocitnou v radikálním, extrémním prostředí, které je bude těsně obklopovat a které je ohraničeno elegantním plátnem dynamických tvarů, z nichž vystupují surové, lehké struktury. Jedinečný interiér završují komponenty pro řízení, opravdové designové skvosty, které se vyznačují precizními tvary a nejmodernějšími technologiemi.

Interiéru studie vládne jednoduchost a čistota doplněná pečlivým řemeslným zpracováním prvků, které jsou klíčové pro zážitky z jízdy.

Klíčovým prvkem kabiny je centrální "páteř" asymetrických tvarů, která zaujme lehkostí a skulpturálním vzhledem. "Páteř" vyrobená nejmodernější technologií 3D tisku z kovu plní nosnou funkci, ale současně se vyznačuje maximální lehkostí. "Páteř" se klene od paty sedadel směrem dopředu, kde obklopuje řidiče, a nabízí ideální místo k uložení nejdůležitějších prvků pro řízení. Díky nastavitelnosti v podélném směru, synchronizované s posunem pedálů, umožňuje ideální optimalizaci ergonomie pro sportovní jízdu.

Dalším klíčovým prvkem v interiéru jsou supersportovní skořepinová sedadla s opěrkami hlavy obšitými 3D pleteninou a umístěnými na struktuře z krystalicky čistého, transparentního materiálu a měděných ozdobných prvků. Skořepinová sedadla jsou uložena nízko a svými lehkými tvary přesahují své hranice, a nabízejí tak příčnou oporu celým nohám. Z tohoto základu vystupují směrem ke stropu a nabývají překvapivých tvarů. Kontaktními plochami se přizpůsobují cestujícím a obklopují je, aby jim poskytovaly maximální komfort a pevnou oporu při sportovní jízdě.

Jedním z hlavních protagonistů ve studii CUPRA DarkRebel je volant, který kombinuje tvary ze světa motoristického sportu s interaktivností světa her. Díky své ergonomii dokonale padne do rukou a řidič v něm od prvního okamžiku jízdy cítí veškerou sílu i kontrolu nad vozem.

V tomto okamžiku se pozornost řidiče obrátí k řadicí páce umístěné na centrální "páteři". Řadicí páka je vyrobena z krystalicky čistého, transparentního materiálu, který svítí a vybízí k uchopení.

CUPRA DarkRebel je sportovním vozem zaměřeným na výkony, a to jak na silnici, tak i z hlediska technického pokroku. Termovizní kamera na střeše sleduje podmínky v kabině a inteligentní automatická klimatizace podle toho nastavuje teplotu a proudění vzduchu. Vzduch je z interiéru odváděn ventilačními otvory pod čelním oknem. Ventilační otvory obšité prodyšnou elastickou tkaninou vyvinutou ve světě výkonnostního sportu se zasouvají a vysouvají v závislosti na množství přiváděného vzduchu. A v neposlední řadě barva dekoračního osvětlení v této zóně ukazuje, zda se interiér ohřívá nebo ochlazuje.

Komunikace prostřednictvím osvětlení pokračuje díky použití splývavého plátna, které vytváří podél celé horní části kabiny dokonalou scénu pro světelné efekty umocňující emoce a zážitky cestujících. V interiéru jsou použity také trvale udržitelné materiály vyrobené z 90% biologicky odbouratelného bambusu. Světlo proudí přední částí kabiny, pod čelním oknem, a vynořuje se z bočních stěn sedadel, jejichž opěradla jsou ohraničena rovněž světlem. Vzniká tak dojem živosti umocněný změnami barev od tmavě modré přes třpytivě reflexní purpurovou až po fialovou. Efekt sálající energie završují další komponenty, například volant.

CUPRA DarkRebel nabízí nejmodernější design pro uživatelské zážitky a uživatelská rozhraní. CUPRA DarkRebel přejímá osobitý přístup a digitální DNA značky CUPRA a přináší novou definici automobilových zážitků, v nichž se plynule prolínají fyzické a digitální světy. Díky začlenění herních zážitků budou uživatelé nejen řídit, ale navážou trvalé, podmanivé spojení s Kmenem CUPRA.

Uživatelské rozhraní studie CUPRA UrbanRebel nabízí tři jedinečné zážitkové světy: Exponential Square, Exponential Cube a Exponential Infinite:

  • Exponential Square: Umocňuje zážitky moderním digitálním "kokpitem" s futuristickou grafikou a individualizovatelným 3D avatarem, který zážitky zlidští.
  • Exponential Cube: Vozidlo přijímá svou závodní DNA a nabídne elektrizující zážitky inspirované vysokovýkonnými závodními vozy a světem her. Nechybí proto zobrazování polohy na závodním okruhu v reálném čase, časů na kolo a výkonnostních dat.
  • Exponential Infinite: Pouští se do neprozkoumané oblasti síťově propojené mobility. Zatímco se zaparkovaný vůz nabíjí, uživatelé mohou vstoupit do Metahypu, prostoru značky CUPRA v metaversu. Vůz nabízí uživatelům možnost interakce s Kmenem CUPRA.

Tyto tři zážitkové světy ovládané z volantu přizpůsobí celý vůz od exteriéru přes interiér, osvětlení a zvuk až po exkluzivní funkce pro každý zážitkový svět.

Studie CUPRA DarkRebel byla odhalena na koncernovém galavečeru Volkswagen Group Night a bude představena veřejnosti v expozici CUPRA Open Space na autosalonu IAA Mobility 2023 v německém Mnichově (4. až 10. září).

cupra dark rebel 02 800 cupra dark rebel 03 800

cupra dark rebel 04 800 cupra dark rebel 05 800

cupra dark rebel 06 800


CUPRA je nekonvenční značka, která kombinuje emoce, elektrifikaci a sportovní výkony, aby z Barcelony inspirovala svět. Značka CUPRA, založená v roce 2018, má vlastní sídlo spolu s oddělením pro výrobu závodních vozů v Martorellu (Barcelona) a síť specializovaných dealerství na celém světě.

Značka CUPRA dosáhla v roce 2022 nového prodejního rekordu s více než 150 000 dodanými vozy. CUPRA dokazuje, že elektrifikace a sportovní vlastnosti se vzájemně dokonale doplňují. Každý nově uvedený model s vyzývavým a originálním designem je novým milníkem, který definuje charakter značky: CUPRA Ateca, jedinečný model ve svém segmentu; CUPRA Leon, první elektrifikovaný model díky plug-in hybridnímu pohonu; CUPRA Formentor, první model vyvinutý exkluzivně pro značku CUPRA a její dosud nejprodávanější model; a CUPRA Born, první 100% elektromobil značky.

Značka CUPRA je oficiálním automobilovým partnerem fotbalového klubu FC Barcelona, kterému zajišťuje jeho mobilitu, prémiovým sponzorem globálního seriálu padelových turnajů World Padel Tour a oficiálním sponzorem klubu Finetwork KOI, který se účastní elektronických sportů. CUPRA je jedinou automobilovou značkou, která se účastní závodních seriálů pro elektromobily EXTREME E, ETCR a Formule E. Kmen CUPRA je tvořen týmem ambasadorů, kteří chtějí být hnací sílou změny. Mezi jeho členy patří mimo jiné pouliční umělec TV Boy, držitelé zlatých olympijských medailí Adam Peaty, Melvin Richardson a Saúl Craviotto, německý fotbalový brankář Marc ter Stegen a fotbalistka Alexia Putellasová, která již dvakrát v řadě získala ocenění Ženský zlatý míč a Best FIFA Award.