CUPRA Extreme E 2023
CUPRA Extreme E 2023

EXTREME E

  • Jezdci týmu ABT CUPRA XE se chystají ve svých domovských zemích, Kataru a Švédsku, na další sezonu "elektrické odysey".
  • Dvojice jezdců trénuje v různých terénech se stejným impulzem: vystoupat po skvělých výkonech v posledních loňských závodech na nejvyšší stupeň vítězů v Extreme E.
  • Tým dokončuje své přípravy na podnik Desert X Prix v Saúdské Arábii, jímž ve dnech 11. až 12. března vstoupí Extreme E do sezony 2023.

Praha, 03-03-2023 - Klara Anderssonová hledá při ostré jízdě na ledu a sněhu v mrazivém počasí ve švédském Pite Havsbadu limity svého závodního vozu Tavascan XE. Nasser Al-Attiyah mezitím sjíždí duny ve 4500 kilometrů vzdálené katarské poušti poté, co vybojoval své páté vítězství v Rallye Dakar. Oba jezdci týmu ABT CUPRA XE odvedli v posledních dvou závodech loňské sezony mistrovství Extreme E skvělé výkony - v Chile skončili na stupních vítězů a v posledním podniku v Uruguayi zvítězili - a nyní se připravují na nejextrémnější elektrickou výzvu, kterou přinese nová sezona Extreme E. Je to příběh kontrastů, které se vzájemně zesilují a které žene dopředu stejný nezastavitelný impulz.

Vyvážený tým

Písek a sníh; horko a chlad; zkušenosti a mladý talent. Nasser a Klara tvoří duo extrémů, které se dokonale doplňují: "Mám velkou radost, že budu v týmu znovu s Nasserem, který je legendou motoristického sportu. Už v Chile a Uruguayi bylo jasné, že jsme dobrý tandem," říká Klara. Švédská jezdkyně se oficiálně stala členkou týmu ABT CUPRA XE po svých vynikajících výkonech v posledních dvou závodech loňské sezony. "Pocházíme z velmi odlišného prostředí, jsme zvyklí na různé terény a naše silné stránky se vzájemně doplňují," říká. Nasser k tomu dodává: "Tvoříme dobrý tým; spojuje nás stejná vášeň pro motoristický sport."

Extrémní přípravy

"Chceme-li úspěšně zvládnout elektrickou odyseu, musíme trénovat tělo i mysl," vysvětluje Nasser. Proto testují své řidičské dovednosti na nejrůznějších površích od ledu až po písečné duny. "Sníh je pro trénink ideálním terénem, protože je velmi kluzký, což vás nutí přizpůsobovat svou techniku řízení. Je to perfektní nástroj, chcete-li se zdokonalovat jako jezdec," říká Klara. "Nejoblíbenějším místem pro mé tréninky je poušť. Pro profesionálního jezdce není písek od sněhu tak odlišný, jak by se mohlo zdát, a po písečných dunách můžete také 'surfovat'," dodává Nasser. Tavascan XE, který se letos představí v novém barevném designu, podle Klary "zvládne téměř cokoli - je tak velký a výkonný, že je radost ho řídit". "Jeho zrychlení je neuvěřitelné v jakémkoli terénu," dodává Klara.

První výzva sezony: Desert X Prix

"První závod v jakékoli disciplíně je vždy těžký, ale pojedeme na plný plyn," říká Nasser. CUPRA v nové sezoně Extreme E zintenzivňuje své zaměření na elektrický motoristický sport. Nadcházející podnik v saúdskoarabském Neomu se uskuteční ve dnech 11. až 12. března a zaručeně vyvolá extrémní emoce. "Tvrdě jsme trénovali, abychom v této sezoně odváděli 100% výkony od startu až do cíle," dodává Klara. "Jsme silný tým a chystáme se bojovat o titul," uzavírá.


CUPRA je nekonvenční značka, která kombinuje emoce, elektrifikaci a sportovní výkony, aby z Barcelony inspirovala svět. Značka CUPRA, založená v roce 2018, má vlastní sídlo spolu s oddělením pro výrobu závodních vozů v Martorellu (Barcelona) a síť specializovaných dealerství na celém světě.

Značka CUPRA udržela v roce 2021 vzestupný trend prodeje, jehož celkový objem ztrojnásobila na 80 000 dodaných vozů. K pozoruhodnému výsledku významně přispěl úspěch modelu CUPRA Formentor. CUPRA dokazuje, že elektrifikace a sportovní vlastnosti se vzájemně dokonale doplňují. V roce 2022 značka CUPRA rozšířila modelovou řadu CUPRA Born, první 100% elektromobil značky, o varianty s různými kapacitami akumulátorové baterie a také o ještě výkonnější verzi e-Boost. Představena byla rovněž exkluzivní, limitovaná edice modelu CUPRA Formentor VZ5. CUPRA Tavascan, druhý výhradně elektricky poháněný model značky, bude uveden na trh v roce 2024. To samé platí pro model CUPRA Terramar, elektrifikované sportovní SUV, které připomíná závodní okruh Terramar, kde začala historie značky CUPRA. V roce 2025 bude následovat první městský elektromobil značky, inspirovaný koncepčním vozem CUPRA UrbanRebel.

Značka CUPRA je oficiálním automobilovým partnerem fotbalového klubu FC Barcelona, kterému zajišťuje jeho mobilitu, prémiovým sponzorem globálního seriálu padelových turnajů World Padel Tour a oficiálním sponzorem klubu Finetwork KOI, který se účastní elektronických sportů. Spolupráce se značkami, jakými jsou Primavera Sound nebo De Antonio Yachts, vytváří lifestylový svět značky CUPRA. Kmen CUPRA je tvořen týmem ambasadorů, kteří chtějí být hnací sílou změny. Mezi jeho členy patří mimo jiné pouliční umělec TV Boy, držitelé zlatých olympijských medailí Adam Peaty, Melvin Richardson a Saúl Craviotto, německý fotbalový brankář Marc ter Stegen a fotbalistka Alexia Putellasová, která získala ocenění Ženský zlatý míč a Best FIFA Award.

Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.